account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?

Katarzyna Grzyś-Kurka02.06.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Biedronka siedmiokropka, będąca bohaterką wielu dziecięcych rymowanek, nie ma natury wojowniczki. Jednak jej wschodni odpowiednik – biedronka azjatycka – ma całkowicie odmienny charakter. Atakuje ludzi i zwierzęta, zadając bolesne i swędzące rany. U osób nadwrażliwych i skłonnych do alergii po takim spotkaniu konieczna może okazać się pomoc lekarza.


ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
pexels

Polecane

czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Biedronka azjatycka – jak wygląda i w jaki sposób kąsa?
  2. Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej?
  3. W jaki sposób można uniknąć ugryzienia przez biedronkę azjatycką?
  4. Jak leczyć ugryzienie biedronki azjatyckiej? Skuteczne domowe metody

Biedronka azjatycka – jak wygląda i w jaki sposób kąsa?

Biedronka azjatycka, arlekin, biedronka ninja – to powszechnie stosowane nazwy dla chrząszcza Harmonia axyridis o dalekowschodnich korzeniach. W jaki sposób przedostał się na tereny Europy i Ameryki? Został sprowadzony, aby uporać się z mszycą atakująca uprawy. Bardzo szybko okazało się jednak, że swoją agresję kieruje nie tylko w stronę szkodników roślin, ale atakuje również ludzi i zwierzęta.

Ciało owada ma długość około 5–8 mm i zmienne ubarwienie, lecz w Polsce najczęściej spotkasz osobniki niemelaniczne, czyli z pomarańczowym, żółtym lub czerwonym pancerzem, pokrytym czarnymi kropkami, które niekiedy nieregularnie się ze sobą zlewają. Na przedpleczu (część łącząca głowę z tułowiem) możesz również zauważyć charakterystyczną plamę w kształcie litery „M”. Aparat gryzący biedronki azjatyckiej wyposażony jest w głaszczki umożliwiające chwytanie i odbieranie bodźców. Taka budowa szczęki pozwala na rozrywanie tkanki. To właśnie dlatego atak omawianych owadów należy do bolesnych.

Reakcję alergiczną może wywołać już sama hemolimfa. Jest to substancja wydzielana przez biedronki w celu komunikowania się z rodzimymi osobnikami lub do odstraszenia wrogów. Hemolimfa zawiera dwa uczulające białka (Har a 1 i Har a 2).

Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej?

Ugryzienie przez biedronkę azjatycką wywołuje natychmiastowy ból. W miejscu ukąszenia pojawia się czerwona krostka z wyraźną raną. W niedługim czasie po ataku może dokuczać Ci także świąd. Miej również na uwadze, że biedronki azjatyckie grupują się w chmarach. Jeśli więc zaatakuje Cię jedna, jej śladem mogą pójść pozostałe. Pokąsanie przez kilkanaście lub kilkadziesiąt owadów nawet dla osoby niebędącej alergikiem jest niebezpieczne.

Biedronka azjatycka jest jednym z najbardziej uczulających chrząszczy. Alergeny mogą przedostać się do organizmu zarówno przez ugryzienie, jak i drogą wziewną, gdy owad wypuści hemolimfę. Wówczas do wymienionych wcześniej objawów ugryzienia biedronki azjatyckiej mogą dołączyć:

  • nieżyt nosa,

  • astma,

  • pokrzywka,

  • obrzęk naczynioruchowy (najczęściej okolic twarzy),

  • zapalenie spojówek.

W jaki sposób można uniknąć ugryzienia przez biedronkę azjatycką?

Choć biedronka azjatycka może atakować cały rok, to największe ku temu ryzyko pojawia się jesienią. Wówczas owady gromadzą się całymi chmarami (liczącymi tysiące osobników) w zabudowaniach, chcąc w ten sposób schronić się przed nadchodzącymi niskimi temperaturami. Szczególnie atrakcyjne są dla nich szczeliny w ścianach południowo-zachodnich. Zanim więc nadejdzie październik – uszczelnij wszelkie szpary, a w oknach i drzwiach zewnętrznych zamontuj moskitiery. Ciekawym rozwiązaniem są również tzw. window trap, czyli lepkie nakładki na okna.

Odstraszająco działa na biedronki azjatyckie intensywny zapach mentolu, kamfory lub olejku miętowego. Zamiast więc stosować nieobojętne dla zdrowia preparaty chemiczne – wybierz te naturalne i równie skuteczne. 

Jeśli już chrząszcze zdążą znaleźć siedlisko do przezimowania, możesz je usunąć za pomocą odkurzacza. 

Jak leczyć ugryzienie biedronki azjatyckiej? Skuteczne domowe metody

Jeśli ślad po ugryzieniu biedronki azjatyckiej ma postać wyłącznie zaczerwienienia, wówczas zastosuj okład chłodzący (np. z kapusty), który złagodzi ból i stan zapalny w miejscu ukąszenia. Jeśli jednak reakcja organizmu jest silniejsza i objawia się opuchlizną – pomocne będą okłady z octu. Pamiętaj jednak, by rozcieńczyć go w proporcji 1 : 1 z wodą. W przeciwnym razie poparzysz skórę i zwiększysz tym samym odczuwany ból. Gdy w twoich domowych zapasach zabraknie octu – wykorzystaj sodę oczyszczoną.

Jeśli ślad ugryzienia azjatyckiej biedronki ma postać drobnych ranek lub rozdrapałaś rany – wypróbuj okłady z cebuli. Warzywo to nie tylko zredukuje stan zapalny, ale również przyspieszy gojenie.

Możesz spotkać się również z zaleceniem stosowania wapnia (zwanego potocznie wapnem na alergię). Niestety nie jest ono skutecznym środkiem zwalczającym objawy uczulenia. Jeśli natomiast przyjmujesz leki antyhistaminowe, zaburzy ono ich wchłanianie.

W leczeniu dolegliwości po ugryzieniu przez biedronkę pomocne są również okłady z:

  • aloesu drzewiastego,

  • arniki górskiej,

  • arcydzięglu litworu,

  • babki lancetowatej,

  • brzozy brodawkowatej,

  • dębu szypułkowego,

  • czosnku pospolitego,

  • dziewanny wielkokwiatowej,

  • herbaty chińskiej.

Źródła
  1. M. Wiorek, Inwazyjny arlekin – biedronka azjatycka, „Wszechświat” 2018, t. 119, nr 10-12, s. 234–243.
  2. K. Kołątaj, Biedronka azjatycka, „Edukacja biologiczna i Środowiskowa” 2014, nr 3, s. 25–30.
  3. G. Pruszyński, Owady drapieżne. Chrząszcze – Biedronkowate, [w:] M. Tomalak, D. Sosnowska (red.), Organizmy pożyteczne w środowisku rolniczym, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy, Poznań 2008, s. 46–48.
  4. K. Buczyłko i in., Alergia na owady niebłonkoskrzydłe, „Alergia, Astma, Immunologia” 2015, nr 20 (3), s. 170–177.
  5. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.