account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 1 min.

Jakie są objawy uczulenia na czekoladę?

Bartosz Kulczyński28.10.2021Aktualizacja: 17.10.2023

Czekolada gorzka to produkt o udowodnionych, szerokich właściwościach prozdrowotnych. Badania naukowe pokazały, że regularne spożywanie czekolady o wysokiej zawartości kakao (>70%) wspomaga pracę układu krążenia i przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Niestety nie każdej osobie dane jest czerpanie korzyści zdrowotnych z tego produktu, gdyż u niektórych występuje alergia na czekoladę. Jednakże dotyczy ona wybranych alergenów znajdujących się w tym produkcie. W rzeczywistości może się okazać, że konieczne będzie np. zrezygnowanie wyłącznie z czekolady z orzechami, zaś czekoladę gorzką będzie można spożywać bez obaw.


uczulenie-na-czekolade-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
pexels.com

Polecane

alergia-na-psa-jakie-sa-objawy-jak-sobie-radzic
Zdrowie
1 min.
Uczulenie na psa – przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie z alergią
08.12.2021
leki-na-alergie-bez-recepty-jakie-co-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jakie są rodzaje leków na alergię? Które warto stosować?
29.07.2022
alergia-na-pylki-na-brzoze-na-trawy-jak-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia na pyłki - na brzozę, na trawy. Jak złagodzić?
28.10.2021
alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
Spis treści
 1. Uczulenie na czekoladę
 2. Alergia na czekoladę – objawy
 3. Uczulenie na czekoladę – objawy żołądkowo-jelitowe
 4. Uczulenie na czekoladę – wypryski
 5. Alergia na czekoladę – pozostałe objawy
 6. Alergia na czekoladę u dziecka
 7. Uczulenie na czekoladę u niemowląt karmionych piersią
 8. Jak sprawdzić alergię na czekoladę?
 9. Uczulenie na czekoladę – jak leczyć?
 10. Podsumowanie

Uczulenie na czekoladę

Czy czekolada uczula? Niestety, prawdopodobnie tak. Jednakże wydaje się, że jest to zjawisko stosunkowo mało powszechne, szczególnie gdy mowa o czekoladzie gorzkiej bez dodatków. Składnikami uczulającymi w takim produkcie mogą być np. kakao lub białko. Trzeba mieć jednak świadomość, że wiele czekolad zawiera w swoim składzie liczne alergeny. Należy wymienić tu przede wszystkim: białka mleka, jaja, orzechy, pszenicę (gluten), białko sojowe. Dotyczy to głównie czekolad mlecznych. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak wygląda uczulenie na czekoladę.

Polecamy

alergia-nietolerancja-nadwrazliwosc-jak-je-rozpoznac
Zdrowie

Nadwrażliwość, nietolerancja czy alergia pokarmowa – jak je rozpoznać? Skorzystaj z teleporady

W życiu człowieka nie ma nic bardziej naturalnego niż potrzeba zaspokajania głodu. Jemy, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji, a przy okazji smakować nowych potraw i spędzać czas z przyjaciółmi lub rodziną. Nadwrażliwość pokarmowa może odebrać nam tę przyjemność, powodując wiele objawów, które uprzykrzają życie i prowadzą do bolesnych dolegliwości.

Redakcja13.08.2021

Alergia na czekoladę – objawy

Objawy uczulenia na czekoladę są charakterystyczne dla wielu innych alergii pokarmowych. Mogą dotyczyć zarówno układu oddechowego, jak i układu. Na skutek wystąpienia alergii na czekoladę mogą pojawić się również objawy skórne.

Uczulenie na czekoladę – objawy żołądkowo-jelitowe

U osób uczulonych na dowolny składnik występujący w czekoladzie po jej zjedzeniu mogą pojawić się symptomy ze strony układu pokarmowego. Najczęstszymi objawami są: ból brzucha, biegunka, wzdęcia, nudności, wymioty.

Uczulenie na czekoladę – wypryski

Na skutek zetknięcia się układu odpornościowego z jakimkolwiek alergenem pokarmowym występującym w czekoladzie mogą wystąpić objawy skórne, określane jako alergia skórna. Najczęściej są to: zaczerwienienie i świąd skóry, pokrzywka, wysypka na policzkach.

Alergia na czekoladę – pozostałe objawy

W przypadku spożycia czekolady, a wraz z nią składnika, który okazuje się alergenem, może pojawić się szereg jeszcze innych objawów oprócz tych wspomnianych powyżej. Wśród nich można wymienić m.in.: zawroty głowy, obrzęk i swędzenie wargi, jamy ustnej, gardła, refluks żołądkowo-przełykowy, łzawienie, napadowy kaszel, katar, świszczący oddech, duszności, niedociśnienie.

Alergia na czekoladę u dziecka

Uczulenie na czekoladę u dziecka daje podobne objawy jak w przypadku osób dorosłych, o których wspomniano powyżej. Jednakże u najmłodszych mogą wystąpić jeszcze dodatkowe symptomy, głównie ze strony przewodu pokarmowego. Zaliczamy do nich np. obecność krwi w stolcu i kolkę jelitową. Ponadto alergia u dzieci może niejednokrotnie objawiać się zbyt niskim przyrostem masy ciała.

Uczulenie na czekoladę u niemowląt karmionych piersią

Wśród wielu osób wciąż panuje przekonanie, że stosowanie diety eliminacyjnej przez kobiety karmiące piersią, czyli wykluczenie ze swojego jadłospisu konkretnych produktów spożywczych, jest skutecznym sposobem na zapobieganie alergii u dziecka. Jednakże nie jest to prawdą. Można wręcz wskazać, że jest zupełnie odwrotnie, tj. unikanie produktów o możliwym działaniu alergizującym w trakcie karmienia piersią zwiększa ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u niemowlaka lub dziecka w późniejszym okresie życia.

Jak sprawdzić alergię na czekoladę?

Jak już wcześniej wspomniano, alergii na czekoladę winne są poszczególne alergeny, które mogą się w niej znajdować. Dlatego też należy sprawdzić, który z nich wywołuje u nas objawy alergiczne. W tym celu należy wykonać badanie krwi, w którym zostanie oznaczona ilość przeciwciał klasy IgE specyficznych dla poszczególnych alergenów, w tym np. dla kakao, soi, glutenu, białek mleka, orzechów. Testy na alergie pokarmowe można przeprowadzić w wielu laboratoriach w Polsce. Cena badania jest uzależniona od rodzaju i liczby analizowanych alergenów.

Uczulenie na czekoladę – jak leczyć?

Wiele osób zastanawia się, czy stosowanie wybranych leków może pomóc w pozbyciu się alergii na czekoladę. Niestety nie jest to możliwe. W przypadku alergii na czekoladę jedynym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z niej, czyli wprowadzenie tzw. diety eliminacyjnej.

Podsumowanie

Na pytanie, czy czekolada może uczulać, należy odpowiedzieć twierdząco. Warto mieć jednak świadomość, że nie uczula czekolada sama w sobie, a jeden ze składników w niej zawartych. Czynnikami alergizującymi mogą być np. kakao, orzechy, mleko, gluten. Jeśli okaże się, że występowaniu objawów alergicznych jest winny jeden z nich, to wystarczy wybrać czekoladę, która jest go pozbawiona. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, aby dokładnie czytać etykiety produktów spożywczych.

Źródła
 1. Fries JH., Chocolate: a review of published reports of allergic and other deleterious effects, real or presumed, „Annals of Allergy” 1978, nr 41, s. 195–207.
 2. Lopes JP. i in., Not so sweet: True chocolate and cocoa allergy, „Journal of Allergy and Clinical Immunology. In Practice” 2019, nr 7, s. 2868–2871.
 3. Weinberger T. i in., Current perspectives on tree nut allergy: a review, „Journal of Asthma and Allergy” 2018, nr 11, s. 41–51.
 4. Lifschitz C. i in., Cow’s milk allergy: evidence-based diagnosis and management for the practitioner, „European Journal of Pediatrics” 2015, nr 174, s. 141–150.
 5. Lozinsky AC. i in., Cow’s milk protein allergy from diagnosis to management: a very different journey for general practitioners and parents, „Children” 2015, nr 2, s. 317–329.
 6. Katz Y. i in., A comprehensive review of sensitization and allergy to soy-based products, „Clinical Reviews in Allergy & Immunology” 2014, nr 46, s. 272–281.
 7. Ricci G. i in., Wheat allergy in children: a comprehensive update, „Medicina (Kaunas)” 2019, nr 55.
Author Bartosz Kulczyński picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.