Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 1 min.

Spuchnięte kolano – przyczyny, domowe sposoby leczenia

Agata Oleszkiewicz

29.10.2021

Aktualizacja: 03.11.2022

Ból i spuchnięte kolano to powszechne objawy, które pojawiają się w wyniku wielu nieprzyjemnych stanów i chorób przewlekłych o różnorodnej etiologii. Dolegliwości możesz złagodzić na wiele sposobów, stosując m.in. zimny kompres. Sprawdź, co może wywoływać obrzęk, i dowiedz się jak sobie z nim radzić!


opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Spuchnięte kolano – przyczyny
 2. Domowe sposoby na opuchnięte kolano
 3. Co jeszcze stosować na spuchnięte kolano?

Spuchnięte kolano – przyczyny

Opuchnięte kolano jest swoistą odpowiedzią organizmu na uszkodzenia różnego rodzaju struktur znajdujących się w obrębie stawu i oznacza gromadzenie się płynu śródtkankowego w przestrzeniach ciała w tym obszarze. Obrzęk powstaje w wyniku zaburzenia równowagi pomiędzy czynnikami dążącymi do zatrzymania płynów w naczyniach a czynnikami dążącymi do przedostania się płynu poza ich światło. Jeśli chodzi o spuchnięte kolana, przyczyny zaburzeń można podzielić na dwie kategorie. Jedną z nich są uwarunkowania mechaniczne, dotyczące samych struktur stawu kolanowego, powodujące podrażnienie, stan zapalny i zwiększoną produkcję płynu stawowego. Do tego typu sytuacji możesz doprowadzić np. w wyniku kontuzji podczas aktywności fizycznej lub wskutek postępującej choroby kostno-stawowej, takiej jak zwyrodnienie stawów. Spuchnięte kolano po upadku na śliskiej nawierzchni, nagły skręt nogi czy inne sytuacje istotnie mogą nadwyrężyć elementy stawu i wywołać wysięk. Opuchlizna kolana pojawia się także po operacji chirurgicznej, np. po endoprotezoplastyce stawu.

Drugą grupą przyczyn nieprzyjemnego stanu są problemy niezwiązane z układem ruchu. Spuchnięte kolano bez urazu najczęściej jest związane z problemami natury naczyniowo-krążeniowej i dotyczy trudności w odprowadzaniu płynów z obwodu w kierunku centralnym organizmu, np. w zakrzepicy. Również dna moczanowa oraz otyłość powodują nieprzyjemności. Ze względu na szerokie spektrum przyczyn, które odpowiadają za opuchliznę kolana, jest to objaw mało charakterystyczny. Z tego powodu w rozpoznaniu bezcenne są okoliczności pojawienia się dolegliwości, określenie ich charakteru i lokalizacji, a także wskazanie dodatkowych symptomów.

Domowe sposoby na opuchnięte kolano

Jeśli zmagasz się z wysiękiem w okolicy stawu kolanowego, jedną ze skutecznych i zarazem ponadczasowych metod są okłady na opuchliznę. Poza przykładaniem zimnego ręcznika, żelowego wkładu, opakowania mrożonki czy liści kapusty i kefiru możesz zastosować masaż kostkami lodu. To metody przydatne szczególnie w stanach pourazowych i w przemęczeniu. Schładzanie wykonuj przez 20–30 minut kilka razy dziennie. Równie ważna jest elewacja, czyli wysokie ułożenie nogi. Najlepiej, aby Twoja stopa i kolano znajdowały się powyżej poziomu biodra. W tej pozycji możesz wykonywać delikatne ćwiczenia stopą, które poprawią krążenie i usprawnią odprowadzenie wysięku.

Na puchnące kolana dobrym sposobem jest ruch w odciążeniu. Ćwiczenia na ból kolana i wysięk możesz wykonywać na pływalni lub w wannie. Pamiętaj jednak, że opuchnięte kolano bez względu na przyczynę jest naturalną odpowiedzią organizmu, dlatego nie zawsze musisz z nim walczyć. Wstrzymaj się z zażywaniem leków przeciwzapalnych, jeśli lekarz tego nie zalecił. W ten sposób możesz nawet spowolnić procesy naprawcze stawu. Jeśli czujesz taką potrzebę, zastosuj miejscowo maść.

Infografika naturalne sposoby na opuchliznę

Co jeszcze stosować na spuchnięte kolano?

O ile okłady na opuchnięte kolano, elewacja oraz ćwiczenia są pomocne w sytuacjach o podłożu mechanicznym, nie oznacza to, że nie sprawdzą się w dolegliwościach powstałych na innym tle. Wówczas jednak nie możesz lekceważyć zaleceń lekarza, dotyczących przede wszystkim zażywania stałych leków. Odpowiednio dobrane środki pozwalają na remisję choroby i złagodzenie jej przebiegu, ale jednocześnie zmieniają zapotrzebowanie żywieniowe Twojego organizmu. W tym okresie jest on bardziej niż zwykle wymagający i wrażliwy na niedobory niektórych składników odżywczych, dlatego w trosce o zdrowie musisz zmodyfikować nieco dotychczasowy jadłospis, zwłaszcza w przebiegu postępującej choroby, wywołującej degenerację struktur stawu.

Uzupełnij domowe leczenie obrzęków kolan zbilansowaną dietą, bogatą zwłaszcza w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Cennym ich źródłem są ryby i owoce morza, a także rośliny strączkowe. Pamiętaj przy tym także o witaminach, zwłaszcza C, A i E. Nie mniej istotny jest kolagen, główny składniki tkanki łącznej i jeden z najważniejszych budulców strukturalnych organizmu. Znajdziesz go w bulionach mięsnych i w galaretkach owocowych. Nie musisz radykalnie zmieniać swojego menu. Wystarczy częściej decydować się np. na zupy i wędliny. Niedobory kolagenu możesz także uzupełnić poprzez suplementację wyrobów farmaceutycznych.

Źródła
 1. F. Bolechowski, Podstawy ogólnej dano styki klinicznej, PZWL, Warszawa 1982.
 2. H. Stolińska-Fiedorowicz, Zdrowe stawy. Leczenie dietą, Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2019.
 3. W. Bruckle, Reumatoidalne zapalenie stawów, Interspar, Warszawa 2000.
 4. W. Romanowski i in., Choroby zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia, „Forum Reumatologiczne” 2016, t. 2, nr 2.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
zerwane-sciegno-objawy-rehabilitacja-i-leczenie
Zdrowie
1 min.
Zerwane ścięgno - objawy, rehabilitacja i leczenie
24.01.2022
jakie-sa-rodzaje-zlaman-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Jakie są rodzaje złamań? Co warto o nich wiedzieć?
28.10.2021
siniaki-jakie-sa-przyczyny-jak-je-zlikwidowac
Zdrowie
2 min.
Siniaki - jakie są przyczyny? Jak je zlikwidować?
30.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.