account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Przerwa w zażywaniu leków przyjmowanych na stałe? Dowiedz się, co należy zrobić

Sylwia Brodniewska lek. Agnieszka Żędzian07.03.2022Aktualizacja: 22.10.2023

W leczeniu chorób przewlekłych bardzo ważne są leki przyjmowane na stałe. Ich dawkowanie i moc ustala lekarz na podstawie wywiadu i badań. Aby leczenie było skuteczne, należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami. Każdemu może się zdarzyć przerwa w przyjmowaniu leków, dlatego należy wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji.


przerwa-w-zazywaniu-lekow-przyjmowanych-na-stale-dowiedz-sie-co-zrobic
pexels.com

Polecane

przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
nagla-potrzeba-czy-moge-skorzystac-z-telemedycyny
Telemedycyna
1 min.
Nagła potrzeba – czy mogę skorzystać z telemedycyny?
26.11.2021
Spis treści
 1. Jakie leki należy przyjmować regularnie?
 2. Leki na nadciśnienie
 3. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
 4. Leki przeciwdepresyjne
 5. Leki na astmę
 6. Leki na cukrzycę
 7. Co należy zrobić w razie wystąpienia przerwy w zażywaniu leków?
 8. Realizacja recept z innych krajów
 9. Gdzie należy zgłosić się po pomoc?

Jakie leki należy przyjmować regularnie?

Choroby przewlekłe wymagają regularnego przyjmowania leków. Ich dawkowanie jest określane przez lekarza prowadzącego tak, aby przynosiło jak najlepsze efekty terapeutyczne. Jeśli przyjmujesz leki na stałe, bardzo ważne jest obserwowanie organizmu pod kątem działań niepożądanych. Najczęściej występują one na początku stosowania przepisanych leków, jednak w trakcie długotrwałej terapii mogą pojawić się niepokojące dolegliwości, takie jak wysypka, swędzenie czy trudności z oddychaniem.

Wielu pacjentów stosuje na stałe leki na cukrzycę, obniżenie ciśnienia tętniczego, przeciwdepresyjne, wziewne czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Samodzielna modyfikacja dawki lub jej pominięcie może przynieść negatywne konsekwencje dla organizmu. Istnieją grupy leków, których regularne przyjmowanie pozwala na normalne funkcjonowanie. Każdy lek ma dołączoną ulotkę, z którą należy się zapoznać. Znajdziesz w niej wiele cennych informacji, w tym o tym, co należy zrobić, jeśli pominiesz dawkę.

Leki na nadciśnienie

Zadaniem leków na nadciśnienie jest unormowanie ciśnienia tętniczego krwi. Prawidłowe wartości mieszczą się w przedziale 100–139/60–89 mmHg. Kiedy te normy są długotrwale przekroczone, należy skontaktować się z lekarzem. Często w takich przypadkach diagnozowane jest nadciśnienie tętnicze, które wymaga leczenia.

Dobór odpowiedniego leku i dawki może trwać kilka miesięcy, natomiast o tym decyduje lekarz prowadzący. Samo zażywanie leków obniżających ciśnienie krwi pomaga w jego uregulowaniu, jednak nie niweluje przyczyny. W czasie leczenia warto zmienić tryb życia, dodać więcej aktywności fizycznej, wprowadzić zdrowszą i bardziej zbilansowaną dietę, a także zrezygnować z używek, takich jak alkohol czy papierosy.

Dawkowanie leków na nadciśnienie powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Najczęściej przyjmuje się tabletkę rano, zaraz po przebudzeniu. Większość leków hipotensyjnych można zażywać niezależnie od posiłków. Jeśli w ulotce jest zalecane przyjęcie tabletki na czczo, powinno się ją zażywać przed posiłkiem, a ze zjedzeniem śniadania odczekać około 30 minut. Rano ciśnienie tętnicze krwi jest najwyższe. Jeśli pominiesz dawkę leku, nie należy jej kumulować z kolejną, ponieważ możesz narazić się na wystąpienie działań niepożądanych. Jeśli zbliża się termin przyjęcia kolejnej dawki, przyjmij ją w takiej ilości jak standardowo, pomijając tę poprzednią.

Leczenie nadciśnienia tętniczego najczęściej trwa dożywotnio, dlatego bardzo ważne jest systematyczne zażywanie leków w odpowiedniej dawce.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Niektóre choroby wymagają ciągłego leczenia przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Dzięki temu pacjenci mogą normalnie funkcjonować. Niestety tego typu środki są często nadużywane, co niesie wiele negatywnych konsekwencji, w szczególności ze strony układu pokarmowego. Jeśli na stałe przyjmujesz NLPZ, to warto dawkowanie i czas trwania terapii uzgodnić z lekarzem. W przypadku pominięcia dawki nie przyjmuj podwójnej.

Leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwdepresyjne są przeznaczone dla osób, u których zdiagnozowano depresję lub zaburzenia lękowe. Ich stosowanie powinno się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza, który dobiera dawkę i czas trwania kuracji. Przyjmowanie antydepresantów może trwać zarówno kilka tygodni, jak i wiele lat. Przerwa może spowodować powrót dolegliwości, takich jak lęk, niepokój, obniżone samopoczucie. Nie zaleca się przyjmowania dwóch dawek w celu uzupełnienia poprzedniej. Kolejne porcje należy przyjmować o tych samych porach.

Leki na astmę

Regularne przyjmowanie leków na astmę pozwala na normalne funkcjonowanie. Najczęściej są one podawane w formie wziewnej. Dawkowanie ustala lekarz. Jeśli zapomniałeś o przyjęciu dawki, należy ją jak najszybciej podać, jednak pamiętając o niestosowaniu podwójnej ilości. Podczas przerwy mogą pojawić się objawy, takie jak: duszności, trudności z oddychaniem, kaszel. Wielu pacjentów przyjmuje leki wziewne na astmę jedynie w sytuacji, kiedy pojawiają się trudności z oddychaniem, dlatego ważne jest, aby mieli je zawsze przy sobie.

Leki na cukrzycę

Cukrzyca jest chorobą, która wymaga leczenia, a także zmiany trybu życia. Na rynku są dostępne leki na cukrzycę o normalnym działaniu oraz przedłużonym. Ich zadaniem jest unormowanie glikemii. W przypadku pominięcia dawki leku nie należy przyjmować podwójnej, a tylko kolejną o stałej porze. Jeśli przerwa jest dłuższa niż kilka godzin, mogą pojawić się objawy hipoglikemii, dlatego w takiej sytuacji bardzo ważne jest obserwowanie organizmu, a w razie potrzeby zgłoszenie się do lekarza.

Co należy zrobić w razie wystąpienia przerwy w zażywaniu leków?

Przerwa w zażywaniu leków może zdarzyć się każdemu. Ma na to wpływ wiele czynników, takich jak brak leku, przedłużająca się podróż, pobyt w szpitalu czy choroba. W ostatnich dniach trudności z zażywaniem leków mogą mieć osoby uciekające przed wojną w Ukrainie. W sytuacji, kiedy masz przerwę w przyjmowaniu stałych leków, w pierwszej kolejności staraj się jak najszybciej zapewnić sobie zażywane preparaty. W tym celu sprawdzi się konsultacja lekarska online, która może pomóc z wystawieniem e-recepty. Sprawdź, czy nie masz ich gdzieś przy sobie – w torebce, plecaku czy kieszeni. Kilka dodatkowych tabletek wydłuży czas na zakup nowego opakowania. Jeśli uciekasz przed wojną, możesz zwrócić się do każdej apteki na terytorium Polski. Farmaceuta pomoże Ci otrzymać lek.

Podczas przerwy w zażywaniu leków konieczne jest obserwowanie organizmu. Jeśli poczujesz się źle, słabo, pojawią się dolegliwości, na które się leczysz, to bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Specjalista nie tylko udzieli Ci profesjonalnej pomocy, ale także, jeśli dolegliwości będą zbyt dokuczliwe, może wystawić e zwolnienie. Warto, abyś nie przebywał sam. Towarzystwo drugiej osoby może pozwolić Ci szybko uzyskać pomoc.

W ostateczności, jeśli nie masz przy sobie leków, możesz spróbować uzyskać je od innej osoby zażywającej ten sam środek w takiej samej dawce. To ważne, jeśli choroba wymaga systematycznego podawania leków, a Twoje samopoczucie się pogarsza. Jest to rozwiązanie ostateczne, nie należy z niego korzystać w sytuacji, kiedy można uzyskać receptę na leki.

Realizacja recept z innych krajów

W Polsce jest możliwe zrealizowanie recept wystawionych w krajach należących do Unii Europejskiej, a także w tych spoza Wspólnoty. Farmaceuta zatrudniony w aptece w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta ma możliwość wystawić receptę na produkty lecznicze o kategorii dostępności RP. Dotyczy to wszystkich grup leków z wyłączeniem leków psychotropowych i narkotycznych. Recepty są płatne w 100% i szczegółowo raportowane. Taka recepta jest najczęściej wystawiana elektronicznie, jednak dopuszczalne jest wypisanie jej w wersji papierowej. Farmaceuci mają za zadanie udzielić fachowej pomocy wszystkim osobom, niezależnie od kraju pochodzenia. Uchodźcy z Ukrainy uzyskają pomoc w polskich aptekach.

Aby farmaceuta mógł zrealizować receptę wystawioną poza terytorium kraju, powinna być ona czytelna oraz zawierać dane:

 1. Imię i nazwisko pacjenta;

 2. Adres;

 3. Nazwę międzynarodową lub handlową leku;

 4. Postać leku;

 5. Dawkę leku;

 6. Dawkowanie;

 7. Ilość opakowań;

 8. Datę wystawienia recepty;

 9. Dane osoby wystawiającej receptę i podpis.

Na podstawie krótkiego wywiadu z pacjentem, podczas którego farmaceuta uzyska niezbędne dane, może on wystawić receptę farmaceutyczną i na jej podstawie wydać leki.

Gdzie należy zgłosić się po pomoc?

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło stronę dla osób z Ukrainy https://pacjent.gov.pl/tag/pacienti-z-ukraini, a także bezpłatny numer telefonu 800 190 590, pod którym można uzyskać pomoc. Na infolinii jest możliwość porozmawiania w ojczystym języku. Dowiesz się, gdzie uzyskasz bezpłatną pomoc medyczną dla siebie lub bliskich i na jakiej podstawie możesz leczyć się w szpitalu. Uzyskasz informacje, gdzie wykonasz bezpłatny test na COVID-19 czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi. Wiele informacji możesz uzyskać samodzielnie, korzystając z telemedycyny.

Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zaburzenia-rownowagi-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?
01.12.2021
problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
5-zasad-zdrowia-psychicznego
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak zachować zdrowie psychiczne w dzisiejszych czasach? Poznaj 5 zasad
05.04.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.