Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?

Redakcja

03.12.2021

Aktualizacja: 24.03.2022

Potrzebujesz skierowanie na jedno z badań diagnostycznych, ale czas oczekiwania na wizytę stacjonarną u lekarza jest długi? Możesz skorzystać z teleporady. O tym co zrobić, aby otrzymać skierowanie podczas e-wizyty, przeczytasz w poniższym tekście.


skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady

Jak wygląda teleporada i czym różni się od wizyty w gabinecie stacjonarnym?

E-porady lekarskie umożliwiają szybki kontakt z lekarzem, bez wychodzenia z domu. To najważniejsza różnica pomiędzy tą formą kontaktu ze specjalistą, a wizytą stacjonarną. Kolejną jest brak badania fizykalnego – jednak, jeśli Twoje dolegliwości będą wymagać osobistego spotkania, lekarz może zalecić ci wizytę w gabinecie.

Aby umówić teleporadę, możesz skorzystać z krótkiego formularza na naszej stronie. Wystarczy, że założysz konto na Welbi.pl i podasz dane niezbędne do zidentyfikowania twojej tożsamości przez lekarza, wybierzesz termin wizyty i ją opłacisz. Później wystarczy zaczekać aż wybrany specjalista do ciebie zadzwoni.

Czy podczas telewizyty uzyskasz e-skierowanie do specjalisty?

Badania to podstawowe narzędzie diagnostyczne, umożliwiające wykrycie choroby na wczesnym etapie. Od 8 stycznia 2021 r. skierowania są wystawiane w postaci elektronicznej i dostępne online. Zakres dostępności e-skierowań w przypadku telewizyt zależy od tego czy korzystasz z e-wizyty w ramach NFZ czy prywatnie.

Zanim lekarz wystawi ci skierowanie, przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad. Na podstawie zebranych informacji o twoim zdrowiu stwierdzi, czy istnieją medyczne przesłanki do wykonania konkretnych badań. Jeśli tak, otrzymasz e-skierowanie, jeśli nie, lekarz może zalecić, np. wizytę w placówce medycznej lub konsultację z innym specjalistą.

Na jakie badania możesz otrzymać skierowanie podczas e-wizyty?

Nie wszystkie skierowania można uzyskać w trakcie e-wizyty: e-skierowanie na badania obrazowe (np. RTG, tomografię komputerową) może być konieczne w formie papierowej i wydane przez lekarza podczas wizyty w placówce medycznej. To zależy od poradni telemedycznej.

Mam wyniki badań - czy mogę skonsultować je podczas teleporady?

W trakcie teleporady nie tylko możesz otrzymać e-skierowanie, ale również skonsultować wyniki badań z lekarzem. To szybki sposób, aby dowiedzieć się czy są prawidłowe, a jeśli nie, co dalej powinieneś zrobić.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Telemedycyna
Ad

Najchętniej czytane

kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
ortopeda-co-leczy-z-jakimi-objawami-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda – co leczy? Z jakimi objawami udać się na wizytę?
11.02.2022
kto-leczy-osteoporoze-kto-jest-w-grupie-ryzyka
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z osteoporozą? Czy warto skorzystać z e-wizyty?
02.12.2021
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.