account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.

Jakie są przyczyny pojawiania się sińców pod oczami u dziecka?

Paulina Bulek24.01.2022Aktualizacja: 21.10.2023

Sińce pod oczami pojawiają się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Ich przyczyną może być zmęczenie, ale też poważna choroba. Dlatego nie można ich lekceważyć. Jeżeli niepokoją Cię sińce u Ciebie lub Twojego dziecka, idź do lekarza i zrób badania.


since-pod-oczami-u-dziecka-jakie-sa-przyczyny
pexels

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
  1. Skąd się biorą sińce pod oczami?
  2. Dlaczego dziecko ma sińce pod oczami: przyczyny problemu
  3. Dlaczego niemowlę ma sińce pod oczami?
  4. Jak pozbyć się sińców pod oczami?

Skąd się biorą sińce pod oczami?

Zastój limfy pod oczami wywołany zmęczeniem czy zarwaną nocą sprawia, że pod oczami pokazują się sińce, które nazywa się również cieniami. Najczęściej można ich się pozbyć, robiąc zimne okłady. Bardzo często skłonność do występowania sińców pod oczami jest uwarunkowana genetycznie. Ich pojawienie się może być też wywołane przez alergię na kosmetyki, środki czystości stosowane w domu, sierść zwierząt, kurz czy jedzenie. Niehigieniczny tryb życia, nadużywanie alkoholu, kawy i palenie papierosów – te czynniki również powodują zasinienie okolicy oczu.

Jeśli sińce pod oczami u niemowlaka, większego dziecka czy u Ciebie utrzymują się przez dłuższy czas, udaj się na konsultację do lekarza. Sińce pod oczami mogą być objawem wielu groźnych chorób. Możesz nie być świadoma tego, że chorujesz na wątrobę, nerki czy śledzionę. Cienie pod oczami bywają także objawem cukrzycy lub problemów z tarczycą. Mogą ponadto świadczyć o nadciśnieniu tętniczym, alergii, atopowym zapaleniu skóry, anemii, niedożywieniu, odwodnieniu, chorobach pasożytniczych, a także niedoborach, np. witaminy K i żelaza.

Dlaczego dziecko ma sińce pod oczami: przyczyny problemu

Najczęściej sińce pod oczami u dziecka są wynikiem zmęczenia. Jeśli Twoje dziecko się nie wyspało albo zbyt długo oglądało bajki przed telewizorem, to bardzo możliwe, że następnego dnia pojawią się u niego pod oczami sińce. Wystarczy, że maluch odpocznie, nadrobi brak snu lub spędzi trochę czasu na świeżym powietrzu. Siniaki pod oczami u dziecka powinny zniknąć samoistnie.

Jeśli jednak cienie pod oczami u dziecka utrzymują się dłużej i nie znikają, gdy dziecko odpocznie, powinieneś udać się z nim na diagnostykę. Lekarz oceni, czy sińce pod oczami dziecka są tylko przejściowe, czy pojawiły się jako objaw jakiejś choroby.

Najczęstszymi chorobami, których pierwszym objawem mogą być sińce u dziecka pod oczami, są:

  • anemia, której przyczyną jest niedobór żelaza – dziecko dodatkowo nie będzie miało apetytu, pojawią się problemy z koncentracją, będzie blade. Osłabieniu ulegną też jego włosy i paznokcie.

  • choroby pasożytnicze takie jak owsica, glistnica, tasiemczyca, toksokaroza – są możliwe u małych dzieci, gdyż nie pamiętają one jeszcze o tym, by odpowiednio dbać o higienę,

  • alergia lub atopowe zapalenie skóry,

  • niedobór witaminy K,

  • choroby nerek,

  • choroby płuc,

  • choroby serca,

  • neuroblastoma – złośliwy nowotwór, z którym najczęściej zmagają się niemowlęta,

  • niedoczynność tarczycy,

  • różnego rodzaju infekcje nosa i zatok,

  • przerośnięte migdałki,

  • odwodnienie organizmu,

  • zapalenie spojówek,

  • niedożywienie organizmu.

Dlaczego niemowlę ma sińce pod oczami?

W przypadku niemowląt trzeba być bardzo ostrożnym w stawianiu diagnozy. Jeśli nie jesteś czegoś pewien, lepiej udaj się od razu do lekarza. Sińce pod oczami u niemowlaka mogą być wynikiem zmęczenia i niewyspania, ale też objawem poważnych chorób czy niedoborów.

Jeśli dodatkowo zasinieniu towarzyszą brak apetytu, apatia i ogólne osłabienie, to być może Twój maluszek zmaga się z anemią. Może też być tak, że Twoje dziecko cierpi na alergię albo jest zarażone pasożytami.

Podkrążone oczy u Twojego dziecka mogą być wynikiem niedoboru żelaza, witaminy K, a także niedoboru minerałów i elektrolitów. Cienie pod oczami u niemowlaka mogą ponadto stanowić pierwszy objaw atopowego zapalenia skóry; przewlekłych chorób serca, nerek czy płuc; mukowiscydozy albo złośliwego nowotworu niemowląt – neuroblastomy.

Jak pozbyć się sińców pod oczami?

Najprostszym sposobem na to, by pozbyć się sińców, jest zadbanie o wypoczynek. Dbaj o odpowiednią ilość snu. Spędzaj czas na świeżym powietrzu. Spożywaj zbilansowane posiłki. Nie zapominaj o nawodnieniu. To kluczowe czynniki, które zapobiegają powstawaniu cieni pod oczami.

Dobrze sprawdzają się również okłady na oczy. Możesz przygotować sobie:

  • napar z czarnej lub zielonej herbaty,

  • z rumianku,

  • z szałwii lub

  • z ziela świetlika.

Gdy napar przestygnie, zamocz w nim waciki kosmetyczne i ułóż na zamkniętych powiekach. Zrelaksuj się przez kilka minut. Jeśli wolisz, możesz napar schłodzić w lodówce i zrobić sobie zimne okłady na oczy.

Na cienie pod oczami pomogą Ci zimne okłady z plasterków ogórka lub schłodzone w zamrażarce łyżeczki. Pamiętaj, by zamarznięte łyżeczki przykładać do powiek przez cienką warstwę materiału, tak by nie odmrozić delikatnej skóry.

Masaż wokół oczu lub masaż limfatyczny twarzy także pozwolą Ci pozbyć się cieni, a także zredukują nieestetyczne worki i opuchliznę oczu.

Jeśli chodzi o dziecko, sińce pod oczami mogą być zarówno objawem błahego powodu, jak chwilowe niewyspanie się, jak i poważniejszej choroby czy niedoborów. Dlatego najlepiej udaj się na konsultację do lekarza. Pomoże on dobrać odpowiednie suplementy, a także dobierze dobrze zbilansowaną dietę dla Twojego dziecka.

Źródła
  1. E. J. Kucharz i in., Rola witaminy K2 w metabolizmie kości i innych procesach patofizjologicznych – znaczenie profilaktyczne i terapeutyczne, Varia Medica 2018.
  2. Sińce pod oczami u niemowlęcia i dziecka – skąd się biorą, czy są niebezpieczne?, <a href="https://www.mjakmama24.pl/dziecko/zdrowie/since-pod-oczami-u-niemowlecia-i-dziecka-skad-sie-biora-czy-sa-niebezpieczne-aa-EEGb-GMWq-Hzzu.html">https://www.mjakmama24.pl/dziecko/zdrowie/since-pod-oczami-u-niemowlecia-i-dziecka-skad-sie-biora-czy-sa-niebezpieczne-aa-EEGb-GMWq-Hzzu.html</a> (dostęp: 1.08.2021).
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.