Laryngolog: jak może pomóc ci podczas teleporady?

Redakcja

02.11.2021

Aktualizacja: 02.11.2021

Z lekarzem laryngologiem możesz porozmawiać przez telefon, online lub podczas tradycyjnej wizyty w gabinecie, jednak w ostatnich miesiącach coraz większą popularność zyskują porady online, które nie wymagają nawet wychodzenia z domu. W ten sposób możesz omówić z lekarzem niepokojące cię objawy i uzyskać fachową pomoc, bez czekania w kolejkach po skierowanie i do samego lekarza. Jakie jeszcze są zalety skorzystania z e-wizyty u laryngologa?


laryngolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady

Co leczy laryngolog?

Z jakimi problemami warto zgłosić się do laryngologa? Lekarz ten jest ekspertem od chorób gardła, krtani, nosa i ucha. Zajmuje się ich diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką u osób w każdym wieku. Do lekarza laryngologa warto zgłosić się wówczas, gdy zauważysz u siebie lub u swojego dziecka symptomy takie jak: zawroty głowy, zaburzenia węchu i smaku, zaleganie woskowiny w uchu, ból ucha, gardła czy krtani lub przewlekły nieżyt nosa. To także specjalista, który zajmie się problemem chrapania, chrypek, bólami zatok oraz zapalenia migdałków.

Choroby gardła

Laryngolog to między innymi lekarz od gardła. Może diagnozować i zalecać terapię wszelkich stanów zapalnych gardła (najczęściej wirusowych i bakteryjnych, w tym anginy), polipów gardła czy dolegliwości bólowych. Konsultacja laryngologiczna zalecana jest w momencie wystąpienia chrypki, przewlekłego chrapania i trudności w przełykaniu śliny. U dzieci objawem niepokojącym jest oddychanie przez usta.

Choroby uszu

Laryngolog to także lekarz od chorób ucha. Należy zgłosić się do niego przy stanach zapalnych ucha, ropnych wydzielinach z ucha, głuchocie, przewlekłym zatkaniu ucha utrudniającym prawidłowe słyszenie, szumach usznych. Specjalista od uszu często przyjmuje dzieci, ponieważ w młodym wieku odnotowuje się sporą ilość epizodów zapalenia ucha środkowego, co wymaga profesjonalnego leczenia.

Problemy z nosem

Jeśli cierpisz na ciągle zatkany nos, wizyta online u laryngologa może pomóc w rozwiązaniu naszego problemu. Przyczyn zatkanego nosa jest wiele – choroby ogólnoustrojowe lub czynniki miejscowe, stanu alergiczne i anomalie anatomiczne, np. krzywa przegroda nosa. Laryngolog online wystawi wstępną diagnozę lub w razie konieczności zleci konsultację w gabinecie stacjonarnym połączoną z badaniem fizykalnym, bądź wizytę u innego specjalisty. Do lekarza laryngologa warto zgłosić się także przy częstych krwotokach z nosa lub ropnych wydzielinach.

Laryngolog online – konsultacja ze specjalistą w domu

Konsultacja laryngologiczna online w serwisie Welbi to prosty sposób na kontakt z lekarzem specjalistą. Nie trzeba długo czekać w kolejkach, wychodzić z domu i narażać się na kontakt z chorymi w placówkach medycznych i przychodniach. Znika też problem odległych terminów. Teleporada zapewnia duży komfort pacjenta i oszczędza jego czas.

Jak wygląda wizyta u laryngologa online?

Przede wszystkim opiera się ona na wywiadzie. Warto przygotować sobie pytania, które chcesz zadać specjaliście oraz wyniki wykonanych badań (jeśli posiadasz). Wcześniejszą dokumentację medyczną możesz załączyć w Panelu pacjenta w zakładce „Moje wizyty”. Lekarz spyta cię o niepokojące objawy, czas ich trwania oraz przyjmowane leki. Drogą teleporady możesz otrzymać uzyskać – jeśli specjalista uzna, że to konieczne – e-receptę czy e-zwolnienie lekarskie. Jeżeli diagnoza wymaga wykonania dodatkowych badań, lekarz zleci ci je i wystawi e-skierowanie.

Czy do laryngologa potrzebne jest skierowanie?

Zastanawiasz się, czy do laryngologa potrzebne jest skierowanie? Skierowanie do laryngologa jest konieczne wówczas, gdy chcesz skorzystać z wizyty nieodpłatnie, w ramach NFZ. Wystawia je lekarz rodzinny (podstawowej opieki zdrowotnej). Na pewno warto wiedzieć, ile jest ważne skierowanie do laryngologa. Nie ma obaw – ważność dokumentu jest względnie bezterminowa. Oznacza to, że skierowanie jest aktualne tak długo, jak długo istnieją przesłanki do konieczności konsultacji z tym specjalistą. Aby uzyskać szybką poradę laryngologiczną, możesz zdecydować się na e-wizytę – wówczas skierowanie nie jest potrzebne.

Telewizyta u laryngologa online to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz skonsultować swoje dolegliwości i poprosić o poradę. To świetny pierwszy krok do dalszego leczenia, które – w zależności od przypadku – może odbywać się albo stacjonarnie, albo w formie zdalnej.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Telemedycyna
Ad

Najchętniej czytane

chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
teleporada-u-dietetyka-jak-sie-przygotowac
Telemedycyna
1 min.
Teleporada u dietetyka: jak przygotować się do pierwszej e-wizyty?
09.11.2021
telewizyta-u-pediatry–o-czym-musisz-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta u pediatry: co trzeba wiedzieć?
03.11.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.