account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co oznacza częste oddawanie moczu i jakie są jego przyczyny?

Angelika Janowicz

lek. Wiktor Trela

24.01.2022

Aktualizacja: 24.06.2023

Częste oddawanie moczu może pojawić się u każdego i w każdym wieku. Objaw ten występuje przez całą dobę lub jest szczególnie uporczywy w nocy. Niekiedy towarzyszą mu inne dolegliwości, często nieprzyjemne. Przyczyn częstomoczu może być kilka. Im szybciej zostaną ustalone, tym krócej trwa powrót do zdrowia.


czeste-oddawanie-moczu-jakie-sa-przyczyny
pexels.com

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
 1. Co to jest częstomocz?
 2. Przyczyny częstomoczu
 3. Zakażenie układu moczowego
 4. Częste oddawanie moczu u mężczyzn
 5. Co na częste oddawanie moczu sprawdzi się najlepiej?

Co to jest częstomocz?

Każda osoba oddaje mocz kilka razy w ciągu dnia. Częstotliwość mikcji oraz jej objętość zależą od kilku czynników. Ważne są m.in. indywidualne uwarunkowania organizmu, anatomia i fizjologia układu moczowego (pojemność pęcherza i jego czynność), a także ilość spożywanych płynów. Zdrowa osoba zwykle korzysta z toalety około 7 razy w ciągu doby. Zdarza się jednak, że z różnych powodów potrzeba ta jest częstsza. Wówczas mówi się o częstomoczu.

Częstomocz jest objawem, który polega na zwiększonej częstotliwości oddawania moczu w odniesieniu do tego, jaka była dotychczasowa liczba mikcji u danej osoby. Niektórzy przyjmują, że można o nim mówić, gdy liczba wizyt w toalecie przekracza 7-8. Zdarza się, że jednocześnie występują inne dolegliwości (np. objawy dyzuryczne, pogorszenie samopoczucia).

Pamiętaj, że częstomocz nie musi wiązać się ze zwiększeniem ilości oddawanego moczu. Bardzo często osoba chora chodzi często do toalety, ale wydala małe porcje moczu. Zależy to od tego, co jest przyczyną zaburzeń.

Przyczyny częstomoczu

Częste oddawanie moczu może być objawem:

 • infekcji układu moczowego,

 • pęcherza nadreaktywnego,

 • łagodnego rozrostu gruczołu krokowego lub raka gruczołu krokowego,

 • guzów w miednicy mniejszej,

 • niewydolności nerek.

Zdarza się, że przyczyną częstomoczu jest ucisk na pęcherz. Tym samym potrzeba skorzystania z toalety pojawia się, zanim dojdzie do jego całkowitego wypełnienia. Taka sytuacja jest obserwowana przede wszystkim u kobiet w ciąży. Jest ona związana z powiększeniem się macicy.

Zdarza się również częste oddawanie moczu na tle psychicznym. Zwiększone parcie na pęcherz może pojawić się w sytuacjach stresujących lub mieć związek z trudnymi momentami w życiu. Częstomocz obserwuje się także u osób z zaburzeniami nerwicowymi. Zwykle nie występują żadne dodatkowe objawy. Jednak u chorego może pojawić się lęk związany ze zbytnim oddalaniem się od domu lub przebywaniem w miejscu, w którym nie ma dostępu do toalety.

Częste oddawanie moczu u dzieci może mieć charakter czynnościowy. Charakteryzują się one brakiem nieprawidłowości w badaniach oraz niemożnością ustalenia konkretnej przyczyny. Zwykle są one przejściowe. Częstomoczem objawia się także zapalenie pęcherza u dzieci.

Zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego może dotyczyć pęcherza, cewki moczowej, moczowodów lub nerek. Jego przyczyną jest infekcja - najczęściej pałeczką okrężnicy, czyli Escherichia coli. Schorzenie to częściej obserwuje się u kobiet niż u mężczyzn. Jest to związane z budową anatomiczną układu moczowego. Choroba ta bywa potocznie nazywana zapaleniem pęcherza (bez znaczenia, którego odcinka faktycznie dotyczy).

Objawy zapalenia pęcherza poza częstomoczem to:

 • pieczenie w cewce moczowej,

 • ból w podbrzuszu,

 • ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa,

 • bolesne parcie na pęcherz,

 • pogorszenie samopoczucia,

 • wzrost temperatury ciała.

Zdarza się, że przy zakażeniu układu moczowego obecny jest brzydki zapach moczu. Zwykle przypomina on woń amoniaku.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn

Częste oddawanie moczu u mężczyzn może być związane z łagodnym rozrostem stercza lub rakiem gruczołu krokowego. Zwykle zwiększona potrzeba oddawania moczu pojawia się w godzinach nocnych. Panowie odczuwają naglące parcie na pęcherz. Zdarzają się problemy z rozpoczęciem lub zatrzymaniem mikcji. Zaburzenia ze strony gruczołu krokowego można rozpoznać także po wąskim strumieniu moczu i jego słabym natężeniu.

Co na częste oddawanie moczu sprawdzi się najlepiej?

Jeżeli zaobserwujesz u siebie częste oddawanie moczu, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Otrzymasz od niego skierowanie na podstawowe badania laboratoryjne. W razie konieczności dostaniesz skierowanie na konsultację nefrologiczną, lub urologiczną. Tylko dzięki ustaleniu przyczyny częstomoczu można wdrożyć odpowiednie leczenie.

Częstomocz spowodowany zakażeniem układu moczowego wymaga podania antybiotyków. Terapię można wspomóc domowymi sposobami. Są to zioła na pęcherz (m.in. korzeń pietruszki, liść pokrzywy, korzeń lubczyku), z których możesz przygotować napar do picia. Pomocna może być żurawina suszona, która wykazuje działanie moczopędne. Obecne w niej substancję utrudniają bakteriom namnażanie się w drogach moczowych.

Źródła
 1. K. Kiliś-Pstrusińska, Zaburzenia w oddawaniu moczu u dzieci i młodzieży - narastający problem kliniczny, „Family Medicine & Primary Care Review” 2012, t. 14, nr 3, s. 453-456.
 2. R. Szczęch, K. Narkiewicz, Łagodny rozrost prostaty, „Choroby Serca i Naczyń” 2009, t. 6, nr 1, s. 47-48.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.