account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jakie są objawy anginy ropnej?

Olga Dąbska

27.11.2023

Aktualizacja: 27.11.2023

Angina ropna to zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych wywołane przez bakterie, zazwyczaj przez paciorkowce β-hemolizujące z grupy A, zwane paciorkowcami ropotwórczymi. Zarazić się nimi możesz głównie drogą kropelkową. Poza charakterystycznymi zmianami w gardle anginie ropnej towarzyszyć może szereg innych dolegliwości. Poznaj objawy anginy ropnej.


Jakie mogą być powody chrypki u dzieci i dorosłych Welbi
Pixabay.com

Polecane

co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
uczucie-pelnosci-w-brzuchu-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
2 min.
Uczucie pełności w brzuchu - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
 1. Co to jest angina ropna?
 2. Jakie objawy daje angina ropna?
 3. Zmiany w gardle w przebiegu anginy ropnej
 4. Objawy towarzyszące anginie ropnej

Co to jest angina ropna?

Angina to ostry stan zapalny w obrębie migdałków podniebiennych i gardła, który wywołany jest zakażeniem lub podrażnieniem. Zazwyczaj stwierdzana jest angina wirusowa. Stanowi ona około 70–85% wszystkich przypadków choroby. Najczęściej wywoływana jest przez wirusy grypy i paragrypy, enterowirusy, koronawirusy, rhinowirusy i wirus Epstein-barr. O anginie ropnej mówi się, gdy do ostrego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych dochodzi w konsekwencji zakażenia wywołanego przez bakterie. Ta postać choroby zazwyczaj występuje u dzieci w wieku szkolnym i młodych dorosłych. Sporadyczne są przypadki anginy ropnej u dzieci do 3 r.ż. Najczęściej anginę ropną wywołują paciorkowce β-hemolizujące z grupy A.

U wielu osób bakterie te naturalnie znajdują się na migdałkach (czemu nie towarzyszą żadne dolegliwości). Kiedy dojdzie jednak do osłabienia odporności, namnażają się intensywnie, przez co stają się groźne i powodują rozwój choroby. Patogen ten szerzy się z osoby na osobę drogą kropelkową. Rzadziej za zapalenie migdałków podniebiennych i gardła odpowiadają paciorkowce z grupy B i C lub G: Arcanobacterium haemoliticum, Mycoplasma pneumoniae, Spirochaeta czy Fusobacterium necroforum. Angina ropna daje o sobie znać głównie zimą i wiosną. Poniżej przedstawię objawy anginy ropnej. Nasi eksperci przygotowali też poradnik, z którego dowiesz się, na czym polega leczenie anginy ropnej.

Jakie objawy daje angina ropna?

Typowy dla anginy ropnej jest ostry początek objawów klinicznych. Okres wylęgania wynosi od 1 do 4 dni. Nierozpoznane i nieleczone zakażenie paciorkowcami β-hemolizującymi z grupy A trwa od 8 do 10 dni. Objawy chorobowe ograniczają się samoistnie, a poprawę stanu zdrowia możesz zaobserwować po około 4–5 dniach. Jednak z uwagi na ryzyko powikłań po zakażeniu bakteryjnym, niebezpieczeństwo stanu bezobjawowego nosicielstwa oraz ze względu na dość uciążliwy przebieg choroby (zwłaszcza dla najmłodszych) z pierwszymi objawami anginy ropnej zgłoś się do lekarza. Skorzystaj z konsultacji u lekarza rodzinnego, laryngologa czy internisty. Specjalista dokładnie omówi z Tobą sposób leczenia infekcji gardła i migdałków podniebiennych. 

Do oceny paciorkowców β-hemolizujących z grupy A lekarze wykorzystują skalę Centora-McIsaaca. W narzędziu tym za każdy z parametrów charakterystyczny dla anginy ropnej, który występuje u danego pacjenta, przyznaje się 1 punkt. Należą do nich:

 • podwyższona temperatura ciała – sięga ponad 38°C, 

 • powiększenie i bolesność węzłów chłonnych szyjnych przednich, 

 • obrzęk migdałków i nalot na ich powierzchni, 

 • brak kaszlu.

W przypadku chorych z grupy wiekowej 3–14 lat dodaje się osobno 1 punkt, a chorych dorosłych – odejmuje 1 punkt.

Prawdopodobieństwo rozpoznania anginy ropnej przy użyciu skali Centora-McIsaaca szacowane jest na:

 • 51‒53% w przypadku uzyskania do 4 punktów ‒ wynik ten jest wskazaniem do rozpoczęcia antybiotykoterapii;

 • 28‒35% w przypadku uzyskania 3 punktów ‒ wskazane jest badanie mikrobiologiczne wymazu z gardła lub szybkiego testu, aby upewnić się co do podłoża choroby;

 • 11‒17% w przypadku uzyskania 2 punktów ‒ wskazane jest badanie mikrobiologiczne wymazu z gardła lub szybkiego testu, aby upewnić się co do podłoża choroby;

 • 5‒10% w przypadku uzyskania 1 punktu – leczenie antybiotykami jest niezalecane.

Zmiany w gardle w przebiegu anginy ropnej

W przebiegu anginy ropnej pojawia się silny ból gardła, który nasila się podczas mówienia i przy połykaniu. Ból może promieniować do ucha, sugerując w ten sposób stan zapalny w tej części ciała. Bóle przy połykaniu są czasem przyczyną ślinotoku. Trudności w połykaniu bywają na tyle intensywne, że chory nie chce jeść. Dlatego w przebiegu anginy eksperci zalecają płynną lub półpłynną dietę. Pokarmy o takiej konsystencji łatwiej będzie przyjąć. Sprawdź, co jeść przy anginie, aby ograniczyć nieprzyjemne doznania. 

Migdałki podniebienne stają się zaczerwienione i obrzęknięte. W ciężkich przypadkach mogą doprowadzić do mechanicznej niedrożności gardła. W ciągu 48 godzin od pojawienia się dolegliwości bólowych rozwijają się masywne, śluzowo-ropne naloty. Możesz zaobserwować wówczas biały nalot na gardle ograniczony do ujść dołków migdałkowych. Po około 2 dniach naloty zlewają się ze sobą, tworząc pasma nieregularnego kształtu, ale nie przekraczając tkanki limfatycznej. Naloty można usunąć, a po ich usunięciu powierzchnia migdałka nie krwawi.

Powiększone migdałki podniebienne sprawiają, że mowa staje się niewyraźna, bezdźwięczna. Niekiedy w przebiegu anginy ropnej rozwijają się wybroczyny na podniebieniu. To plamy w kolorze czerwonym, które tworzą się w wyniku wycieku krwi z naczyń włosowatych do błon śluzowych jamy ustnej. Najbardziej są widoczne w zakażeniach, w których błony śluzowe są blade. Czasami może być widoczny wysięk lub drobne pęcherzyki na podniebieniu. W skrajnych przypadkach anginy ropnej pojawia się odczyn zapalny tkanki okołomigdałkowej, co wiąże się z ryzykiem szczękościsku. Dodatkowo stan zapalny może się rozszerzyć na migdałki językowe oraz pasma boczne.

Objawy towarzyszące anginie ropnej

Oprócz ww. objawów charakterystycznych dla anginy ropnej w przebiegu tej choroby zaobserwować możesz dodatkowo:

 • bóle głowy,

 • dreszcze,

 • bóle brzucha, 

 • nudności, wymioty, śluzowe stolce (tylko u dzieci do 7 r.ż.),

 • poczucie rozbicia,

 • ogólne osłabienie,

 • bóle kostno-stawowe,

 • upośledzenie drożności i nieżyt nosa,

 • brak apetytu, zaburzenia smaku,

 • nieprzyjemny zapach z ust (po błonie śluzowej tylnej ściany gardła spływa śluzowo-ropna wydzielina).

Charakterystyczne są też zmiany nastroju u dzieci: płaczliwość, drażliwość, niechęć do zabawy.

Źródła
 1. A. Syryło, Zapalenie migdałków podniebiennych, „Alergoprofil” 2009, t. 5, nr 1, s. 11–15.
 2. B. Zielnik-Jurkiewicz, Choroby laryngologiczne u dzieci, Medical Tribune Polska, Warszawa 2020.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
tezec-jakie-sa-objawy-po-jakim-czasie-wystepuja
Zdrowie
1 min.
Tężec - jakie są objawy? Po jakim czasie występują?
31.10.2021
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.