account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Czy żelatyna jest dobra na stawy?

Olga Dąbska08.04.2024Aktualizacja: 08.04.2024

Żelatyna to naturalne białko o szerokim zastosowaniu zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w medycynie. Ten znajdujący się niemal w każdej kuchni produkt ma w swoim składzie wiele aminokwasów o dobroczynnym wpływie na organizm, w tym na układ ruchu. Sprawdź, czy żelatyna jest dobra na stawy. Dowiedz się więcej na temat działania żelatyny na stawy.


czy-zelatyna-na-stawy-jest-skuteczna
Pixabay.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest żelatyna?
  2. Czy żelatyna jest dobra na stawy?
  3. Jak stosować żelatynę na stawy?
  4. Zapewnij sobie pomoc na czas choroby

Czym jest żelatyna?

Żelatyna to rodzaj białka zwierzęcego, które uzyskuje się z kolagenu pochodzącego z kości, ścięgien i skóry zwierząt. Kolagen to główne białko tkanki łącznej, która buduje ścięgna, skórę, kości. Do powstania żelatyny dochodzi podczas częściowej hydrolizy, czyli reakcji podwójnej wymiany, która zachodzi między wodą i rozpuszczoną w niej substancją. Żelatynę kojarzysz zapewne jako produkt spożywczy o właściwościach żelujących. Jednak ma ona szerokie zastosowanie w kosmetologii i w medycynie.

Żelatyna wykorzystywana jest jako zagęszczacz w preparatach leczniczych i jako główny składnik otoczki kapsułek. Pełni również funkcję substancji czynnej – zapobiega hipotensji (tzw. niedociśnieniu, zbyt niskiemu poziomowi ciśnienia tętniczego krwi) oraz hipowolemii (zbyt małej ilości krwi w naczyniu krwionośnym, wiążącej się z niezapewnieniem odpowiednich warunków do pracy układowi sercowo-naczyniowemu). 

Żelatyna stosowana jest też w procesie hemodylucji i krążenia pozaustrojowego. Pierwszy z nich oznacza kontrolowane pobranie części krwi przed operacją i uzupełnienie jej płynami infuzyjnymi, aby rozcieńczyć krew. Po zabiegu jest ona przywracana do krwiobiegu. Takie rozwiązanie bywa stosowane w przypadku operacji z nasiloną utratą krwi, ale i żeby uniknąć podawania preparatów krwiopochodnych. Z kolei krążenie pozaustrojowe polega na zastąpieniu funkcji serca i płuc aparaturą zwaną sztucznym płuco-sercem. A to tylko wybrane spośród zastosowań żelatyny. Od lat eksperci zwracają uwagę na dobroczynny wpływ żelatyny na układ ruchu. Poniżej przygotowaliśmy więcej informacji o tym, czy żelatyna pomaga na stawy.

  • Sprawdź, czym jest awitaminoza i w jaki sposób jej zapobiegać.

Czy żelatyna jest dobra na stawy?

Żelatyna a stawy to temat dość często podejmowany przez badaczy. Eksperci podają, że żelatynę można stosować leczniczo na układ ruchu, a to za sprawą obecnych w jej składzie aminokwasów – proliny i hydroksyproliny. Żelatyna wspomaga regenerację i wzmacnia tkankę łączną, mięśnie i kości oraz poprawia wytrzymałość torebek stawowych. Dodatkowo pomaga w utrzymaniu elastycznych ścięgien i więzadeł, a zatem wpływa na prawidłową ruchomość stawów, dzięki czemu łatwiej utrzymać dobrą kondycję ogólną organizmu. Na uwagę zasługuje również korzystne działanie proliny i hydroksyproliny na układ krwionośny i przyspieszanie procesów gojenia się ran.

Część badaczy zaleca żelatynę profilaktycznie, aby zmniejszyć ryzyko przeciążeń układu ruchu. Poprawia ona bowiem syntezę kolagenu i może odgrywać korzystną rolę w zapobieganiu urazom i naprawie tkanek. Dlatego też w sposób szczególny żelatyna polecana jest osobom, które przechodzą okres rehabilitacji i odbywają intensywne treningi. Żelatyna cieszy się popularnością zwłaszcza wśród sportowców i kulturystów, którzy szczególnie narażeni są na kontuzje. Traktowana bywa przez nich również jako substytut białka. Warto wspomnieć o pośrednim wpływie żelatyny na stawy – nasilając metabolizm, wspomaga odchudzanie, czyli nie pozwala, aby nadliczbowe kilogramy obciążały układ ruchu. 

Jak stosować żelatynę na stawy?

Żelatynę na stawy można stosować w różnych postaciach. Na rynku farmaceutycznym spotkasz gotowe preparaty z żelatyną w formie tabletek czy proszku do rozpuszczenia w wodzie. Możliwe jest też picie żelatyny – samodzielne przygotowywanie napoju żelatynowego. Wystarczy rozpuścić żelatynę w wodzie, w wyniku czego powstaje lepki roztwór, przybierający po ostudzeniu formę galarety. Z uwagi na to, że żelatyna nie ma smaku i zapachu, możesz dodać do napoju miód czy sok z cytryny.

Żelatynę możesz dostarczać wraz z pożywieniem. Wzbogać jadłospis o galaretki, żelki czy zimne nóżki, znane też jako nóżki w galarecie. Działanie żelatyny wspomagają zioła na stawy. Do bardziej znanych należą: kora wierzby, owoc dzikiej róży, kozieradka, arnika górska, gorczyca czarna.

Pamiętaj, aby na własną rękę nie stosować żadnych leków, suplementów diety czy innych kuracji żelatynowych na stawy. Skonsultuj się z lekarzem, który po zebraniu szczegółowego wywiadu medycznego i na podstawie wyników badań określi, czy i w jakim stopniu potrzebujesz żelatyny na stawy.

Zapewnij sobie pomoc na czas choroby

Stawy to element układu ruchu, który narażony jest na przeciążenia i inne patologiczne stany. Choroby stawów w znaczący sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie, a towarzyszące im objawy bywają mocno uciążliwe. Zapewnij sobie wsparcie w leczeniu dolegliwości, które odczuwasz ze strony stawów. Kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

Możesz zyskać m.in.:

  • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (czas oczekiwania do 24 godzin),

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (czas oczekiwania przeważnie do 3 dni roboczych), w tym u ortopedy czy reumatologa (listę dostepnych specjalistów sprawdź w Katalogu Świadczeń),

  • dostęp do nawet 300 badań diagnostycznych, w tym do badań obrazowych, jak USG stawów czy RTG.

Zamów na Welbi ofertę jednego z trzech dostępnych pakietów i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach miesięcznej składki.

Źródła
  1. A.A. Mariod, F. Hadia, Review: Gelatin, source, extraction and industrial applications, „Acta Scientiarum Polonorum Technologia Alimentaria” 2013, t. 12, nr 2, s. 135–1472.
  2. D. Pearson, Joint Health Glucosamine and Gelatin, „Strength and Conditioning Journal” 2000, t. 22, nr 2, s. 67.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.