account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak się leczy anginę ropną?

Olga Dąbska27.11.2023Aktualizacja: 27.11.2023

Angina, czyli ostre zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych, jest jednym z najczęściej spotykanych ostrych schorzeń zapalnych górnych dróg oddechowych. Szczególną postacią jest angina ropna wywołana przez bakterie, w tym najczęściej paciorkowce beta-hemolizujące grupy A (Streptococcus pyogenes). Dowiedz się, jak wygląda leczenie anginy ropnej i jakie domowe rozwiązania przyniosą złagodzenie towarzyszących jej objawów.


angina-ropna-antybiotyk-czy-leczenie-domowe
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
Spis treści
  1. Angina ropna – czy trzeba ją leczyć?
  2. Angina ropna – jak ją leczyć? Likwidując przyczynę!
  3. Jak leczyć anginę ropną? Zwalczanie objawów
  4. Angina ropna – jak leczyć się domowymi sposobami?

Angina ropna – czy trzeba ją leczyć?

Pierwsze objawy anginy ropnej możesz zauważyć już w ciągu 3–4 dni od kontaktu z bakteriami, które ją wywołują. Przeważnie są to paciorkowce beta-hemolizujące grupy A (Streptococcus pyogenes). Choroba ta, mimo że z reguły ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, nie powinna być leczona na własną rękę. Nieleczona angina ropna wiąże się z szerzeniem zakażenia w społeczeństwie oraz z ryzykiem groźnych powikłań, w tym m.in. zapalenia zatok przynosowych, ucha środkowego, wyrostka sutkowatego, opon mózgowo-rdzeniowych. Kiedy podejrzewasz u siebie anginę ropną, zgłoś się do lekarza. Na konsultację udaj się do lekarza rodzinnego, laryngologa lub internisty. Na podstawie odpowiednich badań lekarz ustali najlepszy sposób leczenia anginy ropnej.

Angina ropna – jak ją leczyć? Likwidując przyczynę!

Anginę ropną leczy się antybiotykiem, ponieważ wywołują ją bakterie. W przypadku anginy wirusowej, która stanowi przeważającą większość przypadków zapalenia błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych, antybiotyki nie przyniosą rezultatu.

Leczeniem z wyboru jest podawanie penicyliny lub jej pochodnych. Cechą charakterystyczną paciorkowców beta-hemolizujących grupy A jest pełna wrażliwość na penicylinę. Oznacza to, że najlepszym lekiem na anginę ropną jest właśnie penicylina. Antybiotyk ten powinien być stosowany przez 10 dni, a skrócenie antybiotykoterapii zmniejsza prawdopodobieństwo usunięcia paciorkowca z organizmu i zwiększa ryzyko nawrotu choroby. Stosowna jest penicylina fenoksymetylowa, która może mieć postać doustną (fenoksymetylopenicylina) lub domięśniową (benzylopenicylina benzatynowa). W przypadku uczulenia na ten antybiotyk lekarz zaproponuje cefalosporyny o wąskim spektrum działania, ewentualnie w razie nadwrażliwości typu natychmiastowego – makrolidy i klindamycynę. Przed podaniem tych antybiotyków specjalista powinien ocenić wrażliwość patogenu na nie, przeprowadzając wymaz z gardła z antybiogramem. Wówczas leczenie może zostać odłożone w czasie na 24‒48 godzin (celem oczekiwania na wynik badania).

Antybiotykami, jakie nie poradzą sobie w leczeniu anginy ropnej, są kotrimoksazol (trimetoprim z sulfametoksazolem), tetracykliny czy fluorochinolony z uwagi na ich oporność. W infekcji o etiologii bakteryjnej zastosowanie antybiotykoterapii skraca okres zakaźności do 24 godzin po ustąpieniu objawów.

Jak leczyć anginę ropną? Zwalczanie objawów

Uzupełnieniem antybiotykoterapii w anginie ropnej jest podawanie leków, które łagodzą objawy towarzyszące tej chorobie. Jednym z pierwszych objawów pojawiającym się przy anginie jest znacznie podwyższona temperatura ciała. Lekarz zaleci podawanie leków przeciwgorączkowych – ibuprofenu bądź paracetamolu. Z uwagi na działanie przeciwbólowe tych środków złagodzą one również występujący w anginie silny ból gardła.

Eksperci zalecają na bolące gardło też środki o miejscowym działaniu znieczulającym, przeciwzapalnym i odkażającym. Preparaty te mogą mieć postać płynu do płukania gardła, aerozolu i tabletek do ssania. W ich składzie znajdziesz zwłaszcza lidokainę, cholinę, chlorchinaldol, chlorheksydynę, benzydaminę, benzokainę i mentol. Mniejszym pacjentom można podawać lizaki na gardło nawilżające podrażnioną i suchą błonę śluzową. W przypadku silnego, utrudniającego przełykanie bólu gardła, lekarz może także zalecić jednorazowe przyjęcie deksametazonu.

Z uwagi na duże osłabienie organizmu bezwzględnie wskazane jest leżenie w łóżku. Taki odpoczynek powinien trwać przynajmniej do ustąpienia gorączki. Co więcej, chory powinien być izolowany w domu przez pierwsze 24 godziny antybiotykoterapii.

Angina ropna – jak leczyć się domowymi sposobami?

Pamiętaj, że ważnym elementem leczenia infekcji gardła jest dieta. Eksperci zalecają przyjmowanie posiłków o letniej temperaturze, w formie płynnej lub półpłynnej. Postaw na kaszki, grysiki, budynie, gotowane i przetarte owoce. Jedząc w ten sposób, nie podrażnisz obolałego gardła. Pamiętaj też o nawadnianiu organizmu. Przyjmuj średnio 30 ml płynów na 1 kg masy ciała. Wskazana jest zwłaszcza niegazowana woda mineralna w pokojowej temperaturze. Możesz też pić ziołowe herbaty lub niesłodzone, świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe. Nawadnianie jest szczególnie istotne przy wysokiej gorączce, obfitym poceniu i wymiotach. Unikaj ostrych przypraw, alkoholu, bardzo zimnych i gorących posiłków oraz dań tłustych i ciężkostrawnych. Dowiedz się więcej, co jeść przy anginie. Sprawdź, co jest wskazane, a z czego lepiej zrezygnować.

Na ból gardła przy anginie skuteczne są też napary/płukanki na bazie ziół. Szczególnie polecane są:

  • korzeń prawoślazu, 

  • szałwia pospolita, 

  • aronia,

  • porost islandzki,

  • lipa,

  • dzika róża.

Na bolące gardło sprawdzi się sok z malin, syrop z cebuli i miodu czy mleko z masłem i czosnkiem. Możesz się wspomagać również płukankami z dodatkiem wody utlenionej lub sody oczyszczonej. Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, co wpłynie korzystnie na chore, suche i podrażnione gardło. Zakup nawilżacz powietrza albo postaw na domowe sposoby – naczynie z wodą w okolicy grzejnika. 

Źródła
  1. J. Kaczmarek, Anginy – rozpoznawanie, różnicowanie, leczenie i powikłania, „Przewodnik Lekarza” 2002, t. 5, nr 10, s. 130–132.
  2. A. Syryło, Zapalenie migdałków podniebiennych, „Alergoprofil” 2009, t. 5, nr 1, s. 11–15.
  3. B. Zielnik-Jurkiewicz, Choroby laryngologiczne u dzieci, Medical Tribune Polska, Warszawa 2020.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
krztusiec-koklusz-jakie-sa-objawy-choroby
Zdrowie
1 min.
Krztusiec (koklusz) - jakie są objawy choroby?
30.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.