account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Cystoskopia pęcherza moczowego – co to za badanie i jak się do niego przygotować?

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian15.11.2023Aktualizacja: 15.11.2023

Cystoskopia to metoda diagnostyki chorób i dysfunkcji układu moczowego. Pozwala m.in. poznać przyczynę nawracających infekcji pęcherza, nietrzymania moczu, krwiomoczu. Badanie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Czy cystoskopia jest bolesna? Jak przygotować się do cystoskopii?


cystoskopia-na-czym-polega-jak-sie-przygotowac
Pixabay.com

Polecane

wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
jaki-jest-wplyw-halasu-na-zdrowie-czlowieka
Zdrowie
2 min.
Jaki jest wpływ hałasu na zdrowie człowieka?
17.09.2021
oczyszczanie-i-regeneracja-watroby-sposoby-na-zdrowy-detoks.jpg
Zdrowie
1 min.
Jak oczyścić wątrobę? Jakie są domowe sposoby?
02.06.2022
jonizacja-powietrza-co-to-jest-co-daje
Zdrowie
1 min.
Jonizacja powietrza - co to jest? Co daje?
24.01.2022
Spis treści
 1. Co to jest cystoskopia?
 2. Na czym polega cystoskopia?
 3. Cystoskopia – przygotowanie do badania
 4. Cystoskopia – wskazania do badania
 5. Przeciwwskazania do badania cystoskopii
 6. Czy cystoskopia boli?
 7. Czy cystoskopia jest bezpieczna?
 8. Powikłania po cystoskopii
 9. Cystoskopia – cena badania

Co to jest cystoskopia?

Cystoskopia to endoskopowa metoda diagnostyki problemów z układem moczowym, która umożliwia bezpośrednią wizualizację części układu moczowego. Nazwa badania nawiązuje do przyrządu, którym jest ono wykonywane. Cystoskop to specjalny wziernik, zakończony cienką rurką, która wprowadzana jest do pęcherza przez cewkę moczową. Cystoskop występuje w dwóch formach. Wziernik sztywny ma metalową końcówkę, która głównie stosowana jest do zabiegów, np. usuwania guzów i kamieni. Cystoskop z miękką końcówką służy do diagnostyki i oceny pęcherza moczowego. Urządzenia mają układ optyczny, przez który lekarz ogląda pęcherz.

Na czym polega cystoskopia?

Cystoskopia przeprowadzana jest w gabinecie urologicznym. Pacjent zostaje poproszony o zajęcie specjalnego fotela, w którym przyjmuje pozycję półsiedzącą z nogami zgiętymi w kolanach i stopami opartymi na podpórkach. Następnie lekarz odkaża ujście cewki moczowej i nakłada żel znieczulający, który zaczyna działać zaledwie po kilku minutach. Do cewki moczowej urolog wprowadza cystoskop. Za jego pomocą wypełnia pęcherz moczowy solą fizjologiczną, a następnie przez układ optyczny rozpoczyna ocenę narządu. Urolog może pobrać wycinek ściany pęcherza w celu analizy histopatologicznej. Całkowity czas badania wynosi od kilku do kilkunastu minut.

Cystoskopia – przygotowanie do badania

Cystoskopia wymaga od pacjenta przygotowania. Ułatwi ono przeprowadzenie zabiegu i zminimalizuje ewentualne skutki uboczne. Kilka dni przed badaniem należy ograniczyć spożywanie ciężkostrawnych pokarmów, picie alkoholu i palenie papierosów. Osoby, u których jest konieczność wykonania cystoskopii w znieczuleniu ogólnym, na badanie powinny zgłosić się na czczo. Należy pamiętać, aby przed cystoskopią oddać mocz. Następnie przed przystąpieniem do badania konieczne jest umycie krocza i ujścia cewki moczowej. Szczegółowych wytycznych dotyczących ewentualnego odstawienia przyjmowanych leków udzieli urolog na konsultacji poprzedzającej badanie.

Cystoskopia – wskazania do badania

Cystoskopia jest wskazana w przypadku podejrzenia wad rozwojowych cewki moczowej lub pęcherza moczowego, które mogą być przyczyną nawracających infekcji układu moczowego. Jest też jedną z metod diagnostyki nowotworów układu moczowego i guzów pęcherza moczowego. Badanie przeprowadzane jest również u pacjentów z zaburzeniami oddawania moczu. Wskazaniem do badania są objawy w postaci: krwiomoczu, zalegania moczu w pęcherzu, bardzo częstego oddawania moczu lub jego nietrzymanie. Urolog może zalecić wykonanie cystoskopii również w przypadku, kiedy mamy do czynienia z objawami zapalenia pęcherza, które pomimo stosowanej antybiotykoterapii nie ustępują, a wręcz ulegają nasileniu. Objawem będącym wskazaniem do badania jest przewlekły ból miednicy.

Przeciwwskazania do badania cystoskopii

Cystoskopia może być przeprowadzona nie u wszystkich pacjentów. Do bezwzględnych przeciwwskazań należą aktywne infekcje dróg moczowych i gruczołu krokowego. Wykonanie w ich przebiegu cystoskopii naraża pacjenta na rozwój sepsy.

Do innych bezwzględnych przeciwwskazań należą: 

 • powiększenie gruczołu krokowego;

 • zwężenie cewki moczowej;

 • zbyt mały pęcherz moczowy;

 • pourazowe uszkodzenie pęcherza moczowego;

 • niedawno przebyty zawał serca.

Do względnych przeciwwskazań, wymagających konsultacji lekarskiej, należą: zaburzenia krzepliwości krwi, sztuczne zastawki serca i wszelkie choroby układu krwionośnego. Cystoskopia nie jest przeprowadzana również u kobiet w ciąży.

Czy cystoskopia boli?

Badanie nie jest bolesne, ale może być powodem dyskomfortu. Odczucia pacjenta zależą od rodzaju cystoskopu, który zostanie użyty do analizy. Cystoskopia u kobiet jest prostsza do wykonania i zwykle przebiega w znieczuleniu miejscowym. Natomiast ze względu na budowę anatomiczną mężczyzn u nich cystoskopia jest trudniejsza i obarczona większym ryzykiem bólu, dlatego częściej zabieg przebiega w znieczuleniu ogólnym.

Czy cystoskopia jest bezpieczna?

Cystoskopia jest badaniem stosunkowo bezpiecznym, pod warunkiem właściwego przygotowania pacjenta i wykluczenia istnienia przeciwwskazań.

Powikłania po cystoskopii

Cystoskopia jest badaniem inwazyjnym, a więc wiąże się z ryzykiem wystąpienia pozabiegowych skutków ubocznych. Najczęstsze powikłania po cystoskopii to: ból brzucha, częste oddawanie moczu, krwawienie z cewki moczowej, dyskomfort podczas oddawania moczu, pieczenie ujścia cewki moczowej, infekcje dróg moczowych. Dolegliwości związane z dyskomfortem ustępują samoistnie po kilku dniach. W przypadku rozwinięcia się infekcji konieczny jest kontakt z urologiem i podjęcie leczenia.

Cystoskopia – cena badania

Cystoskopia jest badaniem refundowanym przez NFZ. Aby wykonać je za darmo, należy posiadać skierowanie od urologa. Dokument można uzyskać również w ramach e-konsultacji. Kontakt z urologiem w ramach teleporady skraca czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, a ponadto umożliwia konsultację z dowolnego miejsca. Należy pamiętać, że oczekiwanie na bezpłatne badanie w poradni urologicznej będzie trwać do kilku tygodni. Cystoskopię można wykonać również odpłatnie. Cena prywatnego badania zależy od placówki, w której ma być przeprowadzony zabieg i zastosowanych środków znieczulających. Należy przygotować się na wydatek od 500 do 700 zł.

Źródła
 1. J.S. Engelsgjerd, K.M. Deibert, Cystoskopia, „National Library of Medicine” 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493180/.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bilans-szesciolatka-kiedy-nalezy-go-wykonac
Zdrowie
1 min.
Bilans sześciolatka – kiedy jest przeprowadzany i co obejmuje?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.