Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaTeleporada u specjalisty 1 min.

Alergolog: jak może pomóc Ci online?

Redakcja

11.10.2021

Aktualizacja: 27.09.2022

Oczekiwanie na konsultację do lekarza alergologa, szczególnie w okresie pylenia roślin, jest wydłużone. Na szczęście pomóc może e‑wizyta. Teleporada z alergologiem to komfortowa alternatywa dla czekania w przepełnionych poczekalniach lekarskich. Jest również najszybszą, do tego bardzo pomocną formą kontaktu nie tylko z alergologiem, ale i z innymi specjalistami.


alergolog-w-czym-pomoze-ci-online

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021
Spis treści
 1. Alergolog – czym się zajmuje i jak wygląda jego praca?
 2. Jak przebiega proces diagnozy?
 3. Alergolog online – w jakich problemach może pomóc konsultacja?
 4. Czy musisz mieć skierowanie do alergologa, żeby umówić się na wizytę online?

Alergolog – czym się zajmuje i jak wygląda jego praca?

Lekarz alergolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób, które wywoływane są przez różnego rodzaju alergeny. Alergeny są to substancje bardzo często występujące w środowisku i które mogą wywołać reakcję uczuleniową. Alergenami mogą być przykładowo: pyłki, pleśń, roztocza, konserwanty, sierść zwierząt, niektóre składniki pokarmowe, jak orzechy, i wiele innych. Alergia powstaje na skutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na kontakt z obcą substancją (antygenem). Dlatego też alergolog – dzięki wywiadowi z pacjentem oraz zleceniu testów alergicznych – może ustalić przyczynę alergii i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Testy alergiczne przeprowadza się zazwyczaj w poradni alergologicznej i polegają one na sprawdzeniu reakcji organizmu w kontakcie z niewielkimi ilościami alergenów. Jest kilka rodzajów testów, m.in.: testy skórne, testy naskórkowe płatkowe, testy z krwi oraz prowokacje alergenowe. Do najpopularniejszych testów należą: testy skórne oraz testy z krwi. Podczas testów skórnych lekarz alergolog wstrzykuje pod skórę ramion lub przedramion małe ilości do 20 alergenów. Natomiast testy alergiczne z krwi polegają na sprawdzeniu jej pod kątem poziomu przeciwciał IgE dla wybranych alergenów.

Jak przebiega proces diagnozy?

Zarówno alergolog dziecięcy, jak i lekarz alergolog dla dorosłych podczas pierwszej teleporady przeprowadza wywiad z pacjentem lub z rodzicem małego pacjenta. W następnym etapie lekarz zleca badania laboratoryjne, pomagające wykryć na przykład obecność określonych przeciwciał. Bardzo ważne są testy alergiczne skórne u dzieci, które wykonuje się od 4 roku życia. Niestety nie są one zbyt przyjemne dla młodych pacjentów i wymagają sporej cierpliwości. Dlatego też u dzieci do 4 lat oraz u niemowląt przeprowadzane są przede wszystkim testy z krwi.

Alergolog online – w jakich problemach może pomóc konsultacja?

Konsultacja online z lekarzem alergologiem może być bardzo pomocna jeśli odczuwasz takie dolegliwości jak: katar sienny, męczący świąd, w tym swędzenie oczu i nosa, duszności, nawracające zmiany skórne, nietolerancje pokarmowe objawiające się bólem brzucha lub biegunką, wodnisty katar, ciągłe kichanie oraz przytkany nos.

Jeśli obserwujesz u siebie objawy skórne, np. przewlekłą pokrzywkę lub obrzęk naczyniowo-ruchowy, dobrym rozwiązaniem jest telewizyta z wykorzystaniem internetowej kamerki. Dzięki temu lekarz będzie mógł ocenić zmiany. Poza tym przed konsultacją z alergologiem online warto przygotować swoją dotychczasową dokumentację medyczną – na Welbi można ją załączyć w Panelu pacjenta (zakładka „Moje wizyty”), podobnie jak zdjęcia przedstawiające objawy skórne. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, lekarz będzie w stanie podstawić diagnozę, wysłać Cię na potrzebne badania, a jeśli okaże się to konieczne, wypisać e-receptę lub zwolnienie L4 online.

Czy musisz mieć skierowanie do alergologa, żeby umówić się na wizytę online?

Nie potrzebujesz skierowania, aby umówić się na wizytę online u alergologa. Jest to zdecydowana zaleta telemedycyny – korzystając z NFZ najpierw musisz udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby wypisał Ci skierowanie. Dopiero później możesz umówić się na wizytę.Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Telemedycyna
zaburzenia-rownowagi-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?
01.12.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.