Umów teleporadę

Stawy

Na kondycję naszych stawów wpływ ma wiele czynników. Są nimi przede wszystkim aktywność fizyczna, otyłość, niezdrowa dieta oraz uwarunkowania genetyczne. Aby przez długie lata cieszyć się zdrowymi stawami, należy odpowiednio o nie dbać już od najmłodszych lat. Z naszych tekstów dowiesz się, jak można rozpoznać niepokojące objawy i złagodzić lekki ból.

Czym są stawy i do czego służą?

Stawy to ruchome połączenia kości, które usprawniają nasz ruch i chronią przed poważnymi urazami mechanicznymi. Przyczyną większości schorzeń i uszkodzeń w ich obrębie są zmiany zwyrodnieniowe, które najczęściej pojawiają się wraz z wiekiem, jednak nie oznacza to, że nie mogą dotykać również osób młodych. W związku z tym warto dbać o ich kondycję od najmłodszych lat. Negatywny wpływ na ich stan mają otyłość, długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, brak aktywności fizycznej i częste obciążenia.

Jak dbać o zdrowe stawy?

Aby w porę zatroszczyć się o dobrą kondycję stawów, konieczne jest wykonywanie regularnych i lekkich ćwiczeń. Z naszych tekstów dowiesz się, jakie ćwiczenia na stawy biodrowe warto robić, aby nie spowodować kontuzji. Przeczytasz również o tym, jakie są przyczyny bolących stawów (np. biodrowych, łokciowych, skroniowo-żuchwowych) i jak objawia się choroba Stilla. Dzięki takiej wiedzy znacznie lepiej zadbasz o stawy swoje i swoich najbliższych.

Najnowsze

dyskineza-rodzaje-objawy
Zdrowie
1 min.
Dyskineza – rodzaje, przebieg, obrazy dolegliwości
Agata Oleszkiewicz27.10.2023

Polecane

opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
stluczone-kolano-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Stłuczone kolano - jakie są objawy? Co robić?
24.01.2022
bol-palcow-u-nog-jakie-sa-najczestsze-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Ból palców u nóg - jakie są najczęstsze przyczyny?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.