Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Guzki reumatoidalne na palcach – o czym świadczą? Jak należy z nimi postępować?

Marta Drzazga

lek. Agnieszka Żędzian

10.05.2022

Aktualizacja: 05.10.2022

Guzki reumatoidalne na palcach świadczą o zmianach zwyrodnieniowych w obrębie stawów i są informacją, że organizm zmaga się z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS). Choć guzki same w sobie są niebolesne, w dalszych stadiach wyglądają bardzo nieestetycznie i utrudniają wykonywanie wielu czynności, szczególnie tych manualnych. W zaawansowanym stadium mogą powodować bardzo silny ból dłoni, który znacznie zmniejsza komfort codziennego funkcjonowania. Sprawdź, jak odróżnić je od innych zmian i jakie leczenie zastosować.


guzki-reumatoidalne-na-palcach-co-oznaczaja
pexels

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Spis treści
 1. Guzki reumatoidalne na palcach – jak wyglądają i skąd się biorą?
 2. Guzki reumatoidalne – na co wskazują?
 3. Guzki reumatoidalne na palcach – jakie dolegliwości im towarzyszą?
 4. Guzki reumatoidalne – jak można je leczyć?
 5. Guzki reumatoidalne na palcach – z jakimi dolegliwościami można je pomylić?

Guzki reumatoidalne na palcach – jak wyglądają i skąd się biorą?

Guzki reumatoidalne, zwane także guzkami Heberdena, pojawiają się w obrębie stawów palców u rąk. Występują pod skórą i można zaobserwować je na wyprostowanej powierzchni dłoni. Początkowo nie są zbyt widoczne, jednak z biegiem czasu przybierają bardzo nieestetyczny wygląd. Osoby dotknięte tym problemem – szacuje się, że w większości dotyka on kobiet w różnym wieku – skarżą się, że dłonie przypominają „szpony”, a ich kształt zaczyna utrudniać wykonywanie czynności manualnych. 

Guzki na palcach o charakterze reumatycznym to formacje kostne, które pojawiają się na skutek chorób zwyrodnieniowych stawów lub są konsekwencją poważnych urazów ręki. O ich powstawaniu mogą decydować również uwarunkowania genetyczne, takie jak wrodzone wady, które upośledzają układ ruchu. Szacuje się, że rozwojowi tej dolegliwości sprzyjają: łuszczycowe zapalenie stawów, choroby reumatyczne, dna moczanowa, otyłość, palenie tytoniu oraz niewłaściwa dieta. Należy jednak pamiętać, że nie są to bezpośrednie przyczyny tego typu deformacji.

Guzki reumatoidalne – na co wskazują?

Pojawienie się guzków reumatoidalnych na palcach wskazuje na to, że organizm cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Nie jest to wczesny objaw tej dolegliwości, ale raczej jej konsekwencja. Dane wskazują, że guzki tego rodzaju to charakterystyczna przypadłość około 25% osób cierpiących na RZW, jednak są to zmiany świadczące o łagodnym przebiegu choroby. 

Do innych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów należą:

 • sztywność mięśni;

 • osłabienie, a nawet zanik mięśni;

 • mrowienie palców;

 • przykurcze stawów;

 • obrzęki;

 • problem z wyprostowaniem stawów;

 • jałowa martwica kości.

Objawów RZS nie należy ignorować, ponieważ powikłania tej choroby są bardzo poważne. Należą do nich m.in. udar mózgu czy zawał serca.

Guzki reumatoidalne na palcach – jakie dolegliwości im towarzyszą?

Guzki reumatoidalne we wczesnym stadium rozwoju nie powodują bólu. Nie jest to jednak powód, aby zignorować tę dolegliwość. Do skutków uszkodzenia chrząstki stawowej rąk – a jest to przecież silnie związane z powstawaniem guzków – należą m.in.: obrzęk stawów, ich usztywnienie oraz znaczne ograniczenie sprawności ruchowej. Osoby cierpiące na tę przypadłość zwracają też uwagę na uciążliwy ból dłoni, który jest efektem ucisku guzków na nerwy. Wyraźne zgrubienie dłoni oraz „szponowatość” palców przeszkadza w wykonywaniu czynności manualnych, takich jak szycie, pisanie czy zapinanie guzików. Dolegliwość ta ma charakter przewlekły i bez wdrożenia odpowiedniego leczenia objawowego może doprowadzić do ciężkich deformacji, a nawet do kalectwa. Nie da się jej całkowicie wyeliminować – tak jak dolegliwości typu obrzęk nóg u starszej osoby – jednak odpowiednie środki złagodzą jej przebieg.

Guzki reumatoidalne – jak można je leczyć?

Leczenie guzków reumatoidalnych ma charakter objawowy, ponieważ jest to dolegliwość nieuleczalna i przewlekła. Nie ma także jednego skutecznego leku, takiego jak maść na bolące kolana, który trwale zlikwiduje dyskomfort. Postępowanie lekarskie polega przede wszystkim na podaniu środków, które łagodzą stan zapalny, likwidują ból i opóźniają postęp choroby. 

Do najczęściej stosowanych środków farmakologicznych należą:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne, stosowane doustnie lub w formie zastrzyku;

 • ostrzykiwania z kortykosteroidów;

 • preparaty z siarczanem chondroityny.

Oprócz stosowania preparatów leczniczych należy unikać czynności, które zbytnio obciążają stawy rąk – podobne zalecenie obowiązuje w przypadku dolegliwości kończyn dolnych, takich jak np. strzelanie w kolanie. Guzki reumatoidalne można też usunąć, jednak jest to rozwiązanie stosowane w ostateczności. Przed ewentualną operacją trzeba gruntownie ocenić zmiany. Może zdarzyć się tak, że miejsce występowania guzków, ich liczba, stopień deformacji stawów wykluczają całkowite usunięcie zmian.

Guzki reumatoidalne na palcach – z jakimi dolegliwościami można je pomylić?

Podskórne guzki na palcach nie zawsze mają charakter reumatoidalny. Mogą wskazywać również na inne dolegliwości, wśród których wymienia się: włókniaki i tłuszczaki; guzki o charakterze nowotworowym; ziarniak obrączkowaty; dnę moczanową; toczeń rumieniowaty układowy. Dlatego każdą niepokojącą zmianę w obrębie stawów warto skonsultować z lekarzem, nawet jeśli nie towarzyszą jej dolegliwości bólowe. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym większa jest szansa na zatrzymanie postępu choroby.

Źródła
 1. M. Lanzetta, Dieta kontra artretyzm. Innowacyjna metoda leczenia chorób stawów, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2018.
 2. D. Walentin i in., Reumatyzm, leczenie i profilaktyka, Wydawnictwo Printex, Białystok 2020.
 3. I. Zimmermann-Górska, Terapia w chorobach reumatycznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.