Wizyta u reumatologa: jak może pomóc Ci online?

Redakcja

16.11.2021

Aktualizacja: 16.11.2021

Choroby reumatyczne wpływają negatywnie na układ ruchu. Atakują stawy, tkanki a nawet narządy wewnętrzne. Aby im przeciwdziałać, konieczne są wizyty u reumatologa. Reumatolodzy – także za pośrednictwem teleporad – pomagają pacjentom, którzy borykają się z bólami kości, stawów oraz mięśni. Dlaczego konsultacja online to dobry pomysł? Sprawdźmy!


reumatolog-jak-moze-pomoc-ci-poczas-teleporady
pexels.com

Rodzaje chorób reumatycznych

Do najczęstszych chorób reumatycznych zaliczamy:

  • chorobę zwyrodnieniową stawów,

  • reumatyczne zapalenie stawów (RZS),

  • łuszczycowe zapalenie stawów,

  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS),

  • toczeń rumieniowaty,

  • twardzinę układową,

  • gorączkę reumatyczną,

  • zespoły bólowe kręgosłupa,

  • dnę moczanową.

Nieleczone choroby reumatoidalne znacznie obniżają komfort życia, a nawet mogą prowadzić do niepełnosprawności. Z tego też powodu powinny być regularnie kontrolowane przez reumatologa, na przykład poprzez e-wizytę. Jest to szybki i łatwy sposób na kontakt z lekarzem.

Choroby reumatyczne i ich objawy

Choroby reumatyczne dają objawy, które charakteryzują się bólem kości, stawów, mięśni oraz drętwieniem kończyn. Ból może być ostry, przewlekły lub nawracający. Symptomy towarzyszące to opuchlizna lub sztywność w okolicach stawów, ból brzucha, który nie jest spowodowany problemami jelitowo-żołądkowymi, uczucie zmęczenia, nawracające stany podgorączkowe, a także problemy w codziennym funkcjonowaniu (np. ze schylaniem się czy chodzeniem).

Reumatolog online – w czym może ci pomóc konsultacja reumatologiczna?

Podczas porady online reumatolog przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad. Może zapytać cię o to jak często występują objawy, z jakim nasileniem, czy podobne choroby występowały już w twojej rodzinie, czy przyjmujesz leki (i jakie). Na podstawie wywiadu lekarz zdecyduje czy w celu postawienia diagnozy potrzebne będą dodatkowe badania lub wizyta w placówce medycznej.

E-wizyty są szczególnie przydatne, jeśli zdiagnozowano u ciebie jedną z przewlekłych chorób reumatycznych. Korzystając z teleporad możesz odbywać wizyty kontrolne, podczas których lekarz wypisze ci skierowanie na badania i e-recepty na leki przyjmowane na stałe (przygotuj w tym celu zaświadczenie od specjalisty, który zdiagnozował twoją chorobę). Podczas wizyty online możesz skonsultować także wyniki badań.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Telemedycyna
Ad

Najchętniej czytane

chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
jak-zapobiegac-chorobom-ukladu-krazenia-kiedy-udac-sie-do-kardiologa
TelemedycynaZdrowie
1 min.
Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? Kiedy warto udać się do kardiologa?
07.12.2021
lekarz-internista-co-leczy-kiedy-udac-sie-do-tego-specjalisty
Telemedycyna
1 min.
Lekarz internista - z jakimi dolegliwościami zgłosić się do tego specjalisty?
08.12.2021
diabetolog-co-leczy-kiedy-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna
1 min.
Diabetolog – co leczy, kiedy udać się na e-wizytę?
25.11.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.