account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Kiedy temperatura ciała jest prawidłowa?

Agata Muchowska

30.10.2021

Aktualizacja: 25.06.2023

Temperatura ciała zdrowego człowieka powinna wynosić około 36,6 stopni. Wszelkie odstępstwa od normy oznaczają, że w twoim organizmie dzieje się coś złego. Dowiedz się, czym mogą być spowodowane zmiany temperatury i jak ją przywrócić do normy.


jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
pexels.com

Polecane

jak-dbac-o-uklad-oddechowy-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ oddechowy? Zasady profilaktyki
14.05.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jak-dbac-o-uklad-krwionosny-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ krwionośny? Zasady profilaktyki
14.05.2021
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
Spis treści
 1. Prawidłowa temperatura ciała – czyli jaka?
 2. O czym świadczy prawidłowa temperatura ciała?
 3. Domowe sposoby na prawidłową temperaturę ciała
 4. Zalety domowych sposobów na prawidłową temperaturę ciała

Prawidłowa temperatura ciała – czyli jaka?

Przyjmuje się, że prawidłowa temperatura ciała człowieka powinna wynosić około 36,6 stopni. Z tym bywa jednak różnie. Niektórzy mają naturalnie podwyższoną temperaturę, inni zaś niższą. Ważne, aby cały czas była na równym poziomie. Temperatura ciała różni się też w zależności od tego, w którym miejscu dokonasz pomiaru. Możesz ją mierzyć:

 • w ustach,

 • pod pachą,

 • w uchu,

 • na czole,

 • w odbycie.

Jeśli czujesz, że masz grypę lub z powodu innej infekcji Twoja temperatura ciała jest zbyt wysoka, możesz wypróbować domowe sposoby walki z gorączką.

Pamiętaj jednak, że gdy temperatura ciała nie spada przez 2–3 dni, należy skontaktować się z lekarzem. Możesz w tym celu skorzystać z teleporady.

Ze względu na łatwość pomiaru najczęściej mierzy się ją pod pachą lub na czole. Ten pomiar jest jednak najbardziej obarczony ryzykiem błędu. Najlepiej więc mierzyć ją w odbycie. Sposób ten polecany jest szczególnie w przypadku niemowląt. Należy pamiętać, że temperatura w odbycie zawsze będzie wyższa niż ta pod pachą. Zakłada się, że prawidłowa temperatura mierzona w odbycie wynosi od 37,0 do 37,5 stopni. Jeśli temperatura ciała jest powyżej normy, mówimy o gorączce. Objawami gorączki są:

 • potliwość,

 • dreszcze,

 • ból głowy,

 • zawroty głowy,

 • obniżone samopoczucie,

 • ogólne rozbicie.

Gorączka jest jednym z objawów infekcji. To sygnał, że organizm walczy z chorobą. Gdy temperatura jest zbyt wysoka, należy ją zbić. Można to zrobić farmakologicznie bądź naturalnie, domowymi sposobami. Przyjmuje się, że niebezpieczna dla zdrowia i życia jest temperatura powyżej 41 stopni. Może wtedy dojść do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Przekroczenie 42–43 stopni powoduje śmierć. Równie niebezpieczna jest zbyt niska temperatura. Dochodzi wówczas do hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu. Dzieje się tak, gdy temperatura ciała spadnie poniżej 36 stopni. Gdy jest niższa niż 28 stopni, może dojść do śmierci.

O czym świadczy prawidłowa temperatura ciała?

Temperatura ciała jest swoistym barometrem twojego zdrowia. Jeśli jest prawidłowa, to oznacza, że prawdopodobnie w twoim organizmie nie doszło do nagłych zapaleń bądź infekcji. Jeśli zaś jest podwyższona, może sugerować, że dzieje się coś złego. Wysoka temperatura może być oznaką zarówno grypy, jak i przeziębienia. Musisz jednak pamiętać, że grypa i przeziębienie to nie ta sama choroba. Podczas grypy gorączka jest zdecydowanie wyższa, pojawiają się ból głowy, zmęczenie i ból mięśni. Przeziębieniu natomiast towarzyszą katar, kaszel i ból gardła. Gorączka może być spowodowana wieloma czynnikami, więc każde odstępstwo od normy należy skonsultować z lekarzem.

Domowe sposoby na prawidłową temperaturę ciała

Jeśli zauważysz u siebie objawy gorączki, to znaczy, że twój układ odpornościowy walczy z infekcją. Jeżeli jednak temperatura będzie zbyt wysoka, może dojść do nieodwracalnych zmian w mózgu, a nawet śmierci.

Wysoka gorączka może spowodować udar mózgu. Jest to tak zwana gorączka mózgowa. Narażone na nią są osoby cierpiące na schorzenia neurologiczne, np. chorobę Alzheimera lub Parkinsona. Jeśli zauważysz u siebie objawy gorączki, wypróbuj domowe sposoby na prawidłową temperaturę ciała. W jej zbiciu pomogą:

 • okłady z ręcznika nasączonego zimną wodą,

 • kąpiel w wannie z letnią wodą,

 • napary z ziół obniżających temperaturę, np. kwiatu lipy, czarnego bzu bądź miodu i cytryny.

Zalety domowych sposobów na prawidłową temperaturę ciała

Nikt nie lubi mieć gorączki, pamiętaj jednak, że pełni ona ważną funkcję w twoim organizmie. Twój wewnętrzny termostat informuje cię na bieżąco o negatywnych zmianach, które zachodzą w ciele. Gorączka jest pierwszym objawem zapalenia płuc. Jest to poważna choroba, która nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia płuc, a nawet śmierci. Wysoka temperatura pozwala ją zdiagnozować w odpowiednim czasie.

Ważne jest, aby każdą niespodziewaną zmianę temperatury konsultować z lekarzem i zdiagnozować jej źródło. U osób, które mają upośledzony ośrodek w mózgu odpowiedzialny za temperaturę ciała, gorączka nie następuje. Organizm wówczas nie daje sygnałów, że coś jest nie tak. Czasami również podwyższona temperatura może się pojawiać bez infekcji, np. w czasie stresu. W każdym z tych przypadków warto w pierwszej kolejności zbijać ją domowymi sposobami. Są one tanie, ogólnodostępne i zdrowe. Mogą je stosować osoby w każdym wieku. Ich dodatkową zaletą jest naturalność oraz to, że nie obciążysz nerek i wątroby środkami chemicznymi.

Warto obserwować swoje ciało i reagować na wszelkie zmiany temperatury. Jeśli już do nich dojdzie, należy dowiedzieć się, jaki jest tego powód. Szybka diagnoza może uratować ci życie i zdrowie.

Źródła
 1. F. Green, Naturalna apteczka. Domowe sposoby na codzienne dolegliwości, wyd. Wilga 2021 r.
 2. A. Żak, Poradnik medycyny naturalnej, wyd. Zdrowie na co dzień 2016 r.
 3. R. B. Taylor, Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o medycynie, ale boisz się zapytać, wyd. Med-Media 2011 r.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.