Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? Kiedy warto udać się do kardiologa?
Redakcja
07.12.2021
Aktualizacja: 16.10.2023
Pewnie każdy z nas słyszał o tym, że o serce należy dbać. Oczywiście jest to duże uproszczenie, bo serce jest tylko częścią układu krwionośnego, który jest podatny na wiele chorób kardiologicznych, nazywanych największą epidemią naszych czasów. Jak uchronić siebie i swoje serce przed rozwojem chorób układu krążenia? Kiedy skonsultować swój stan z lekarzem?

Polecane




Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia?
Schorzenia kardiologiczne to jedne z tych chorób, na które największy wpływ mamy my sami – nasza dieta, styl życia, ilość ruchu oraz stres. To na tych czynnikach skupia się zarówno prewencja pierwotna (przed zachorowaniem) jak i wtórna (gdy stwierdzono już pierwsze objawy choroby kardiologicznej).
W przypadku prewencji pierwotnej sprawa jest prostsza, bo zapobieganie chorobie wieńcowej opiera się na:
zdrowej diecie i obniżaniu poziomu cholesterolu LDL,
regularnych ćwiczeniach fizycznych,
rezygnacji z palenia tytoniu i picia dużych ilości alkoholu,
zmniejszaniu psychospołecznych czynników ryzyka (radzenie sobie ze stresem).
W przypadku prewencji wtórnej zaleca się również zdrowy tryb życia, ale działania powinny być już dopasowane do stopnia ryzyka i ogólnej kondycji pacjenta. Dlatego tak ważna jest stała opieka medyczna i konsultowanie dolegliwości kardiologicznych z lekarzem prowadzącym.
Kiedy warto skorzystać z e-wizyty u kardiologa?
Na konsultację do kardiologa warto wybrać się, jeśli należysz do grupy ryzyka narażonej na choroby układu krwionośnego. Do tej grupy zalicza się osoby:
palące papierosy i pijące duże ilości alkoholu,
mające podwyższony poziom cholesterolu lub nadciśnienie tętnicze,
z nadwagą lub otyłością,
chorujące na cukrzycę,
obciążone genetycznie,
podejmujące niewielką aktywność fizyczną.
Lekarz podczas wstępnego wywiadu określi, jakie kroki możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. W trakcie porady może zlecić także wszystkie niezbędne badania, które pomogą ocenić stan Twojego serca. Jeśli zajdzie taka potrzeba kardiolog online może wystawić także e-recepę lub e-zwolnienie.
Opieka kardiologiczna osób przewlekle chorych
Choroby układu krążenia to w większości choroby przewlekłe. Zaliczamy do nich:
niewydolność serca,
chorobę niedokrwienną serca,
zaburzenia rytmu serca,
nadciśnienie tętnicze,
choroby naczyń́ krwionośnych (np. zakrzepicę, zwężenie tętnic szyjnych i kręgowych),
miażdżycę (która jest przyczyną zawałów serca, udarów i nieurazowych amputacji kończyn).
Chorzy na przewlekłe choroby układu krążenia powinni być pod stałą opieką kardiologa. Lekarz w ten sposób będzie w stanie kontrolować postęp choroby i przygotowywać dla pacjenta zalecenia dostosowane do jego stanu i kondycji. Pamiętaj, że w przypadku chorób kardiologicznych najważniejsze jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Regularny wysiłek fizyczny (nawet 30 minut dziennie!), zbilansowana dieta i rezygnacja z nałogów, mogą znacznie obniżyć zarówno ryzyko zachorowania na choroby kardiologiczne, jak i ich powikłań.
Przeczytaj także, jaki wpływ ma aktywność fizyczna na twój układ krążenia
- T. Guzik, A. Undas, A. Szczeklik, „Miażdżyca” w Interna Szczeklika 2020, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, s. 147-152
- J. Kossak, M. Jędrzejczak, D. Kossak, T. Dudek, Rola czynników środowiskowych w prewencji wtórnej chorób układu krążenia, Medycyna Rodzinna 2/2004, s. 78-85
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.
Najchętniej czytane



