Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Zapalenie pęcherza - co musisz o nim wiedzieć? Jakie są przyczyny i objawy zapalenia pęcherza?

Paulina Bulek

lek. Wiktor Trela

24.01.2022

Aktualizacja: 25.06.2023

Zapalenie pęcherza jest bardzo nieprzyjemną chorobą, która najczęściej dotyka kobiet. Chorują na nią również mężczyźni i dzieci, ale to kobiety w wieku rozrodczym są grupą, która ma największą podatność na zapalenie pęcherza.


jakie-sa-objawy-zapalenia-pecherza
pexels.com

Polecane

zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
Spis treści
 1. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza?
 2. Jakie są objawy zapalenia pęcherza?
 3. Jak leczyć zapalenie pęcherza?
 4. Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza?

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza?

Zapalenie pęcherza może pojawić się u Ciebie w wyniku przedostania się bakterii Escherichia coli do cewki moczowej. Są to pałeczki okrężnicy, które na co dzień znajdują się w jelicie grubym. Najczęściej do zapalenia pęcherza dochodzi u kobiet, ponieważ ich cewka moczowa znajduje się w niewielkiej odległości od ujścia odbytu.

Czasami do zapalenia pęcherza u kobiet dochodzi po stosunku płciowym, gdy bakterie mechanicznie zostają przeniesione do cewki moczowej. U mężczyzn zachorowalność na zapalenie pęcherza wzrasta w podeszłym wieku. Jest to związane z pojawiającym się przerostem gruczołu prostaty i tym, że w ich pęcherzu zalega mocz.

Innymi przyczynami zapalenia pęcherza moczowego są:

 • nieprawidłowa higiena okolic intymnych,

 • podrażnienie cewki moczowej spowodowane stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji okolic intymnych,

 • stosowanie środków higienicznych podczas okresu np. tamponów i podpasek (niektóre z nich mogą Cię podrażnić i spowodować zapalenie pęcherza moczowego),

 • stosowanie środków antykoncepcyjnych dopochwowo,

 • bycie zacewnikowanym przez długi czas,

 • nieprawidłowe bądź niepełne oddawanie moczu, w wyniku którego w pęcherzu pojawiają się zastoje moczu.

Jakie są objawy zapalenia pęcherza?

Objawy zapalenia pęcherza u dzieci i dorosłych nieco się między sobą różnią. U najmłodszych choroba ta jest trudniejsza do rozpoznania. Im młodsze dziecko, tym mniej swoiste objawy prezentuje. Jeżeli Twój maluch częściej siusia, zaczął się moczyć, jego mocz zmętniał lub ma brzydki zapach, to te objawy mogą wskazywać na zapalenie pęcherza. Jednak jeśli Twoje dziecko stało się marudne, ma gorączkę, wymiotuje, nie ma apetytu, skarży się na ból brzucha, jest osłabione i rozdrażnione, to te objawy też mogą wskazywać na zapalenie pęcherza u Twojego dziecka.

Przy zapaleniu pęcherza u dzieci liczy się szybkość działania. Nie można pozwolić, by infekcja rozwinęła się, bo może doprowadzić do groźnego zapalenia nerek. Gdy Twoje dziecko czuje się źle, udaj się jak najszybciej po pomoc do lekarza, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji.

Zapalenie pęcherza u dorosłych ma dużo bardziej charakterystyczne objawy. Jeśli zmagasz się z tą przypadłością, to najprawdopodobniej podczas oddawania moczu odczuwasz ból i pieczenie. Dużo częściej musisz też zapewne udawać się do toalety, bo odczuwasz ciągłe parcie na oddawanie moczu, tzw. częstomocz. Możesz oddawać go małymi partiami, ale przysparza Ci to wielki ból. Możesz odczuwać także ból brzucha. W skrajnych przypadkach w Twoim moczu może pojawić się krew, a także Ty będziesz czuć się ogólnie źle i pojawi się gorączka.

Jak leczyć zapalenie pęcherza?

Jeżeli nie cierpisz na ostre zapalenie pęcherza, to jest szansa, że będziesz w stanie wyleczyć je samodzielnie w domu. Mogą pomóc Ci leki dostępne bez recepty w aptece lub domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego.

Szybciej wyzdrowiejesz, jeśli będziesz pić dziennie około 2 litrów wody. Pozwoli ona rozcieńczyć mocz i usprawni jego przepływ przez układ wydalniczy. Pomocniczo zadziała też sok z żurawiny. Żurawina ma wspaniałe właściwości. Sprawia, że bakterie tracą zdolność do przyklejania się do ścianek pęcherza i dzięki temu są szybciej usuwane z organizmu.

Dobrze sprawdzą się również ciepłe kąpiele lub ciepłe okłady na brzuch, np. z termofora. Dzięki nim poczujesz ulgę w bólu i napięciu spowodowanym ciągłym parciem na pęcherz. Zaleca się również przy zapaleniu pęcherza zaprzestanie kontaktów seksualnych aż do momentu wyzdrowienia.

Warto pamiętać, że nie zawsze domowe sposoby przyniosą rezultat. Jeśli Twój stan się pogarsza, skonsultuj się bez wahania z lekarzem. Być może będzie konieczne zastosowanie antybiotykoterapii.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza?

Zapalenie pęcherza jest przypadłością, która niestety lubi powracać. Czasami lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego bardzo ważne jest, abyś stosował odpowiednią profilaktykę zdrowia dla swojego pęcherza, by zminimalizować ryzyko zachorowania.

Powinieneś codziennie wypijać od 1,5 l do 2 l płynów dziennie. Profilaktycznie możesz popijać sok z żurawiny lub przyjmować suplementy diety z żurawiną, by zapobiec przyklejaniu się bakterii do ścianek pęcherza. Powinieneś udać się do toalety zaraz po tym, gdy zaczniesz odczuwać parcie na pęcherz. Zbyt długie trzymanie moczu w pęcherzu sprzyja powstawaniu stanu zapalnego. Unikaj perfumowanych środków do higieny intymnej. Staraj się nie stosować dezodorantów do okolic intymnych i innych substancji, które mogłyby w jakikolwiek sposób wpłynąć negatywnie na florę bakteryjną Twoich okolic intymnych. Pamiętaj, by wysiusiać się przed położeniem się spać, by nie przetrzymywać zbyt długo moczu w pęcherzu. Jeśli jesteś kobietą, to staraj się oddawać mocz zaraz po stosunku płciowym. Pomoże to zminimalizować ryzyko przedostania się bakterii do pęcherza przez cewkę moczową.

Źródła
 1. R. Starownik i in., Etiologia, patogeneza i leczenie zakażeń układu moczowego u dorosłych., Nowa Medycyna, 2002.
 2. Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, przyczyny i leczenie. <a href="https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/zapalenie-pecherza-moczowego-objawy-przyczyny-i-leczenie,165,n,192">https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/zapalenie-pecherza-moczowego-objawy-przyczyny-i-leczenie,165,n,192</a> (dostęp 17.06.2021).
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.