Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?

Katarzyna Grzyś-Kurka

02.06.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Biedronka siedmiokropka, będąca bohaterką wielu dziecięcych rymowanek, nie ma natury wojowniczki. Jednak jej wschodni odpowiednik – biedronka azjatycka – ma całkowicie odmienny charakter. Atakuje ludzi i zwierzęta, zadając bolesne i swędzące rany. U osób nadwrażliwych i skłonnych do alergii po takim spotkaniu konieczna może okazać się pomoc lekarza.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
pexels

Polecane

woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Biedronka azjatycka – jak wygląda i w jaki sposób kąsa?
 2. Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej?
 3. W jaki sposób można uniknąć ugryzienia przez biedronkę azjatycką?
 4. Jak leczyć ugryzienie biedronki azjatyckiej? Skuteczne domowe metody

Biedronka azjatycka – jak wygląda i w jaki sposób kąsa?

Biedronka azjatycka, arlekin, biedronka ninja – to powszechnie stosowane nazwy dla chrząszcza Harmonia axyridis o dalekowschodnich korzeniach. W jaki sposób przedostał się na tereny Europy i Ameryki? Został sprowadzony, aby uporać się z mszycą atakująca uprawy. Bardzo szybko okazało się jednak, że swoją agresję kieruje nie tylko w stronę szkodników roślin, ale atakuje również ludzi i zwierzęta.

Ciało owada ma długość około 5–8 mm i zmienne ubarwienie, lecz w Polsce najczęściej spotkasz osobniki niemelaniczne, czyli z pomarańczowym, żółtym lub czerwonym pancerzem, pokrytym czarnymi kropkami, które niekiedy nieregularnie się ze sobą zlewają. Na przedpleczu (część łącząca głowę z tułowiem) możesz również zauważyć charakterystyczną plamę w kształcie litery „M”. Aparat gryzący biedronki azjatyckiej wyposażony jest w głaszczki umożliwiające chwytanie i odbieranie bodźców. Taka budowa szczęki pozwala na rozrywanie tkanki. To właśnie dlatego atak omawianych owadów należy do bolesnych.

Reakcję alergiczną może wywołać już sama hemolimfa. Jest to substancja wydzielana przez biedronki w celu komunikowania się z rodzimymi osobnikami lub do odstraszenia wrogów. Hemolimfa zawiera dwa uczulające białka (Har a 1 i Har a 2).

Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej?

Ugryzienie przez biedronkę azjatycką wywołuje natychmiastowy ból. W miejscu ukąszenia pojawia się czerwona krostka z wyraźną raną. W niedługim czasie po ataku może dokuczać Ci także świąd. Miej również na uwadze, że biedronki azjatyckie grupują się w chmarach. Jeśli więc zaatakuje Cię jedna, jej śladem mogą pójść pozostałe. Pokąsanie przez kilkanaście lub kilkadziesiąt owadów nawet dla osoby niebędącej alergikiem jest niebezpieczne.

Biedronka azjatycka jest jednym z najbardziej uczulających chrząszczy. Alergeny mogą przedostać się do organizmu zarówno przez ugryzienie, jak i drogą wziewną, gdy owad wypuści hemolimfę. Wówczas do wymienionych wcześniej objawów ugryzienia biedronki azjatyckiej mogą dołączyć:

 • nieżyt nosa,

 • astma,

 • pokrzywka,

 • obrzęk naczynioruchowy (najczęściej okolic twarzy),

 • zapalenie spojówek.

W jaki sposób można uniknąć ugryzienia przez biedronkę azjatycką?

Choć biedronka azjatycka może atakować cały rok, to największe ku temu ryzyko pojawia się jesienią. Wówczas owady gromadzą się całymi chmarami (liczącymi tysiące osobników) w zabudowaniach, chcąc w ten sposób schronić się przed nadchodzącymi niskimi temperaturami. Szczególnie atrakcyjne są dla nich szczeliny w ścianach południowo-zachodnich. Zanim więc nadejdzie październik – uszczelnij wszelkie szpary, a w oknach i drzwiach zewnętrznych zamontuj moskitiery. Ciekawym rozwiązaniem są również tzw. window trap, czyli lepkie nakładki na okna.

Odstraszająco działa na biedronki azjatyckie intensywny zapach mentolu, kamfory lub olejku miętowego. Zamiast więc stosować nieobojętne dla zdrowia preparaty chemiczne – wybierz te naturalne i równie skuteczne. 

Jeśli już chrząszcze zdążą znaleźć siedlisko do przezimowania, możesz je usunąć za pomocą odkurzacza. 

Jak leczyć ugryzienie biedronki azjatyckiej? Skuteczne domowe metody

Jeśli ślad po ugryzieniu biedronki azjatyckiej ma postać wyłącznie zaczerwienienia, wówczas zastosuj okład chłodzący (np. z kapusty), który złagodzi ból i stan zapalny w miejscu ukąszenia. Jeśli jednak reakcja organizmu jest silniejsza i objawia się opuchlizną – pomocne będą okłady z octu. Pamiętaj jednak, by rozcieńczyć go w proporcji 1 : 1 z wodą. W przeciwnym razie poparzysz skórę i zwiększysz tym samym odczuwany ból. Gdy w twoich domowych zapasach zabraknie octu – wykorzystaj sodę oczyszczoną.

Jeśli ślad ugryzienia azjatyckiej biedronki ma postać drobnych ranek lub rozdrapałaś rany – wypróbuj okłady z cebuli. Warzywo to nie tylko zredukuje stan zapalny, ale również przyspieszy gojenie.

Możesz spotkać się również z zaleceniem stosowania wapnia (zwanego potocznie wapnem na alergię). Niestety nie jest ono skutecznym środkiem zwalczającym objawy uczulenia. Jeśli natomiast przyjmujesz leki antyhistaminowe, zaburzy ono ich wchłanianie.

W leczeniu dolegliwości po ugryzieniu przez biedronkę pomocne są również okłady z:

 • aloesu drzewiastego,

 • arniki górskiej,

 • arcydzięglu litworu,

 • babki lancetowatej,

 • brzozy brodawkowatej,

 • dębu szypułkowego,

 • czosnku pospolitego,

 • dziewanny wielkokwiatowej,

 • herbaty chińskiej.

Źródła
 1. M. Wiorek, Inwazyjny arlekin – biedronka azjatycka, „Wszechświat” 2018, t. 119, nr 10-12, s. 234–243.
 2. K. Kołątaj, Biedronka azjatycka, „Edukacja biologiczna i Środowiskowa” 2014, nr 3, s. 25–30.
 3. G. Pruszyński, Owady drapieżne. Chrząszcze – Biedronkowate, [w:] M. Tomalak, D. Sosnowska (red.), Organizmy pożyteczne w środowisku rolniczym, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy, Poznań 2008, s. 46–48.
 4. K. Buczyłko i in., Alergia na owady niebłonkoskrzydłe, „Alergia, Astma, Immunologia” 2015, nr 20 (3), s. 170–177.
 5. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.