account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie objawy może powodować niedobór magnezu u dzieci?

Agata Oleszkiewiczlek. Agnieszka Żędzian18.01.2024Aktualizacja: 18.01.2024

Niedobór magnezu u dzieci może powodować wiele dolegliwości. Początkowo jest to zmęczenie, senność, brak energii i trudności z koncentracją. Później maluch może się skarżyć na kołatanie serca i wahania nastroju. Sprawdź, czym jeszcze objawiają się braki magnezu!


czym-moze-skutkowac-niedobor-magnezu-u-dzieci
Pixabay.com

Polecane

co-odstrasza-wszy-jak-najlepiej-zapobiegac-wszom.jpg
Zdrowie
1 min.
Skuteczne metody odstraszania wszy
31.05.2022
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
Spis treści
 1. Co powoduje brak magnezu u dzieci?
 2. Jaka jest dzienna dawka magnezu dla dzieci?
 3. Normy magnezu u dzieci
 4. Pierwsze objawy niedoboru magnezu u dzieci
 5. Późne objawy niedoboru magnezu u dzieci
 6. Pozostałe objawy niedoboru magnezu

Co powoduje brak magnezu u dzieci?

Magnez odgrywa ważną rolę w organizmie, dlatego jego nieprawidłowy poziom może być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Uczestniczy on bowiem w przemianach metabolicznych różnorodnych białek, węglowodanów, lipidów oraz kwasów nukleinowych.

Magnez jest niezbędny do prawidłowej czynności komórek w ciele człowieka. Wpływa na przewodzenie impulsów nerwowych, skurcze mięśni i metabolizm kości. Reguluje także czynność serca, poprzez działanie na układ bodźcoprzewodzący. Uczestniczy ponadto w regulacji ciśnienia tętniczego, oddziałuje na gospodarkę hormonalną i układ rozrodczy, moczowy i pokarmowy. Niedobór magnezu może też wpłynąć na wynik insuliny po obciążeniu.

Jaka jest dzienna dawka magnezu dla dzieci?

Niedobór magnezu u dzieci to złożony problem. Najczęściej niski poziom pierwiastka współistnieje z zaburzeniami równowagi innych elektrolitów, w tym potasu, fosforanów, sodu i wapnia. Często bywa także skutkiem nieodpowiedniej diety.

Dobowa ilość magnezu, którą należy dostarczyć wraz z dietą, aby utrzymać optymalną pracę organizmu, jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Dzienne zapotrzebowanie zależy m.in. od wieku dzieci, ich stylu życia czy płci (przy czym odgrywa ona większą rolę dopiero w wieku młodzieńczym; do okresu nastoletniego dobowe zapotrzebowanie na magnez jest takie samo dla chłopców i dziewcząt). Ważny jest również stan zdrowia. Wtórny niedobór magnezu u dzieci pojawia się nierzadko przy różnego rodzaju zaburzeniach wchłaniania, nieprawidłowej dystrybucji magnezu (jak przy zespole Gitelmana) oraz podczas przewlekłej choroby nerek. Wówczas zapotrzebowanie na magnez może być większe.

Magnez u dzieci wchłania się w około 30%. Wpływa na to m.in. ilość spożywanego białka, błonnika, fitynianów i fosforanów, czyli substancji dostarczanych wraz z magnezem w jedzeniu.

Normy magnezu u dzieci

Poziom magnezu u dziecka możesz sprawdzić testami laboratoryjnymi z krwi, a skierowanie na badanie otrzymasz od lekarza rodzinnego również podczas e-konsultacji czy teleporady. Możliwe jest także wykonanie badania bez skierowania. Pamiętaj jednak, że wynik najlepiej skonsultować z lekarzem. Udzieli on bowiem cennych wskazówek na temat dalszego postępowania.

Dzienne zapotrzebowanie na magnez u dzieci wynosi [1]:

 • do 6–7 miesiąca życia – 30 mg na dobę,

 • do 7–12 miesięcy – 75 mg na dobę,

 • do 1–3 roku życia – 80 mg na dobę,

 • do 4–8 roku życia – 130 mg na dobę,

 • do 9–13 roku życia – 240 mg na dobę,

 • do 14–18 roku życia – dziewczyna: 360 mg na dobę, chłopiec: 420 mg na dobę.

Niedobór magnezu u dzieci sprzyja pojawieniu się objawów, zwłaszcza związanych z zaburzeniami w układzie sercowo–naczyniowym i nerwowo-mięśniowym. Na początku objawy są jednak tak mało charakterystyczne, że możesz je utożsamiać ze zwykłym zmęczeniem, przepracowaniem w szkole czy znudzeniem dziecka. Z czasem dolegliwości nasilają się i postępują. Mogą przy tym pojawić się przypadłości ze strony innych układów.

Na niedobór magnezu u dzieci zaleca się przede wszystkim modyfikację diety oraz suplementację, np. specjalny syrop z magnezem, ale w zależności od przyczyny problemu lekarz może zaproponować także inne rozwiązania!

Pierwsze objawy niedoboru magnezu u dzieci

Dotyczą one niemal każdego układu w organizmie dziecka ze względu na to, że magnez bierze udział w licznych procesach metabolicznych.

Konsekwencjami niedoboru magnezu u dzieci są najczęściej uczucie zmęczenia, znużenia i osłabienia. Maluch nie ma siły i ochoty na zabawę czy naukę, wybiera mniej wymagające aktywności. Dziecko może odmawiać ponadto jedzenia lub grymasić na widok obiadu czy przekąsek, braki magnezu w organizmie wywołują bowiem osłabienie apetytu. W związku z tym traci na wadze, a jego skóra staje się bardziej blada i sucha.

Niedobory magnezu powodują także u dzieci spadek nastroju i drażliwość, zwiększoną podatność na stres i kłopoty z koncentracją. W efekcie mogą mieć one trudności w nauce i zabawach wymagających skupienia uwagi czy cierpliwości, np. podczas układania puzzli i rozwiązywania łamigłówek.

Późne objawy niedoboru magnezu u dzieci

Gdy niedobór magnezu w organizmie dziecka postępuje, możesz obserwować objawy ze strony układu krążenia, m.in. kołatanie serca i zaburzenia rytmu jego pracy, głównie o charakterze tachykardii (częstoskurczu). Maluch może skarżyć się na ucisk w klatce piersiowej i inne dolegliwości, w tym ból zamostkowy.

Długotrwały niedobór magnezu sprzyja też objawom nerwowo–mięśniowym. Charakterystyczne dla niedoboru magnezu są drżenie mięśni i uczucie mrowienia, zwłaszcza w obrębie kończyn. Zdarza się również, że braki tego pierwiastka zauważysz w postaci drgania powiek, skurczów łydek (zwykle bolesnych) czy tików mięśniowych w innych odcinkach ciała. U dziecka można wystąpić nadmierne pobudzenie, a nawet depresja. Nie zaangażuje się w różne aktywności, które do tej pory sprawiały mu przyjemność. Może też zmagać się z osłabieniem siły mięśniowej. To oznacza, że nie będzie miało na tyle siły, żeby je realizować.

Pozostałe objawy niedoboru magnezu

Niedobory magnezu u dzieci bywają też przyczyną zmian troficznych skóry i jej przydatków (wypadania włosów, łamania paznokci, wzmożonej potliwości). Zwiększają ponadto ryzyko wielu chorób, np. kamicy nerkowej, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego i miażdżycy.

Źródła
 1. B. Bancerz i in., Wpływ magnezu na zdrowie człowieka, „Przegląd Gastroenterologiczny” 2012, nr 7.
 2. P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2015.
 3. A. Papierkowski, Znaczenie magnezu w praktyce lekarskiej. Przyczyny i objawy zaburzeń gospodarki magnezowej, „Medycyna Rodzinna” 2002, nr 1.
 4. H. Szymczyk, Magnez – pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, „Farmacja Współczesna” 2016, nr 9.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.