account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Afazja czuciowa – co to jest? Przyczyny powstania i objawy

Olga Dąbska22.11.2023Aktualizacja: 22.11.2023

Afazja to zaburzenie mowy powstałe w wyniku uszkodzenia mózgu. Specjaliści wyróżnili jej trzy rodzaje – afazję czuciową, ruchową i mieszaną, czyli czuciowo-ruchową. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat pierwszego wymienionego rodzaju afazji. Przeczytaj, w jaki sposób objawia się afazja czuciowa i jak dochodzi do jej powstania.


czym-jest-afazja-czuciowa-jakie-daje-objawy
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Afazja czuciowa – co to jest?
  2. Afazja czuciowa – objawy
  3. Jakie są przyczyny afazji czuciowej?
  4. Afazja czuciowa – terapia

Afazja czuciowa – co to jest?

Afazja to zaburzenie charakteryzujące się zaburzeniem mowy, do którego dochodzi w wyniku nieprawidłowości w obrębie kory mózgowej. Możesz się spotkać z różnymi klasyfikacjami afazji, a jednym z najczęściej przywoływanych przez specjalistów podziałów jest: 

Przyjrzyjmy się bliżej afazji czuciowej, nazywanej również afazją sensoryczną, Wernickego, płynną, fluentną, receptywną czy percepcyjną. 

Przyczyną afazji czuciowej jest uszkodzenie okolicy Wernickego. To obszar kory mózgowej, który odpowiada za inicjowanie i kierowanie czynnościami nadawania mowy oraz procesami rozpoznawania głosek, wyrazów i zdań. Eksperci coraz częściej zaznaczają, że przyczyną afazji czuciowej jest uszkodzenie większego obszaru mózgu, a dokładnie miejsca, w którym łączą się płaty: skroniowy, ciemieniowy i potyliczny.

Afazja czuciowa – objawy

Charakterystycznym objawem afazji czuciowej jest upośledzenie rozumienia mowy. Oznacza to, że osoba chora nie potrafi różnicować dźwięków mowy. W mniej zaawansowanych postaciach afazji czuciowej zaburzenie to odnosi się do dłuższych zdań. W cięższych przypadkach obejmuje nawet pojedyncze słowa

W przebiegu afazji czuciowej chory mówi szybciej, dodaje na końcach wyrazów dodatkowe sylaby, zamienia głoski i słowa podobne brzmieniowo. Wszystko to sprawia, że konstruowane przez niego wypowiedzi są niezrozumiałe, nie tworzą logicznej całości. Mowę chorego określa się jako pustą, bezwartościową. Mimo to są wypowiadane płynnie, z zachowaną linią melodyczno-intonacyjną. 

Afazji czuciowej towarzyszą aleksja i agrafia. Pierwszy termin odnosi się do częściowej lub całkowitej niezdolności rozumienia słowa pisanego (drukowanego). Drugi termin określa upośledzenie zdolności pisania. Niekiedy obecne są zaburzenia w polu widzenia, określane jako niedowidzenie połowicze prawostronne.

Charakterystykę czynności mowy w przebiegu afazji czuciowej podsumować można następująco:

  • rozumienie mowy – zawsze zaburzone;

  • nazywanie – często zaburzone;

  • powtarzanie – płynne, ale zawsze zaburzone, dominują w nim parafazja (przekręcanie wyrazów lub używanie niewłaściwych), kontaminacja (połączenie – zmieszanie – dwóch lub więcej słów albo wyrażeń), neologizmy (nowe wyrazy, do tej pory nieistniejące w danym języku);

  • mowa spontaniczna – płynna, zniekształcona językowo, z objawami neologizmów, kontaminacji, parafazji.

Jakie są przyczyny afazji czuciowej?

Przyczyną afazji czuciowej jest uszkodzenie lub niedokrwienie obszaru kory mózgowej odpowiedzialnej za rozumienie mowy. Najczęstszą przyczyną afazji czuciowej jest udar mózgu. Może pojawić się ona również w czasie przemijającego napadu niedokrwienia mózgu, który zwykle występuje przed udarem mózgu. 

Rzadziej do powstania afazji czuciowej prowadzą guzy nowotworowe, miejscowe stany zapalne, zatrucia chemiczne, alkoholowe oraz infekcje, urazy mózgu czy choroby naczyniowe mózgu, jak np. miażdżyca tętnic mózgowych. 

Afazja bywa jednym z objawów demencji starczej. Zaburzenia językowe są charakterystycznym objawem chorób otępiennych, w tym choroby Alzheimera. Niekiedy towarzyszy migrenowym bólom głowy z aurą. Ma wówczas charakter przejściowy – trwa przez kilka minut lub godzin. Afazja czuciowa rozwija się w każdym wieku. Eksperci zwracają uwagę na możliwość wystąpienia afazji u dzieci.

Afazja czuciowa – terapia

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u Twoich bliskich afazję – zgłoś się do lekarza, gdyż za zaburzeniami mowy stać mogą zagrażające życiu schorzenia. Rozpoznanie afazji i przyczyn jej powstania wymaga przeprowadzenia szeregu badań. W diagnostyce wykorzystywane są przede wszystkim:

  • badanie podmiotowe – wywiad,

  • badanie przedmiotowe – badanie neurologiczne, ocena stanu psychicznego, badanie oceniające stan sprawności motorycznych, badania mózgu, angiografia,

  • tomografia komputerowa, 

  • rezonans magnetyczny, 

  • tomografia emisyjna pojedynczych fotonów, które pozwalają na określenie rozległości, rodzaju i miejsca uszkodzenia mózgu. 

Szczególnie trudne dla lekarzy jest rozpoznanie afazji u młodszych dzieci, mających niewielki zasób słownictwa lub zwyczajnie popełniających błędy w mowie. W związku z tym trudno odróżnić takie zachowanie od stanu patologicznego.

W leczeniu afazji czuciowej łączy się różne metody terapeutyczne. Sposób leczenia zależny jest od przyczyny powstania tego zaburzenia. W trakcie leczenia przyczynowego prowadzone jest jednocześnie leczenie logopedyczne. Specjalista pracuje z chorym nad powrotem do zdolności mowy. W terapii logopedycznej stosowane są rozmaite ćwiczenia, w tym m.in.:

  • dobieranie nazw do obrazków,

  • kategoryzacja,

  • sprawdzanie, czy słowa się rymują,

  • poszukiwanie różnic i cech wspólnych,

  • układanie słów z rozsypanek literowych i sylabowych,

  • znajdowanie obrazków na podstawie podanej definicji,

  • system HELPSS (tworzenie zdań i treści na podstawie przedstawianych historii obrazkowych),

  • wyszukiwanie nazw według charakterystycznych obrazków.

We wczesnym okresie leczenie afazji czuciowej skupia się na aktywizowaniu chorych do kontaktów z innymi i minimalizowaniu ryzyka pojawienia się tzw. fałszywych kompensacji, czyli nieprawidłowych wzorców zachowań językowych. Z czasem celem terapii staje się odbudowa i kompensacja zakłóconych czynności językowych. Logopeda dąży do wypracowania z pacjentem strategii radzenia sobie we właściwym dla niego środowisku.

Źródła
  1. K. Jodzio, W. M. Nyka, Zaburzenia językowe oraz mowy w praktyce ogólnolekarskiej, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2008, t. 2, nr 1, s. 14–22.
  2. K. Milewska, B. Okurowska-Zawada, J. Kackieło-Tomulewicz i wsp., Taksonomia afazji – kryteria klasyfikacji oraz rodzaje zespołów zaburzeń, „Logopaedica Lodziensia” 2021, nr 5, s. 147-158.
  3. P. A. Young, Neuroanatomia kliniczna, Edra Urban & Partner, Wrocław 2015.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.