account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Czy można stosować ocet jabłkowy na stawy?

Angelika Janowicz24.01.2022Aktualizacja: 05.10.2022

Przy wielu przewlekłych schorzeniach pacjenci decydują się sięgnąć po domowe sposoby. Metody te opierają się na naturalnych składnikach i często są skutecznym wsparciem terapii. Jedną z nich jest ocet jabłkowy, stosowany na stawy. Pozwala złagodzić dolegliwości bólowe. Zobacz, jak stosować ocet jabłkowy przy chorobach stawów.


ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
pexels.com

Polecane

jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest i jakie ma właściwości ocet jabłkowy?
  2. Ocet jabłkowy na stawy
  3. Kto może stosować ocet jabłkowy na stawy?
  4. Jak stosować ocet jabłkowy na stawy?

Czym jest i jakie ma właściwości ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy jest otrzymywany w wyniku fermentacji owoców jabłoni domowej. Jest on znany i chętnie stosowany od setek lat. Specyfik ten może pełnić funkcję napoju, przyprawy, konserwantu lub środka leczniczego. Ocet jabłkowy zawiera wiele cennych substancji. Wywierają one pozytywny wpływ na organizm człowieka. Był stosowany w medycynie ludowej do zwalczania schorzeń układu pokarmowego, moczowego i kostnego. Ponadto używano go do wzmocnienia organizmu, wsparcia układu immunologicznego oraz wyregulowania poziomu cholesterolu we krwi. Obecnie często słyszy się o wykorzystaniu octu jabłkowego na zapalenie stawów.

Ocet jabłkowy zawiera następujące substancje:

  • kwas galusowy,

  • kwas kofeinowy,

  • kwas chlorogenowy,

  • kwas parakumarynowy,

  • katechinę,

  • beta-karoten,

  • minerały (m.in. bor, wapń, żelazo, krzem),

  • witaminy (A, E, C, B),

  • błonnik,

  • aminokwasy,

  • enzymy wspomagające procesy trawienne.

Dzięki zawartym składnikom ocet jabłkowy wykazuje działanie: antyoksydacyjne, oczyszczające, wzmacniające. Wspiera on funkcjonowanie układu immunologicznego, nerwowego, kostnego i pokarmowego, dlatego znalazł zastosowanie w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów chorób w ich obrębie. Ocet jabłkowy możesz używać m.in. na stawy.

Ocet jabłkowy na stawy

Zwyrodnienie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz inne schorzenia tego typu są bardzo uciążliwe. Choroby te mają charakter przewlekły, co oznacza, że niemożliwe jest ich całkowite wyleczenie. Zamiast tego obserwuje się ich stopniowy postęp, a co za tym idzie - nasilenie dolegliwości. Ich objawy, takie jak bóle reumatyczne, uniemożliwiają podejmowanie codziennych aktywności. Często też prowadzą do wykluczenia zawodowego, niepełnosprawności i pogorszenia jakości życia.

Leczenie chorób stawów opiera się głównie na farmakoterapii. Długotrwałe stosowanie leków przyczynia się do występowania skutków ubocznych i objawów niepożądanych. Nic dziwnego, że wiele osób szuka alternatywnych rozwiązań. Z tego powodu sięga po domowe leczenie zapalenia stawów, np. ocet jabłkowy.

Ocet jabłkowy na stawy sprawdza się, ponieważ dzięki swoim właściwościom łagodzi nieprzyjemne objawy. Mowa głównie o bólu i obrzęku. Ponadto ma on działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za ich uszkodzenia. Ocet jabłkowy na zapalenie stawów sprawdza się, ponieważ choroby, które z nim przebiegają, często mają podłoże autoimmunologiczne (np. RZS). Natomiast środek ten ma pozytywny wpływ na odporność.

Możesz stosować ocet jabłkowy, jeżeli zmagasz się z nadwagą lub otyłością. Substancja ta pomaga zredukować tkankę tłuszczową. Pamiętaj, że utrzymywanie prawidłowej masy ciała jest konieczne przy chorobach układu kostnego, ponieważ pozwala dłużej utrzymać sprawność (nie dochodzi do nadmiernego obciążenia stawów).

Kto może stosować ocet jabłkowy na stawy?

Ocet jabłkowy możesz stosować na stawy, jeżeli odczuwasz dolegliwości z ich strony. Są to głównie bóle, obrzęki lub trudności z poruszaniem się. Sięgnij po niego jako po wsparcie terapii odchudzającej. Pamiętaj jednak, że samo picie octu jabłkowego nie wystarczy - konieczne są także odpowiednia dieta (np. dieta na reumatoidalne zapalenie stawów) i regularna aktywność fizyczna. Zrezygnuj z przyjmowania octu jabłkowego, jeżeli cierpisz na zgagę lub choroby wątroby.

Jak stosować ocet jabłkowy na stawy?

Ocet jabłkowy możesz stosować na kilka sposobów. Jednym z najprostszych jest picie napojów, w których stanowi on jeden ze składników. Możesz dodawać jedną łyżkę stołową do naparów ziołowych. Wiele osób łączy go z sokiem wiśniowym (naturalnym) lub wodą i miodem. To już zależy od Twoich preferencji smakowych.

Ocet jabłkowy na zapalenie stawów możesz stosować także w formie kąpieli leczniczych. Napuść do wanny ciepłą wodę i dodaj do niej kilka łyżek (5-6) specyfiku. Jeżeli objawy dotyczą tylko stóp lub rąk - kąpiel przygotuj w misce i mocz miejsca objęte stanem chorobowym.

Z octu jabłkowego możesz wykonać okłady. Wystarczy, że nasączysz gazę lub ręcznik mieszanką tej substancji z wodą lub oliwą z oliwek, a następnie przyłożysz w miejsca na ciele, które bolą. Pamiętaj jednak, że okład możesz trzymać na skórze przez kilka minut. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko podrażnień.

Źródła
  1. C. Orey, Uzdrawiająca moc octu. Sekret octu jabłkowego, balsamicznego oraz wszystkich innych, (tłum. A. Rutkowska), Wydawnictwo Vital, Białystok 2013, s. 52.
  2. M. Gajewska, B. Bartodziejska, A. Szosland-Fałtyn, Wykorzystanie procesów fermentacyjnych do opracowania innowacyjnej metody otrzymywania octu jabłkowego o właściwościach prozdrowotnych, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2020, t. 27, nr 3, s. 77-86.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.