account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieRegeneracja i wellness 1 min.

Trening fitness bungee – odlotowe ćwiczenia modelujące ciało

Emilia Kruszewska14.12.2023Aktualizacja: 14.12.2023

Fitness bungee to trening, który pozwala spalić dużo kalorii, a jednocześnie pomaga modelować sylwetkę. Chociaż wydaje się mało eksploatujący, wymaga silnych mięśni brzucha i grzbietu. Dlatego dla osób zupełnie początkujących ten rodzaj treningu może być nieco trudny. Fitness bungee mogą uprawiać wszyscy, nawet dzieci.


czym-jest-bungee-fitness-dla-kogo-jest-odpowiedni
Pixabay.com

Polecane

masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
jak-zrobic-masaz-stop-krok-po-kroku-co-warto-wiedziec
Fitness
1 min.
Jak zrobić masaż stóp krok po kroku? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
Spis treści
  1. Bungee fitness – co to za trening i na czym polega?
  2. Bungee fitness – jaki strój?
  3. Jak przygotować się do bungee fitness?
  4. Bungee fitness – dla kogo jest polecany?
  5. Bungee fitness – efekty i zalety treningu
  6. Bungee fitness – przeciwwskazania 
  7. Bungee fitness – cena treningu 

Bungee fitness – co to za trening i na czym polega?

Bungee fitness to nowatorski trening fitness z wykorzystaniem lin do skoków na bungee zyskujący na świecie coraz większą popularność. W Polsce pojawił się kilka lat temu.

Przeprowadzenie treningu fitness bungee wymaga odpowiednio wysokiej sali (około 4 metrów), która umożliwi przyczepienie pod sufitem lin do bungee, a następnie wykonywanie choreografii z wysokimi skokami. Lina jest mocowana do trenującego za pomocą uprzęży. Sprzęt wymaga indywidualnego dopasowania, uwzględniającego wagę osoby ćwiczącej. Czas treningu wynosi około 50 minut. Pierwsze zajęcia koncentrują się na opanowaniu technik poruszania się na linach oraz utrzymania równowagi podczas skoków i lądowania. Z czasem, wraz z nabywaniem doświadczenia, trening polega na realizowaniu choreografii fitness. Od tradycyjnej formy fitness wersja bungee różni się tym, że większość ćwiczeń wykonywana jest w powietrzu. Wysoki skok, krótki lot i sprawne ładowanie umożliwia elastyczna lina bungee.

Bungee fitness – jaki strój?

Strój do bungee fitness powinien być wygodny i przylegać do ciała. Pamiętaj, że bungee fitness wymaga włożenia specjalnej uprzęży, która ściśle obejmuje ciało. Sprzęt najlepiej dopasowuje się na odzieży obcisłej, np. na legginsach i topie. Panie mające większy rozmiar biustu powinny pamiętać o staniku sportowym. Podczas skoków, lotu i lądowania duży biust nie tylko może przeszkadzać, ale również jego skóra ulegać rozciąganiu. Przylegający strój uchroni Cię przed otarciami, dyskomfortem podczas ćwiczeń i zapewni pełną swobodę ruchów.

Jak przygotować się do bungee fitness?

Bungee fitness, jak każdy trening, wymaga przeprowadzenia klasycznej, kilkunastominutowej rozgrzewki. Trening jest wymagający i angażuje wszystkie mięśnie ciała, dlatego wcześniej zadbaj o ich rozgrzanie i lepsze ukrwienie. Solidna rozgrzewka poprawia wydolność organizmu podczas treningu, a przede wszystkim minimalizuje ryzyko kontuzji. Wiedz, że zarówno przygotowanie do bungee fitness, jak i jego zakończenie są bardzo ważne dla zdrowia i efektów. Zatem pamiętaj też o właściwej regeneracji po treningu

Bungee fitness – dla kogo jest polecany?

Trening fitness bungee jest dla każdego. Jego zalety docenią osoby mające do czynienia ze sportem i szukające urozmaicenia w treningach. Bungee fitness to sposób na rutynę, pomysł na ćwiczenia angażujące całe ciało, ale też doskonały sposób na poznanie nowych bodźców fizycznych. 

Bungee fitness rekomendowany jest również osobom całkowicie początkującym. Musisz jednak wiedzieć, że chociaż bungee fitness wydaje się łatwy i mało wymagający fizycznie, w rzeczywistości może przysporzyć trudności osobom ze słabymi mięśniami brzucha i pleców. Trening w całości wykonywany jest w nachyleniu, przy czym sylwetka powinna tworzyć idealnie jedną linię. Dlatego, jeśli Twój gorset mięśniowy jest bardzo słaby, na początku bungee fitness może wydawać się trudny. Jednak nie poddawaj się i nie trać zapału. Regularny trening pomoże ci wzmocnić osłabione mięśnie i nauczy, jak prawidłowo utrzymać stabilną postawę. 

Trening bungee fitness odciąża stawy, dlatego jest idealnym wyborem dla osób z nadwagą, jak również otyłych. Mimo że wykonywany jest ze wspomaganiem liny, ćwiczenia są intensywne, dlatego doskonale sprawdzi się jako sposób na odchudzanie

Dla dzieci bungee fitness może być połączeniem aktywności i doskonałej zabawy. Dzięki unoszącym linom maluchy mogą wykonywać bezpieczne ewolucje w powietrzu. Elastyczna lina bungee działa niczym guma, dlatego niemożliwy jest upadek na ziemię. 

Bungee fitness – efekty i zalety treningu

Bungee fitness to trening, który ma wiele zalet. Przełamuje lęk przed akrobacjami, pozwala wyjść ze strefy komfortu i poznać zupełnie nowe doświadczenia fizyczne. Choreografia imitująca lot nad ziemią dostarcza wiele radości i ekscytacji, co przekłada się również na sferę psychiczną. Zajęcia bungee fitness angażują całe ciało, przez co stabilizują sylwetkę, wzmacniają mięśnie brzucha i pleców. Trening wymaga utrzymywania ciała w konkretnej pozycji, dzięki czemu aktywuje mięśnie głębokie. Rezultatem jest wymodelowanie sylwetki i rozbudowa mięśni nóg, pośladków, rąk, brzucha i pleców. Bungee fitness ułatwia wykonywanie trudnych ewolucji, przez co poprawia mobilność całego ciała. 

Bungee fitness – przeciwwskazania 

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do uprawiania bungee fitness jest ciąża. Ćwiczenia są dozwolone po upływie 2 miesięcy od porodu. W przypadku cesarskiego cięcia trening jest dozwolony minimum po upływie 6 miesięcy od porodu. Warunkiem przystąpienia do niego w obu przypadkach jest brak komplikacji porodowych i poporodowych. 

Trenować nie powinny również osoby, które w ostatnim czasie przebyły operację bioder lub brzucha. W takich przypadkach po zakończeniu rekonwalescencji pomysł zajęć bungee fitness należy skonsultować z fizjoterapeutą lub lekarzem, który prowadził leczenie. Przeciwwskazaniem do bungee fitness jest również dyskopatia. Problem z treningiem mogą mieć ponadto osoby z zaburzeniem pracy błędnika. 

Bungee fitness – cena treningu 

Cena zajęć bungee fitness zależy przede wszystkim od miejsca, które wybierzesz. Koszty treningu mogą się również różnić pomiędzy miastami. Średnia cena za pojedyncze zajęcia bungee fitness wynosi 40 zł. Wiele miejsc oferuje zakup karnetów umożliwiających wejście na kilka zajęć w miesiącu. Bardziej opłacalny jest zakup treningu bungee fitness w pakiecie. 

Źródła
  1. J. Zapolska, A. Zarębska, L. Ostrowska, Fitness w leczeniu nadwagi i otyłości, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2010, 1(2), s.100–105.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.