Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Ból nóg w ciąży – skąd się bierze i jak można mu zapobiec?

Marta Drzazga

lek. Agnieszka Żędzian

10.05.2022

Aktualizacja: 29.09.2022

Ból nóg należy do dolegliwości, z którymi zmagają się przyszłe mamy. Może przyjmować różne postacie, np. bolesnego skurczu lub nieprzyjemnego „rwania”. Jego przyczyny są zróżnicowane – od przemęczenia dodatkowym ciężarem po niedobór magnezu. Kobiety w ciąży nie powinny lekceważyć tej dolegliwości, ponieważ bywa ona jednym z objawów zakrzepicy, czyli poważnej choroby, która zagraża zdrowiu i życiu rozwijającego się dziecka. Zwykłemu bólowi nóg można na szczęście zaradzić na wiele sposobów. Szczególnie zalecane są metody naturalne, niewymagające stosowania farmakologii. Sprawdź, jak można skutecznie poradzić sobie z tym problemem.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
bole-nog-w-ciazy-przed-porodem-podczas-snu
pexels

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Bóle nóg w ciąży – skąd się biorą?
 2. Bóle nóg w ciąży podczas snu – jak można sobie z nimi radzić?
 3. Skurcze nóg w ciąży – jak można im zapobiegać? 
 4. Jak można zmniejszyć opuchliznę nóg w ciąży?
 5. Ból nóg przed porodem – czym jest spowodowany i jak można go rozpoznać?
 6. Bóle nóg w ciąży – niepokojące symptomy

Bóle nóg w ciąży – skąd się biorą?

Bóle nóg– podobnie jak inne dolegliwości w ciąży– mogą doskwierać przyszłym mamom na różnych etapach oczekiwania na dziecko. Oprócz opuchlizny, która często pojawia się na nogach w trzecim trymestrze, kobiety doświadczają skurczów mięśni i rwącego bólu, znacznie utrudniającego codzienne funkcjonowanie. Przyczyny tych dolegliwości są różne, ale najczęstszym powodem jest uciskanie nerwu kulszowego przez rosnące dziecko. Nerw ten odpowiada m.in. za czucie w nogach i biegnie pod macicą.

Bolesne skurcze nóg to najprawdopodobniej wynik obciążenia organizmu dodatkowymi kilogramami lub nacisku powiększającej się macicy na naczynia krwionośne. Winą za tę dolegliwość można obarczyć także niedobory magnezu w codziennej diecie kobiety ciężarnej.

Bóle nóg w ciąży podczas snu – jak można sobie z nimi radzić?

Bóle kończyn dolnych w ciąży są dokuczliwe w ciągu dnia, a niekiedy pojawiają się też w nocy i powodują bezsenność. Na szczęście są naturalne sposoby, aby im zapobiegać. Wystarczy wprowadzić kilka dobrych nawyków. Aby uniknąć skurczów nóg w nocy, kobieta powinna:

 • regularnie rozciągać mięśnie łydek – warto robić to kilka razy w ciągu dnia, a praktykowanie tego zwyczaju przed pójściem spać przyniesie najlepsze efekty;

 • wykonywać krążenia kostkami – można robić to podczas jedzenia lub oglądania telewizji. Do tego ćwiczenia łatwo dodać poruszanie palcami u nóg;

 • zapewnić organizmowi codzienną dawkę ruchu – wskazane są spacery, pływanie lub inna aktywność, która zbytnio nie obciąża organizmu;

 • kłaść się na lewym boku – ten nawyk poprawia krążenie w nogach;

 • brać ciepły prysznic lub kąpiel przed pójściem spać – to doskonały sposób, aby rozluźnić mięśnie. Codzienny relaks pomoże też złagodzić inne dolegliwości, takie jak nerwobóle w ciąży.

Skurcze nóg w ciąży – jak można im zapobiegać? 

Dokuczliwym skurczom nóg u kobiet ciężarnych można zapobiec, stosując suplementy diety z magnezem. Każda przyszła mama powinna zapewniać swojemu organizmowi codzienną porcję witamin, które są zawarte w kompleksowych preparatach ciążowych. Warto dokładnie sprawdzić ich skład, ponieważ nie każdy środek zawiera magnez. Minerał ten występuje w naturalnej postaci w takich produktach spożywczych, jak: płatki owsiane, ciemne pieczywo, czekolada, banany, sery żółte, orzechy i pestki dyni.

Do umiarkowanych aktywności sportowych, które zapobiegają skurczom mięśni nóg, należą m.in. pływanie, aqua aerobik i joga. Jeśli mimo wszystko skurcz się pojawi, trzeba natychmiast rozciągnąć mięśnie łydki. Początkowo jest to dość nieprzyjemne, jednak daje ulgę w bólu.

Jak można zmniejszyć opuchliznę nóg w ciąży?

Opuchnięte nogi nie są tak dokuczliwe jak np. bóle porodowe, jednak skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i pogarszają samopoczucie. Aby zmniejszyć obrzęki, należy:

 • unikać długiego stania lub ciągłego siedzenia;

 • odpoczywać w takiej pozycji, aby nogi znajdowały się nieco wyżej niż serce;

 • korzystać z chłodnego prysznica, który zmniejsza uczucie ciężkich nóg;

 • pić dużo wody niegazowanej i ograniczyć spożycie soli;

 • nosić przewiewne buty z naturalnych materiałów;

 • smarować łydki i stopy maścią przeciwobrzękową dla kobiet w ciąży. W składzie takich preparatów często znajduje się ekstrakt z kasztanowca.

Ból nóg przed porodem – czym jest spowodowany i jak można go rozpoznać?

Ból nóg nie jest tak charakterystycznym symptomem jak bóle brzucha przed porodem, jednak może wskazywać, że akcja porodowa zbliża się wielkimi krokami. Kobiety ciężarne skarżą się na zwiększone obrzęki pod koniec trzeciego trymestru. Do częstych dolegliwości na końcowym etapie ciąży należy ból w okolicach ud i pachwin, który świadczy o tym, że głowa dziecka powoli zbliża się do kanału rodnego. Trzeba pamiętać, że główną przesłanką świadczącą o rozpoczęciu się akcji porodowej są regularne skurcze macicy.

Bóle nóg w ciąży – niepokojące symptomy

Jeśli bóle nóg nie ustępują mimo działań zapobiegawczych, warto poprosić o pomoc lekarza prowadzącego, który zdiagnozuje problem i zaproponuje dalsze leczenie. Być może będą wskazane środki farmakologiczne, choć preferowane są tu – tak jak w przypadku łagodzenia bólu porodowego – metody naturalne.

Obrzęki kostek, stwardnienie żył oraz zaczerwieniona lub sina skóra mogą świadczyć o zakrzepicy. Do jej objawów należą także gorączka, szybsze tętno i duszności. Przyszła mama musi mieć świadomość, że zakrzepica może prowadzić do poronienia.

Źródła
 1. G. Bręborowicz, Położnictwo, t. 1, Fizjologia ciąży, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
 2. D. Ćwiek, Szkoła rodzenia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2010.
 3. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
 4. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
 5. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.