Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaTeleporada u specjalisty 1 min.

Alergolog: jak może pomóc Ci online?

Redakcja

11.10.2021

Aktualizacja: 24.07.2023

Oczekiwanie na konsultację do lekarza alergologa, szczególnie w okresie pylenia roślin, jest wydłużone. Na szczęście pomóc może e‑wizyta. Teleporada z alergologiem to komfortowa alternatywa dla czekania w przepełnionych poczekalniach lekarskich. Jest również najszybszą, do tego bardzo pomocną formą kontaktu nie tylko z alergologiem, ale i z innymi specjalistami.


alergolog-w-czym-pomoze-ci-online

Polecane

kiedy-udac-sie-z-dzieckiem-do-psychologa-dzieciecego
Telemedycyna
1 min.
Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa dziecięcego?
19.11.2021
jak-wyglada-teleporada-u-psychiatry
Telemedycyna
1 min.
Jak wygląda teleporada u psychiatry?
09.11.2021
ginekolog-online-jak-przebiega-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ginekolog online: jak przebiega teleporada?
03.11.2021
jak-wyglada-wizyta-u-seksuologa
Telemedycyna
1 min.
Jak wygląda wizyta u seksuologa?
11.02.2022
Spis treści
  1. Alergolog – czym się zajmuje i jak wygląda jego praca?
  2. Jak przebiega proces diagnozy?
  3. Alergolog online – w jakich problemach może pomóc konsultacja?
  4. Czy musisz mieć skierowanie do alergologa, żeby umówić się na wizytę online?

Alergolog – czym się zajmuje i jak wygląda jego praca?

Lekarz alergolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób, które wywoływane są przez różnego rodzaju alergeny. Alergeny są to substancje bardzo często występujące w środowisku i które mogą wywołać reakcję uczuleniową. Alergenami mogą być przykładowo: pyłki, pleśń, roztocza, konserwanty, sierść zwierząt, niektóre składniki pokarmowe, jak orzechy, i wiele innych. Alergia powstaje na skutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na kontakt z obcą substancją (antygenem). Dlatego też alergolog – dzięki wywiadowi z pacjentem oraz zleceniu testów alergicznych – może ustalić przyczynę alergii i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Testy alergiczne przeprowadza się zazwyczaj w poradni alergologicznej i polegają one na sprawdzeniu reakcji organizmu w kontakcie z niewielkimi ilościami alergenów. Jest kilka rodzajów testów, m.in.: testy skórne, testy naskórkowe płatkowe, testy z krwi oraz prowokacje alergenowe. Do najpopularniejszych testów należą: testy skórne oraz testy z krwi. Podczas testów skórnych lekarz alergolog wstrzykuje pod skórę ramion lub przedramion małe ilości do 20 alergenów. Natomiast testy alergiczne z krwi polegają na sprawdzeniu jej pod kątem poziomu przeciwciał IgE dla wybranych alergenów.

Jak przebiega proces diagnozy?

Zarówno alergolog dziecięcy, jak i lekarz alergolog dla dorosłych podczas pierwszej teleporady przeprowadza wywiad z pacjentem lub z rodzicem małego pacjenta. W następnym etapie lekarz zleca badania laboratoryjne, pomagające wykryć na przykład obecność określonych przeciwciał. Bardzo ważne są testy alergiczne skórne u dzieci, które wykonuje się od 4 roku życia. Niestety nie są one zbyt przyjemne dla młodych pacjentów i wymagają sporej cierpliwości. Dlatego też u dzieci do 4 lat oraz u niemowląt przeprowadzane są przede wszystkim testy z krwi.

Alergolog online – w jakich problemach może pomóc konsultacja?

Konsultacja online z lekarzem alergologiem może być bardzo pomocna jeśli odczuwasz takie dolegliwości jak: katar sienny, męczący świąd, w tym swędzenie oczu i nosa, duszności, nawracające zmiany skórne, nietolerancje pokarmowe objawiające się bólem brzucha lub biegunką, wodnisty katar, ciągłe kichanie oraz przytkany nos.

Jeśli obserwujesz u siebie objawy skórne, np. przewlekłą pokrzywkę lub obrzęk naczyniowo-ruchowy, dobrym rozwiązaniem jest telewizyta z wykorzystaniem internetowej kamerki. Dzięki temu lekarz będzie mógł ocenić zmiany. Poza tym przed konsultacją z alergologiem online warto przygotować swoją dotychczasową dokumentację medyczną – na Welbi można ją załączyć w Panelu pacjenta (zakładka „Moje wizyty”), podobnie jak zdjęcia przedstawiające objawy skórne. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, lekarz będzie w stanie podstawić diagnozę, wysłać Cię na potrzebne badania, a jeśli okaże się to konieczne, wypisać e-receptę lub zwolnienie L4 online.

Czy musisz mieć skierowanie do alergologa, żeby umówić się na wizytę online?

Nie potrzebujesz skierowania, aby umówić się na wizytę online u alergologa. Jest to zdecydowana zaleta telemedycyny – korzystając z NFZ najpierw musisz udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby wypisał Ci skierowanie. Dopiero później możesz umówić się na wizytę.Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna
1 min.
Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?
19.10.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
infekcje-dolnych-drog-oddechowych-jak-je-rozpoznać-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Infekcje dolnych dróg oddechowych – jak je rozpoznać? Kiedy udać się do lekarza?
02.11.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.