Zweryfikowane przez eksperta

Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży

Marta Drzazga

lek. Agnieszka Żędzian

10.05.2022

Aktualizacja: 29.09.2022

Bóle kości należą do licznych dolegliwości, z którymi zmagają się przyszłe mamy. Miejsce ich występowania to najczęściej kość łonowa, ogonowa i kręgosłup. Rozejście spojenia łonowego, jeśli nie jest ono zbyt gwałtowne, stanowi naturalny proces, który przygotowuje ciało do zbliżającego się porodu. Natomiast ból kości ogonowej związany jest z faktem, że powiększająca się macica uciska kręgosłup. Kobiety w ciąży mogą złagodzić te dolegliwości za pomocą naturalnych metod. Sprawdź, które z nich są najskuteczniejsze.


bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
pexels

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Bóle kości w ciąży – skąd się biorą?

Bóle kości– podobnie jak inne dolegliwości w ciąży– mogą towarzyszyć przyszłym mamom na różnych etapach oczekiwania na dziecko. Wynikają one z intensywnych zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele kobiety. W końcowym etapie ciąży zaczyna uwalniać się hormon, który powoduje lekkie rozejście się kości łonowej – jest to bolesne, jednak stanowi naturalny etap przygotowania ciała do zbliżającego się porodu. Z kolei bóle w okolicach kręgosłupa spowodowane są najczęściej naciskiem ze strony rozrastającej się macicy. Do znacznie rzadszych przyczyn bólu kości u kobiet ciężarnych należą choroby zwyrodnieniowe stawów.

Bóle kości łonowej w ciąży – co oznaczają, czy są groźne?

Ból kości łonowej jest wynikiem działania hormonu, który powoduje lekkie rozejście się miednicy. W literaturze fachowej można spotkać też określenie „rozejście spojenia łonowego”. Dolegliwości z tym związane – jeśli oczywiście nie są zbyt intensywne i nie utrudniają kobiecie codziennego funkcjonowania – same w sobie nie są groźne i nie powinny być powodem do obaw. Jednak, podobnie jak ból nóg w ciąży, mogą być bardzo nieprzyjemne. Przyszłe mamy odczuwają ten ból przede wszystkim w czasie podnoszenia nóg lub chodzenia. Często towarzyszy mu znaczący dyskomfort w dolnej części podbrzusza. Jest on jednak zupełnie inny niż bóle brzucha przed porodem, które przypominają raczej uczucie towarzyszące menstruacji. Przyszła mama potrafi jednoznacznie określić, że dyskomfort dotyczy kości, a nie np. pochwy czy macicy.

Co można stosować na ból kości łonowej w ciąży? 

Ból kości łonowej najlepiej łagodzić za pomocą naturalnych metod. Aby zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania, przyszła mama powinna:

 • unikać sytuacji, kiedy ból się nasila – może się to dziać podczas szybkich spacerów, joggingu lub jogi;

 • delikatnie rozgrzewać bolące miejsce za pomocą termoforu. Trzeba jednak pilnować, aby nie był on zbyt gorący;

 • wykonywać ćwiczenia zalecone przez lekarza lub wysoko wykwalifikowaną położną. W przypadku dokuczliwego bólu konieczna może okazać się pomoc fizjoterapeuty;

 • zastosować leczenie farmakologiczne, jeśli taką decyzję podejmie lekarz.

Kobieta w ciąży powinna pamiętać, że wszelkie leki przeciwbólowe – nawet te reklamowane jako bezpieczne – są zalecane w ostateczności. O ich dawkowaniu zawsze decyduje ginekolog prowadzący ciążę.

Ból kości ogonowej w ciąży – jak można sobie z nim radzić?

Ból kości ogonowej to kolejna częsta przypadłość ciężarnych kobiet. Nasila się on wtedy, gdy macica powiększa się i uciska na dolną część kręgosłupa. Przypadłość tę należy zaliczyć do typowych ciążowych dolegliwości i można łagodzić ją sprawdzonymi sposobami. Tak jak w przypadku nerwobóli w ciąży, skuteczne mogą okazać się masaż, ciepła kąpiel oraz rozgrzewanie bolącego miejsca. Siadanie na poduszce lub ćwiczenia rozciągające dolną część pleców również powinny pomóc. Zestaw ćwiczeń warto wcześniej skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Bóle kręgosłupa w ciąży – jak można je złagodzić?

Bóle kręgosłupa często są spowodowane dodatkowymi kilogramami w postaci ciążowego brzucha. Jest to nadprogramowy ciężar, do którego plecy kobiety nie są przyzwyczajone. Aby złagodzić tę dolegliwość, warto wykonywać ćwiczenia rozciągające plecy, unikać ciągłego stania lub siedzenia i powstrzymać się od dźwigania. Do dobrych nawyków zalicza się też łagodna aktywność fizyczna, taka jak aqua aerobik czy pływanie. Łagodzi bóle kości, a oprócz tego rozluźnia mięśnie.

Jeśli bóle kręgosłupa nie ustępują, warto poprosić o pomoc lekarza prowadzącego, który zdiagnozuje problem. Być może wskazane będą leki, choć preferowane są tu – tak jak w przypadku łagodzenia bólu porodowego – naturalne środki.

Bóle kości w ciąży – niepokojące objawy

Bóle kości w ciąży – tak jak bóle porodowe – to zjawisko normalne, jednak trzeba trzymać rękę na pulsie i zwracać uwagę na niepokojące objawy. Bóle kostno-stawowe mogą świadczyć o zapaleniu stawów. Może mieć ono charakter przejściowy lub reumatoidalny. W tym drugim przypadku ból może być oznaką reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kobiety. Jeśli leczenie nie zostanie rozpoczęte w odpowiednim czasie, skutkiem mogą być poważne deformacje lub nawet kalectwo. Zaleca się, aby kobiety diagnozowały tego typu dolegliwości jeszcze przed zajściem w ciążę.

Źródła
 1. G. Brębowicz, Położnictwo, t. 1, Fizjologia ciąży, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
 2. D. Ćwiek, Szkoła rodzenia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2010.
 3. B. Kleine-Gunk, Hormony kobiety, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2010.
 4. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
 5. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
 6. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.