Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są najpopularniejsze badania mózgu?

Paulina Bulek

lek. Agnieszka Żędzian

14.06.2023

Aktualizacja: 14.06.2023

Mózg człowieka można badać za pomocą różnych nowoczesnych badań. Dzięki nim dowiadujemy się, jak wygląda statycznie, ale też jak funkcjonuje i jakie procesy w nim zachodzą. Dzięki takim badaniom jesteśmy w stanie profilaktycznie sprawdzić, w jakiej mózg jest kondycji. Służą one także diagnostyce chorób i umożliwiają leczenie pacjenta np. po udarze, czy przebytym urazie głowy.


jak-wyglada-badanie-mozgu-kiedy-nalezy-je-wykonac
Pixabay.com

Polecane

ultrasonografia-usg-na-czym-polega-badanie
Zdrowie
1 min.
Ultrasonografia (USG) - na czym polega badanie?
31.10.2021
badanie-rtg-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie
2 min.
Badanie RTG - co to jest? Na czym polega?
31.10.2021
bilans-szesciolatka-kiedy-nalezy-go-wykonac
Zdrowie
1 min.
Bilans sześciolatka – kiedy jest przeprowadzany i co obejmuje?
19.05.2021
rezonans-magnetyczny-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie
1 min.
Rezonans magnetyczny – co to za badanie? Jakie są wskazania i sposób przygotowania?
19.05.2021
Spis treści
 1. Jakie badania mózgu można przeprowadzić i jak wyglądają?
 2. Rezonans magnetyczny mózgu – MRI, MR, badanie czynnościowe mózgu
 3. Jak przebiega rezonans magnetyczny mózgu?
 4. Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego?
 5. Tomografia komputerowa mózgu – CT, KT, badanie obrazowe głowy
 6. Jak wygląda tomografia komputerowa mózgu?
 7. Badanie SPECT mózgu
 8. Mapa mózgu – badanie EEG i QEEG mózgu

Jakie badania mózgu można przeprowadzić i jak wyglądają?

Istnieje wiele różnorodnych badań mózgu wykonywanych w celu przeprowadzenia jego diagnostyki i oceny stanu zdrowia. Do najpopularniejszych z nich należą: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, badanie SPECT czy EEG lub QEEG.

Rezonans magnetyczny mózgu – MRI, MR, badanie czynnościowe mózgu

Rezonans magnetyczny mózgu nazywa się także badaniem MRI, MR lub badaniem czynnościowym mózgu. Zleca się go w przypadku podejrzenia: zmian nowotworowych w mózgu, udaru mózgu, zaburzeń neurologicznych czy chorób neurodegeneracyjnych mózgu (np. demencji i choroby Alzheimera). Można go zlecić także w przypadku bólu i zawrotów głowy, które nie mają wyjaśnionego podłoża czy diagnostyki zapalenia opon mózgowych.

Jak przebiega rezonans magnetyczny mózgu?

Rezonans magnetyczny mózgu opiera swoją diagnostykę o oddziaływanie pola magnetycznego na wybrany obszar ciała badanego pacjenta (w tym wypadku głowę). Badanie to nie ma udowodnionych skutków ubocznych, a siła pola magnetycznego podczas badania jest 20 tysięcy razy silniejsza od pola magnetycznego, które wytwarza Ziemia. Rezonans magnetyczny jest bezbolesny. Trwa około 40 minut.


Osoba badana kładzie się na plecach, a jej głowę kieruje się w stronę otworu urządzenia. Pacjent jest wprowadzany do maszyny w kształcie tuby. Pracownik ochrony zdrowia przeprowadzający badanie rozmawia z pacjentem przez mikrofon i kamerę zamontowaną wewnątrz urządzenia.


Badany nie może się poruszać w trakcie badania, gdyż jego wynik będzie niewiarygodny. Badanie wykonuje się przy użyciu bardzo silnego pola magnetycznego, fal radiowych i komputera. Obraz, który powstaje podczas badania, jest przetworzony przez komputer na podstawie uzyskanych w tym czasie danych. 

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego?

Pomimo bezbolesności i nieszkodliwości rezonansu magnetycznego, ma on kilka przeciwwskazań. Są to:

 • wszczepiony rozrusznik serca,

 • neurostymulatory,

 • aparat słuchowy,

 • endoprotezy wykonane z metalu,

 • pierwszy trymestr ciąży,

 • metalowe klipsy znajdujące się wewnątrz czaszki,

 • metaliczne elementy znajdujące się w oku,

 • klaustrofobia.

Tomografia komputerowa mózgu – CT, KT, badanie obrazowe głowy

Tomografia komputerowa jest jednym z najczęściej wykonywanych badań podczas określania zmian w mózgu i polega na wykorzystaniu promieni rentgenowskich do przeanalizowania stanu mózgu. Jeżeli chce się dokładnie zobrazować zmiany, do jakich doszło, wykonuje się tomografię komputerową mózgu z kontrastem.

Jej wykonanie zaleca się, gdy istnieje podejrzenie:

 • krwawienia wewnątrzczaszkowego,

 • krwiaka mózgu,

 • ropnia mózgu,

 • nowotworu mózgu,

 • zmian w naczyniach krwionośnych mózgu,

 • chorób kości czaszki,

 • chorób nosa, gardła i krtani,

 • mózgowego porażenia dziecięcego.

Badanie to wykonuje się również wtedy, gdy występują wrodzone wady mózgu. Dzięki temu można przeanalizować to, jak rozwija się mózg i zastosować odpowiednią terapię i rehabilitację.

Jak wygląda tomografia komputerowa mózgu?

Tomografia komputerowa mózgu jest bezbolesna. Zaleca się, by na 6 godzin przed badaniem nie spożywać żadnych posiłków, a na 3 godziny przed – żadnych płynów. Należy zdjąć wszystkie metalowe elementy biżuterii, np. łańcuszki, kolczyki, pierścionki. Nie można mieć przy sobie telefonu komórkowego ani portfela. Badanie wykonuje się w ubraniu bez metalowych elementów, Jeśli takie są, trzeba je zdjąć. W dniu badania najlepiej założyć dres, który nie ma takich elementów.

W przypadku badania z kontrastem należy poinformować personel medyczny o alergiach. Tomografia komputerowa – nazywana też badaniem tk – trwa kilka minut. Badany kładzie się na specjalnym stole, który zostaje wsunięty do wnętrza urządzenia. W trakcie badania nie należy się poruszać, a w momencie wysyłania promieni rentgenowskich nie powinno się oddychać (osoba przeprowadzająca badanie poprosi o wstrzymanie oddechu w odpowiednim momencie).

Tomografii komputerowej nie należy przeprowadzać u kobiet w ciąży. Nie powinno się go także przeprowadzać zbyt często, bo jest niezdrowe dla organizmu ze względu na dużą dawkę promieniowania.

Tomografia komputerowa z kontrastem daje dużo dokładniejszy obraz tego, do jakich zmian chorobowych doszło w mózgu. Jest dużo skuteczniejsza niż ta bez kontrastu.

Badanie SPECT mózgu

Badanie SPECT mózgu to inaczej tomografia emisyjna pojedynczego fotonu. Dzięki temu badaniu można zarejestrować przepływ krwi w mózgu, a także odczytać wzorce aktywności w mózgu. Pozwala to określić, jak w danej chwili funkcjonuje mózg. Wykazuje też, które obszary mózgu działają prawidłowo, a które są zbyt mocno lub zbyt słabo aktywne.

Badanie SPECT mózgu zleca się, gdy chce się: odnaleźć ogniska padaczkowe, określić rodzaj choroby otępiennej mózgu, znaleźć zator, zakrzep lub obszar niedokrwienia, stwierdzić śmierć mózgową, zdiagnozować udar.

Mapa mózgu – badanie EEG i QEEG mózgu

Badanie EEG rejestruje fale mózgowe i aktywność elektryczną mózgu. Natomiast QEEG jest badaniem ilościowym EEG określającym interakcje pomiędzy mózgiem i ciałem. Badanie to nazywa się także mapowaniem mózgu. Na podstawie fal mózgowych osoby badanej, ich analizy matematycznej i statystycznej, komputer robi porównanie z bazą danych i na tej podstawie określa, czy mózg działa prawidłowo, czy występują jakieś nieprawidłowości.

Źródła
 1. F. Lehmann-Horn, A. Ludolph, NEUROLOGIA – diagnostyka i leczenie., Urban & Partner, Wrocław, 2004.
 2. L. Wicke, Atlas anatomii radiologicznej., Elsevier Urban & Partner, Wrocław, 2009.
 3. S. Chapman, R. Nakielny, Metody obrazowania radiologicznego., Medycyna Praktyczna, Kraków, 2006.
 4. A. Prusiński, Neurologia praktyczna., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2005.
 5. B. Pruszyński, Radiologia – diagnostyka obrazowa, Rtg, TK, USG, MR i medycyna nuklearna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2011.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-choroby-leczy-reumatolog-kiedy-skorzystac-z-e-wizyty
Telemedycyna
1 min.
Jakie choroby leczy reumatolog? Kiedy skorzystać z e-wizyty?
01.09.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.