Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Jak leczyć zmiany zwyrodnieniowe stawów naturalnymi sposobami?

Agata Oleszkiewicz19.05.2021Aktualizacja: 05.10.2022

Podstawową metodą leczenia zwyrodnienia stawu biodrowego czy kolanowego jest postępowanie fizykalno-usprawniające. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom ruchowym i zabiegom rehabilitacyjnym możesz złagodzić przebieg postępującej choroby. Poznaj też inne naturalne sposoby!


zwyrodnienie-stawow-skuteczne-leczenie-naturalne
unsplash.com

Polecane

kit-pszczeli-na-jelita-jakie-ma-dzialanie
Zdrowie
1 min.
Kit pszczeli na jelita - jakie ma działanie?
21.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
rosol-na-przeziebienie-sprawdzony-i-zdrowy
Zdrowie
1 min.
Rosół na przeziębienie – mit czy domowe lekarstwo?
02.06.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Co to jest zwyrodnienie stawów i jak się objawia?
  2. Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów? Metody naturalne
  3. Co jeszcze pomaga na zwyrodnienie kolana, biodra i palców?

Co to jest zwyrodnienie stawów i jak się objawia?

Zwyrodnienie stawu kolanowego, biodrowego czy palca jest efektem tego, że chrząstka stawowa i warstwa podchrzęstna zużywają się szybciej, niż regenerują. W efekcie postępujących zniszczeń doszło do zmian anatomicznych głównych elementów stawu i pogorszenia ich funkcjonalności. Torebka stawowa, której zadaniem jest ochrona i stabilizacja stawu, ulega znacznym przeciążeniom oraz jest drażniona przez pojawiające się osteofity, tzw. narośle kostne, na granicy kostno-chrzęstnej. Osłabienie kolagenowej membrany powoduje, że praca stawów nie jest już tak płynna i komfortowa jak wcześniej.Chorobę tego typu charakteryzuje stały postęp destrukcyjnych zmian przebiegających z okresami zaostrzeń i remisji. Ze względu na znaczne obciążenia, jakim poddawane są codziennie kończyny dolne, to one narażone są najbardziej na chorobę tego typu.Zwyrodnienia stawu biodrowego i innych aparatów ruchu są uwarunkowane czynnikami biologicznymi i środowiskowymi. Ich obecności sprzyjają wady, takie jak:

  • koślawość kolan,

  • skrócenie jednej kończyny,

  • skolioza,

  • otyłość,

  • przebyte urazy,

  • i wiele innych chorób, np. choroba Perthesa, cukrzyca czy dna moczanowa.

Poza tym zmiany zwyrodnieniowe obserwuje się częściej u starszych osób oraz kobiet w okresie menopauzy, co ma związek z naturalnymi procesami starzenia się organizmu.Jeśli odczuwasz ból stawów biodrowych czy innych, to znak, że zmiany postępują. Ponadto z czasem może dojść do deformacji stawu i osłabienia funkcji motorycznych zajętej okolicy. Czy wiesz, że choroba zwyrodnieniowa stawów to jedna z przyczyn niepełnosprawności ruchowej? Niestety ze względu na postępujący charakter choroby nie możesz cofnąć uszkodzeń, ale możesz złagodzić jej przebieg, walcząc z objawami naturalnymi sposobami.

Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów? Metody naturalne

Leczenie zwyrodnienia stawów ma na celu spowolnienie procesów destrukcyjnych struktur stawowych, ograniczenie dolegliwości, poprawę sprawności ruchowej miejscowej i ogólnej, a także wydłużenie okresu remisji nieprzyjemnych dolegliwości.Znajomość domowych sposobów jest szczególnie ważna, kiedy niespodziewanie zaatakuje Cię ból. Jedną z metod jest zimny kompres na staw. Bezwzględnie unikaj nadmiernej aktywności i ruchów, które nasilają ból. Na zwyrodnienie stawów palców dłoni dobrze działa także ciepła kąpiel z dodatkiem soli mineralnych. Poza tym, jeśli chodzi o zapalenie stawów i leczenie domowe, bezcennym narzędziem są ekstrakty roślinne, stosowane w formie nalewek i naparów do picia bądź olejków i maści do nacierania chorej okolicy. Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka zmian zwyrodnieniowych bądź już walczysz o swoje zdrowie, w Twojej apteczce nie może zabraknąć m.in.:

  • żywokostu lekarskiego,

  • dzikiej róży,

  • kolcorośli (sarsaparilli),

  • oleju z kryla,

  • imbiru,

  • kurkumy,

  • czarnej porzeczki,

  • pokrzywy zwyczajnej.

To surowce bogate w najważniejsze dla Ciebie składniki odżywcze, uzupełniające brakujące elementy diety. Zawarte w nich kwasy, minerały, witaminy i inne związki organiczne wspierają pracę stawów poprzez stymulację układu odpornościowego i krążenia. Biorą także czynny udział w procesach wzrostowych tkanek miękkich. Poza tym działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Możesz wiele z nich stosować jako naturalny środek na uspokojenie, stres czy bezsenność.

Co jeszcze pomaga na zwyrodnienie kolana, biodra i palców?

Jedną z najważniejszych metod leczniczych na zmiany zwyrodnieniowe stawów jest postępowanie fizykalne. Mimo że w warunkach domowych nie przeprowadzisz wszystkich zabiegów, które zlecone by Ci były w placówkach uzdrowiskowych, to jednak wiele z nich możesz samodzielnie wykonać. Oprócz zimnych okładów w ostrej fazie bólu wykorzystaj dobrodziejstwa wody, ciśnienia i temperatury. W celu złagodzenia dolegliwości wykonaj hydromasaż w wannie lub pod prysznicem. W czasie zabiegu zmieniaj co kilkanaście sekund temperaturę wody z ciepłej na zimną, a strumień nastaw na mocny. To tzw. bicze szkockie. Możesz też w czasie kąpieli włączyć silny strumień prysznica i masować pod wodą bolący staw. Alternatywą jest polewanie go nad zlewem czy miską.Poza naturalnymi zabiegami fizykalnymi w domu zdecyduj się na ćwiczenia ruchowe. Objawy zwyrodnienia zarówno stawu biodrowego, jak i dłoni mogą ustąpić po regularnych treningach na pływalni. Woda odciąży całkowicie Twoje ciało, a jednocześnie pomoże wykonywać ruchy i wzmocni mięśnie. Pracujące stawy naturalnie będą stymulowane do produkcji płynu maziowego, którego teraz najbardziej Ci brakuje. Uzupełnieniem leczenia może być dieta bogata w wapń, kolagen, zielone warzywa i zioła, takie jak rozmaryn, goździki czy lawenda.

    Źródła
    1. E. Stanisławska-Biernat, A. Filipowicz-Sosnowska, Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, „Przewodnik Lekarza” 2004, nr 11, s. 62–68.
    2. P. Bracht i in., Choroba zwyrodnieniowa to nie wyrok, Galaktyka, Łódź 2020.
    3. W. Samborski, Niefarmakologiczne metody leczenia bólu w reumatologii, „Przewodnik Lekarski” 2007, nr 3, s. 55–59.
    Author Agata Oleszkiewicz picture

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

    Najchętniej czytane

    jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
    Zdrowie
    1 min.
    Jakie są domowe sposoby na owsiki?
    31.10.2021
    gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
    Zdrowie
    1 min.
    Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
    09.05.2022
    Zielona bakteria na paznokciu
    Zdrowie
    1 min.
    Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
    31.10.2021
    oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
    Zdrowie
    1 min.
    Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
    30.05.2022
    Popularne w kategorii Zdrowie
    opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
    Zdrowie
    1 min.
    Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
    29.10.2021
    Konsultacja lekarska online
    Konsultacja lekarska online
    Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
    arrow-link
    Zobacz więcej

    Artykuły o zdrowiu

    ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
    Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

    © 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

    Social media

    • facebook logo
    • instagram logo

    Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.