account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Okłady z cebuli - na jakie dolegliwości warto je stosować?

Olga Dąbska24.01.2022Aktualizacja: 30.09.2022

Okłady z cebuli posiadają liczne zastosowania. Wszystko za sprawą bogatego składu cebuli i jej rozmaitych właściwości. Okłady z cebuli polecane są przy ukąszeniach owadów, chorobach dróg oddechowych, bólu stawów. Polecane są na trudno gojące się rany, bóle głowy i urazy układu ruchu.


oklady-z-cebuli-na-co-pomagaja-jak-stosowac
pixabay.com

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
co-stosowac-na-porost-wlosow-domowe-sposoby
Fitness
2 min.
Co stosować na porost włosów? Domowe sposoby
24.01.2022
kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
Spis treści
  1. Cebula - skarbnica zdrowia
  2. Okłady z cebuli na choroby układu oddechowego
  3. Okłady z cebuli na ukąszenia owadów
  4. Okłady z cebuli - na co pomagają?
  5. Na jakie dolegliwości sprawdzą się okłady z cebuli?

Cebula - skarbnica zdrowia

Cebula to wyjątkowe warzywo. Od wieków wykorzystywana jest w medycynie ludowej. Jej niesamowite właściwości dostrzeżono też na rynku farmaceutycznym. Lekarze mogą skorzystać z dobroczynnego wpływu cebuli, zalecając stosowanie gotowego syropu w łagodnych infekcjach górnych dróg oddechowych czy pasty w zakażeniach i stanach zapalnych dróg moczowych oraz w kamicy dróg moczowych. Jednakże lista dolegliwości, przy których cebula może pomóc, jest zdecydowanie dłuższa. Zaleca się stosować to warzywo przy kłopotach z trawieniem, zaparciach, oczyszczaniu organizmu z toksyn, dolegliwościach sercowych i wielu innych.

Cebula znana jest z usprawniania pracy układu immunologicznego. Jest bogatym źródłem witaminy C. Dostarcza też licznych składników mineralnych, w tym przede wszystkim żelaza, cynku, selenu, magnezu, chromu, fosforu, miedzi, wapnia. Zawiera witaminy z grupy B i K. Cebuli przypisywane są właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, moczopędne, odkażające, przeciwnowotworowe, zmniejszające poziom lipidów (tłuszczy), pobudzające wzrost i aktywność dobroczynnych bakterii. Cebula może być stosowana na wiele sposobów - kiszona cebula, sok, syrop czy okłady. Sprawdź, w jakich przypadłościach zalecane są cebulowe okłady.

Okłady z cebuli na choroby układu oddechowego

Cebula to warzywo, po które powinno się sięgać w sezonie jesienno-zimowym, kiedy spada odporność. Podobnie, jak czosnek jest naturalnym antybiotykiem, który doskonale radzi sobie z infekcjami bakteryjnymi. Stąd okłady z cebuli są powszechnie stosowane w walce z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Do szyi i klatki piersiowej przykłada się pokrojoną w grube plastry cebulę albo smaruje się skórę przygotowaną własnoręcznie maścią cebulową. Aby ją uzyskać, należy zetrzeć na drobnych oczkach na tarce 1 dużą cebulę, a następnie dodać do niej 100 g gęsiego tłuszczu. W przypadku, gdy stanom zapalnym dróg oddechowych towarzyszy męczący suchy kaszel, warto sięgnąć po syrop cebulowy. Syrop z cebuli na kaszel można przygotować z podstawowego przepisu - cebuli i cukru, lub nieco rozbudowanych i dodać skuteczne w walce z przeziębieniem i grypą sok z cytryny, imbir czy miód. Medycyna ludowa podaje też inny przepis na okłady z cebuli, które łagodzą objawy astmy. Należy obrać i pokroić 1 dużą cebulę, którą następnie piecze się w piekarniku, aż stanie się miękka. Gorącą rozciera się na papkę i nakłada na gazę. Takie okłady cebulowe mocuje się na stopie.

Okłady z cebuli na ukąszenia owadów

Okłady z cebuli pomogą też w łagodzeniu uciążliwych objawów ukąszenia owadów, jak zaczerwienienie, świąd, opuchlizna. Zawarta w cebuli siarka wykazuje zdolność wiązania niektórych toksyn zawartych w jadzie insektów. Wystarczy na uprzednio oczyszczoną skórę przyłożyć przekrojoną na pół średniej wielkości cebulę do miejsca użądlenia przez owada. Aby się nie zsuwała, najlepiej zabezpieczyć ją bandażem. Okład z cebuli poradzi sobie przy ukąszeniu przez meszki, komary czy inne drobniejsze owady. Warto z niego skorzystać również po użądleniu pszczoły, której jad posiada kwaśny odczyn. Aby zneutralizować jego działanie, powinno się na niego działać roztworem o odczynie zasadowym. Taki właśnie posiada cebula. Okłady z tego warzywa nie pomogą na użądlenie osy, ponieważ ten owad ma w swoim jadzie substancje o charakterze zasadowym. Ulgę w tym przypadku przynieść mogą okłady z octu.

Okłady z cebuli - na co pomagają?

Okłady z cebuli posiadają liczne zastosowania. Uważa się, że wspomagają proces gojenia ran skórnych, np. czyraków (zmiana skórna o charakterze zapalnym, skupiona wokół mieszka włosowego i gruczołów łojowych), hemoroidów (tzw. guzki krwawnicze, małe sploty naczyń krwionośnych w okolicy odbytu), zmian cery trądzikowej. Żeby zrobić okład, należy obrać i pokroić w plastry 1 dużą cebulę, którą następnie gotuje się w wodzie do momentu, aż zmięknie. Później się ją blenduje, a po wystygnięciu nakłada na ranę. Taki okład z cebuli polecany jest też na stawy i urazy układu ruchu, przy stanach zapalnych żylaków, odmrożeniach, oparzeniach, zapaleniu okostnej. Okłady z cebuli poradzą sobie na tzw. puchlinę wodną. To historyczne określenie objawu, który polega na gromadzeniu nadmiernej ilości płynu w tkankach. Obecnie dla tej przypadłości używa się określenia obrzęki. Warto też wspomnieć, że znajdująca się między warstwami cebuli cienka błonka może posłużyć jako opatrunek antyseptyczny.

Na jakie dolegliwości sprawdzą się okłady z cebuli?

Okłady z cebuli polecane są również na łamliwe lub uszkodzone paznokcie. W tym przypadku można przykładać plaster cebuli albo wacik kosmetyczny namoczony w soku wyciśniętym z warzywa. Taki okład działa pomocniczo również przy zapaleniu macierzy paznokcia. Innym zastosowaniem okładów cebulowych jest pomoc w likwidowaniu wrastającego paznokcia lub zastrzału. To zapalenie ropne dłoniowej części ręki. Najczęściej jest zakażeniem opuszki palca. Okłady z cebuli na te dolegliwości przygotowuje się następująco: obraną cebulę podgrzewa się w niewielkiej ilości wody, aż stanie się miękka. Po wyjęciu z garnuszka kroi się ją na pół i pozostawia do ostygnięcia. Następnie zmieniony chorobowo palec wkłada się w cebulę na 10-15 minut. W przypadku zastrzału działa przeciwzapalnie, łagodzi obrzęk, pomaga ewakuować ropę, a przy wrastającym paznokciu ułatwia podważenie go, dzięki czemu możliwe staje się jego obcięcie. Trzeba przy tym pamiętać o używaniu sterylnych nożyczek.

Źródła
  1. K. Grzelak, Cebula jako źródło prebiotyków w okresie jesienno-zimowym, „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość” 2006, t. 2, nr 47, s. 67-75.
  2. K. Wala, M. Kuczyńska, Z. Zdrojewicz, Cebula - niedocenione źródło korzyści terapeutycznych, „Medycyna Rodzinna” 2019, t. 22, nr 1, s. 41-46.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
oklad-z-sody-jak-go-zrobic-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
2 min.
Okład z sody - jak go zrobić? Jakie są proporcje?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.