Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 1 min.

Spuchnięte kolano – przyczyny, domowe sposoby leczenia

Agata Oleszkiewicz

29.10.2021

Aktualizacja: 03.11.2022

Ból i spuchnięte kolano to powszechne objawy, które pojawiają się w wyniku wielu nieprzyjemnych stanów i chorób przewlekłych o różnorodnej etiologii. Dolegliwości możesz złagodzić na wiele sposobów, stosując m.in. zimny kompres. Sprawdź, co może wywoływać obrzęk, i dowiedz się jak sobie z nim radzić!


opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

zespol-ciesni-nadgarstka-leczenie-domowe
Zdrowie
2 min.
Zespół cieśni nadgarstka - leczenie domowe
24.01.2022
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
cwiczenia-na-dyskopatie-szyjna-jakie-sa-wskazane
Zdrowie
1 min.
Ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa szyjnego – zasady, przykładowy zestaw, praktyczne wskazówki
03.06.2022
Spis treści
  1. Spuchnięte kolano – przyczyny
  2. Domowe sposoby na opuchnięte kolano
  3. Co jeszcze stosować na spuchnięte kolano?

Spuchnięte kolano – przyczyny

Opuchnięte kolano jest swoistą odpowiedzią organizmu na uszkodzenia różnego rodzaju struktur znajdujących się w obrębie stawu i oznacza gromadzenie się płynu śródtkankowego w przestrzeniach ciała w tym obszarze. Obrzęk powstaje w wyniku zaburzenia równowagi pomiędzy czynnikami dążącymi do zatrzymania płynów w naczyniach a czynnikami dążącymi do przedostania się płynu poza ich światło. Jeśli chodzi o spuchnięte kolana, przyczyny zaburzeń można podzielić na dwie kategorie. Jedną z nich są uwarunkowania mechaniczne, dotyczące samych struktur stawu kolanowego, powodujące podrażnienie, stan zapalny i zwiększoną produkcję płynu stawowego. Do tego typu sytuacji możesz doprowadzić np. w wyniku kontuzji podczas aktywności fizycznej lub wskutek postępującej choroby kostno-stawowej, takiej jak zwyrodnienie stawów. Spuchnięte kolano po upadku na śliskiej nawierzchni, nagły skręt nogi czy inne sytuacje istotnie mogą nadwyrężyć elementy stawu i wywołać wysięk. Opuchlizna kolana pojawia się także po operacji chirurgicznej, np. po endoprotezoplastyce stawu.

Drugą grupą przyczyn nieprzyjemnego stanu są problemy niezwiązane z układem ruchu. Spuchnięte kolano bez urazu najczęściej jest związane z problemami natury naczyniowo-krążeniowej i dotyczy trudności w odprowadzaniu płynów z obwodu w kierunku centralnym organizmu, np. w zakrzepicy. Również dna moczanowa oraz otyłość powodują nieprzyjemności. Ze względu na szerokie spektrum przyczyn, które odpowiadają za opuchliznę kolana, jest to objaw mało charakterystyczny. Z tego powodu w rozpoznaniu bezcenne są okoliczności pojawienia się dolegliwości, określenie ich charakteru i lokalizacji, a także wskazanie dodatkowych symptomów.

Domowe sposoby na opuchnięte kolano

Jeśli zmagasz się z wysiękiem w okolicy stawu kolanowego, jedną ze skutecznych i zarazem ponadczasowych metod są okłady na opuchliznę. Poza przykładaniem zimnego ręcznika, żelowego wkładu, opakowania mrożonki czy liści kapusty i kefiru możesz zastosować masaż kostkami lodu. To metody przydatne szczególnie w stanach pourazowych i w przemęczeniu. Schładzanie wykonuj przez 20–30 minut kilka razy dziennie. Równie ważna jest elewacja, czyli wysokie ułożenie nogi. Najlepiej, aby Twoja stopa i kolano znajdowały się powyżej poziomu biodra. W tej pozycji możesz wykonywać delikatne ćwiczenia stopą, które poprawią krążenie i usprawnią odprowadzenie wysięku.

Na puchnące kolana dobrym sposobem jest ruch w odciążeniu. Ćwiczenia na ból kolana i wysięk możesz wykonywać na pływalni lub w wannie. Pamiętaj jednak, że opuchnięte kolano bez względu na przyczynę jest naturalną odpowiedzią organizmu, dlatego nie zawsze musisz z nim walczyć. Wstrzymaj się z zażywaniem leków przeciwzapalnych, jeśli lekarz tego nie zalecił. W ten sposób możesz nawet spowolnić procesy naprawcze stawu. Jeśli czujesz taką potrzebę, zastosuj miejscowo maść.

Infografika naturalne sposoby na opuchliznę

Co jeszcze stosować na spuchnięte kolano?

O ile okłady na opuchnięte kolano, elewacja oraz ćwiczenia są pomocne w sytuacjach o podłożu mechanicznym, nie oznacza to, że nie sprawdzą się w dolegliwościach powstałych na innym tle. Wówczas jednak nie możesz lekceważyć zaleceń lekarza, dotyczących przede wszystkim zażywania stałych leków. Odpowiednio dobrane środki pozwalają na remisję choroby i złagodzenie jej przebiegu, ale jednocześnie zmieniają zapotrzebowanie żywieniowe Twojego organizmu. W tym okresie jest on bardziej niż zwykle wymagający i wrażliwy na niedobory niektórych składników odżywczych, dlatego w trosce o zdrowie musisz zmodyfikować nieco dotychczasowy jadłospis, zwłaszcza w przebiegu postępującej choroby, wywołującej degenerację struktur stawu.

Uzupełnij domowe leczenie obrzęków kolan zbilansowaną dietą, bogatą zwłaszcza w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Cennym ich źródłem są ryby i owoce morza, a także rośliny strączkowe. Pamiętaj przy tym także o witaminach, zwłaszcza C, A i E. Nie mniej istotny jest kolagen, główny składniki tkanki łącznej i jeden z najważniejszych budulców strukturalnych organizmu. Znajdziesz go w bulionach mięsnych i w galaretkach owocowych. Nie musisz radykalnie zmieniać swojego menu. Wystarczy częściej decydować się np. na zupy i wędliny. Niedobory kolagenu możesz także uzupełnić poprzez suplementację wyrobów farmaceutycznych.

Źródła
  1. F. Bolechowski, Podstawy ogólnej dano styki klinicznej, PZWL, Warszawa 1982.
  2. H. Stolińska-Fiedorowicz, Zdrowe stawy. Leczenie dietą, Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2019.
  3. W. Bruckle, Reumatoidalne zapalenie stawów, Interspar, Warszawa 2000.
  4. W. Romanowski i in., Choroby zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia, „Forum Reumatologiczne” 2016, t. 2, nr 2.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.