account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Akrocyjanoza – przyczyny powstawania i objawy. Jak wygląda leczenie sinicy kończyn?

Olga Dąbska22.11.2023Aktualizacja: 22.11.2023

Akrocyjanoza to inaczej sinica kończyn. Polega ona na stałym, bezbolesnym zasinieniu dłoni i stóp. Akrocyjanoza może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Sprawdź, jakim schorzeniom towarzyszy oraz w jaki sposób odróżnić ją od objawu Raynauda. Dowiedz się, na czym polega leczenie sinicy kończyn.


akrocyjanoza-objawy-jak-wyglada-leczenie-choroby
Pixabay.com

Polecane

goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest akrocyjanoza?
  2. Przyczyny akrocyjanozy
  3. Jakie są objawy akrocyjanozy?
  4. Rozpoznanie sinicy kończyn
  5. Akrocyjanoza – jak ją leczyć?

Czym jest akrocyjanoza?

Akrocyjanoza po raz pierwszy opisana została w 1896 roku przez belgijskiego lekarza Jeana Crocqa. To zaburzenie naczynioruchowe, które charakteryzuje się stałym zaczerwienieniem palców. Dokładne przyczyny powstania akrocyjanozy nie zostały w pełni poznane. Specjaliści zazwyczaj zwracają uwagę, że do sinicy kończyn dochodzi w wyniku skurczu arterioli skóry, czyli najmniejszych tętnic występujących w organizmie. W konsekwencji tego następuje zwolnienie przepływu krwi przez naczynia włosowate (tzw. kapilary, włośniczki).

Naczynia te dłużej pozostają wypełnione krwią żylną, która jest nieutlenowana, co prowadzi do sinawego zabarwienia skóry w rejonie ich unaczynienia. Dodatkowo zaburzone może być uwalnianie tlenu z hemoglobiny. To cząsteczka białka obecna w erytrocytach (krwinkach czerwonych), która przenosi tlen z płuc do tkanek organizmu oraz zwraca dwutlenek węgla z tkanek do płuc. Akrocyjanoza pierwotna jest dość powszechną chorobą, jednak dokładna częstość jej występowania nie została dotąd oszacowana.

Przyczyny akrocyjanozy

Specjaliści wyróżnili dwie postacie zasinienia kończyn – akrocyjanozę pierwotną, zwaną również samoistną, oraz akrocyjanozę wtórną. Pierwsza z nich nie jest związana z żadną chorobą i stanowi wyłącznie defekt kosmetyczny. Druga zaś rozwija się w wyniku schorzeń krwi przebiegających z nadmierną jej lepkością. Eksperci zaliczyli do nich zwłaszcza:

  • czerwienicę prawdziwą – chorobę nowotworową szpiku, w której dochodzi do znacznego zwiększenia liczby krwinek czerwonych, czemu towarzyszy zazwyczaj zwiększone wytwarzanie płytek krwi (trombocytów) i krwinek białych (leukocytów). Jak dotąd specjaliści nie określili dokładnie przyczyn powstawania czerwienicy prawdziwej;

  • nadpłytkowość – stan zwiększonego poziomu płytek krwi, które odpowiedzialne są za prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia. Nadpłytkowość może rozwinąć się w przebiegu nowotworów mieloproliferacyjnych, pierwotnego włóknienia szpiku, być konsekwencją zabiegu usunięcia śledziony, nadużywania alkoholu, niedoboru żelaza.

Wtórna sinica kończyn może być konsekwencją ucisku wywieranego na żyły albo rozwinąć się na skutek odmrożenia.

Jakie są objawy akrocyjanozy?

Typowym objawem akrocyjanozy jest zmiana zabarwienia skóry w obrębie stóp lub dłoni. W przebiegu tego zaburzenia możesz zaobserwować sine palce u nóg lub rąk. Zasinienie jest symetryczne. W przebiegu sinicy kończyn dojść może do ochłodzenia skóry w obrębie zmienionych chorobowo obszarów ciała i do wzmożonej produkcji potu, co stanowi źródło dyskomfortu. Akrocyjanoza nie wiąże się z bólem, rozwojem owrzodzeń czy martwicy skóry. Do nasilenia objawów dochodzi na skutek działania niskich temperatur. Stąd sine i zimne dłonie/stopy stają się bardziej widoczne w okresie jesienno-zimowym.

  • Poznaj objawy zatrucia sinicami, czyli tzw. cyjanobakteriami, do którego może dojść podczas kąpieli w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych 

Jak już wspominano, akrocyjanozie nie towarzyszą dolegliwości bólowe. I to właśnie brak bólu stóp lub dłoni oraz brak napadowego zblednięcia skóry stanowią główne czynniki pozwalające na odróżnienie akrocyjanozy od objawu Raynauda. To zaburzenie naczynioruchowe charakteryzuje się nagłym i dobrze odgraniczonym zblednięciem, a następnie zasinieniem i zaczerwienieniem palców rąk, stóp, sporadycznie małżowin usznych czy nosa, któremu towarzyszą drętwienie i ból. Objaw Raynauda może towarzyszyć chorobom autoimmunologicznym, takim jak: twardzina układowa czy toczeń układowy, chorobom kręgosłupa szyjnego, chorobom tarczycy, zatruciom substancjami chemicznymi i lekami, chorobom hematologicznym.

Rozpoznanie sinicy kończyn

Z sinymi i zimnymi stopami/dłońmi powinieneś zgłosić się do lekarza. Ustala on rozpoznanie akrocyjanozy zwłaszcza na podstawie badania podmiotowego – wywiadu i charakterystycznego obrazu klinicznego. Dodatkowo zlecić może wykonanie badań diagnostycznych celem wykluczenia wtórnych przyczyny sinicy kończyn albo różnicowania jej z innymi schorzeniami o zbliżonych objawach. Lekarz zleca zazwyczaj wykonanie morfologii krwi, RTG klatki piersiowej, badania kapilaroskopowego (badania drobnych naczyń wału paznokciowego pod mikroskopem), gazometrię krwi tętniczej.

Akrocyjanoza – jak ją leczyć?

Akrocyjanoza pierwotna jest niegroźnym zaburzeniem, które nie wymaga leczenia. Postępowanie w przypadku wtórnych postaci tego zaburzenia zależy od choroby odpowiadającej za ich powstanie. Eksperci zalecają w miarę możliwości unikanie niskich temperatur. W ten sposób skutecznie ochronisz się przed nasileniem schorzenia. Dodatkowo z uwagi na zbliżony obraz kliniczny do innych chorób konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej. Dotyczyć powinna ona przede wszystkim różnicowania z objawem Raynauda. Jeśli występuje on jako izolowane zaburzenie, nie stanowi zagrożenia, ale gdy towarzyszy chorobie ogólnoustrojowej (przeważnie są to układowy toczeń trzewny lub twardzina układowa), to wymaga intensywnego leczenia. Dlatego bardzo ważne jest różnicowanie akrocyjanozy i objawu Raynauda. Akrocyjanozę specjaliści powinni różnicować także z sinicą rozwijającą się w przebiegu chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, czyli z chorobami przebiegającymi z hipoksemią (spadkiem ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi), erytromegalią, sinicą obwodową.

Źródła
  1. J.F. Merlen, Acrocyanosis: certain paradoxes, its pathogenesis, „Phlebologie” 1982, t. 35, nr 3, s. 731–737.
  2. M. Puszczewicz, Objaw Raynauda – problem interdyscyplinarny, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2008, t. 2, nr 2, s. 121–126.
  3. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2010.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.