lupiez-u-dziecka-jak-mozna-sie-go-pozbyc
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Jak wygląda łupież u dziecka?

Łupież może pojawić się u dzieci w różnym wieku. Przyjmuje on postać zwykłą lub łojotokową. W pierwszym przypadku najczęściej pojawia się między 6. a 10. rokiem życia. Tego typu łupież suchy przypomina biały proszek. Na włosach, ramionach i ubraniach swojego malucha możesz wówczas zaobserwować drobne, sypiące się płatki złuszczonego naskórka. Często towarzyszy im swędzenie skóry głowy. Jej drapanie może doprowadzić do nieprzyjemnych podrażnień i rozwoju stanu zapalnego. Co istotne, suchy łupież u dzieci czasami pojawia się też na innych częściach ciała.

Drugi typ dolegliwości, czyli uciążliwy łupież tłusty, dotyczy nieco starszych dzieci. Najczęściej stanowi domenę nastolatków. Objawia się żółtymi, złuszczonymi płatami naskórka, zgromadzonymi na głowie. Choroba ta jest wynikiem zaburzonej pracy gruczołów łojowych. Z tego względu towarzyszy jej mocno przetłuszczająca się skóra głowy. Źródłem tego problemu są najczęściej gwałtowne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie w okresie dojrzewania. Co ciekawe, schorzenie to częściej dotyka młodych chłopców.

Niektórym rodzicom wydaje się, że zauważają łupież u dzieci w młodszym wieku – już w okresie niemowlęctwa. W praktyce jednak takim maluchom doskwiera zazwyczaj ciemieniucha. Pod tą nazwą kryje się łagodny typ łojotokowego zapalenia skóry głowy, które dotyka najczęściej 2–3-miesięcznych niemowląt. Objawia się ono tłustymi, łuszczącymi się płatami skóry o żółtym zabarwieniu, które znajdują się na owłosionej skórze głowy. Choć przypomina łupież tłusty, stanowi nieco inną dolegliwością. W wielu przypadkach ustępuje samoistnie. Czasami jednak może doprowadzić do rozwoju innych chorób. Taki problem zawsze więc warto skonsultować z lekarzem.

Skąd się bierze łupież u dzieci?

Łupież u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wynika z namnażania się grzybów Malassezia. Do takiej sytuacji może dojść z wielu różnych powodów. Główne przyczyny łupieżu to nieodpowiednia higiena i pielęgnacja skóry głowy. Łupież u dziecka może świadczyć np. o zbyt rzadkim myciu włosów lub o niedokładnym spłukiwaniu szamponu.

Wpływ na rozwój choroby mają źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne. Łupież u dzieci często wynika bowiem z alergii na jakiś składnik stosowanego preparatu. Jeśli po użyciu przez dziecko nowego szamponu lub odżywki zauważysz niepokojące objawy, po prostu odstaw dany kosmetyk.

Łupież u dzieci często jest wynikiem przesuszenia lub przegrzania skóry głowy. Źródłem tego problemu może być np. suszenie włosów suszarką lub noszenie czapki zimą. Oprócz tego grzyby Malassezia, odpowiedzialne za rozwój choroby, lubią wilgoć. Ich rozwojowi sprzyjają więc pocenie się, wysokie temperatury oraz spanie w mokrych włosach.

Pamiętaj, że łupież u dzieci może być skutkiem innych chorób. Należą do nich m.in. łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Na pojawienie się problemu mają również wpływ zaburzenia ze strony gospodarki hormonalnej.

Jakie środki stosować na łupież u dziecka?

Nigdy nie bagatelizuj łupieżu u dziecka. Jeśli problem jest bardzo nasilony, najlepiej skorzystaj z porady lekarza. Specjalista doradzi, jak pozbyć się dolegliwości. Możesz też samodzielnie wprowadzić pewne środki do pielęgnacji skóry głowy swoich podopiecznych. Pamiętaj jednak, żeby u małych dzieci unikać stosowania tradycyjnych szamponów przeciwłupieżowych dla dorosłych, ponieważ są one dla nich zbyt silne i mogą wywołać nieprzyjemne podrażnienia. Zamiast nich lepiej sięgnij po łagodne preparaty przeznaczone dla najmłodszych.

Jeśli chodzi o nastolatków, możesz podsunąć im tradycyjne szampony lecznicze. Ważne, aby zawierały składniki o działaniu przeciwgrzybiczym oraz keratolitycznym.

Co stosować na łupież u dziecka? Sprawdzone metody

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się łupieżu u dziecka, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na zmianę jego nawyków. Ważne jest unikanie stresu, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz zadbanie o właściwą dietę. W jadłospisie dziecka nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminy A, E i z grupy B oraz w sole mineralne, przede wszystkim w cynk, magnez, selen i potas. Istotne jest też regularne mycie włosów sprawdzonym szamponem. Oprócz tego pomocne może się okazać masowanie głowy.

Warto u dziecka wykorzystać domowe sposoby na łupież. Ciekawym rozwiązaniem jest przygotowanie płukanki na bazie octu jabłkowego, który wykazuje działanie regeneracyjne oraz przeciwgrzybiczne. Możesz też wypróbować płukanki ziołowej, np. z pokrzywy, szałwii czy rumianku. Pomocnym preparatem, który ułatwi pozbycie się łupieżu u dzieci, jest olejek rycynowy – można dodawać go do odżywek lub wmasowywać w skórę głowy.

Źródła
  1. M. Wysocka, Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, „Nowa Medycyna” 2002, nr 3.
  2. B.A. Cohen, Dermatologia pediatryczna, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2006.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.