Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy

Redakcja

27.08.2021

Aktualizacja: 24.03.2022

Małe dzieci chorują znacznie częściej niż osoby dorosłe. Mają jeszcze nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, a duże grupy rówieśników sprzyjają rozprzestrzenianiu się infekcji. Najwięcej problemów zdrowotnych u dzieci pojawia się w okresie jesienno-zimowym, ale wirusy są aktywne przez cały rok. Dlatego, jeśli myślisz, że w wakacje Twoje dzieci będą w 100% zdrowe, to może spotkać Cię niemiła niespodzianka. Biegunka, wymioty, gorączka czy ból gardła – takie „atrakcje” mogą pojawić się także w czasie wymarzonego urlopu. W takiej sytuacji jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem – w czasie wyjazdu najprostszym sposobem jest konsultacja telefoniczna. Telemedycyna umożliwia obecnie dostęp do lekarza z każdego miejsca, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.


chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
pexels.com

Konsultacja lekarska dla dziecka w czasie wakacji

Dzieci, szczególnie te młodsze, bardzo często łapią różnego typu infekcje – zarówno dróg oddechowych, jak i przewodu pokarmowego. Katar, kaszel, bóle brzuszka, wymioty i biegunka to sytuacje, które niejednokrotnie stresowały każdego rodzica. Choroby mogą u dzieci rozwijać się bardzo szybko, dlatego istotna jest szybka konsultacja z lekarzem. Jeśli sprawa nie wymaga pilnej wizyty w szpitalu, to najprostszym sposobem na uzyskanie porady lekarskiej jest wizyta u lekarza online. Możesz z niej skorzystać w każdym miejscu, bez względu na to, czy wakacje spędzasz w leśnej chatce z dala od cywilizacji, w popularnym kurorcie, czy też za granicą.

Podczas konsultacji telefonicznej przygotuj się na takie pytania jak:

  • jakie dokładnie objawy obserwujesz,

  • kiedy wystąpiły pierwsze symptomy choroby,

  • jakie jest ogólne samopoczucie dziecka,

  • czy dziecko gorączkuje,

  • czy dziecko przyjmuje jakieś leki na stałe.

Na podstawie wywiadu i opisanych przez Ciebie objawów, lekarz zdecyduje, czy wystarczające będzie podanie leków, czy też trzeba wykonać dodatkowe badania lub udać się do placówki medycznej. Stan zdrowia u dzieci może zmieniać się bardzo szybko, dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów u swojego maluszka – nawet jeśli oznaczałoby to konieczność skrócenia wakacji.

Recepta dla dziecka podczas wyjazdu

Podczas e-wizyty lekarz może wypisać e-receptę dla Twojego dziecka. Otrzymasz kod recepty, a w celu jej realizacji w aptece będziesz potrzebować numer pesel małego pacjenta. Jeśli szybko wykupisz leki i wdrożysz leczenie, jest szansa na uratowanie Twoich wakacji.

Źródło filmu: youtube.com

Czy z chorym dzieckiem wracać do domu?

Jeśli dziecko zachoruje podczas wyjazdu, to wspólnie z lekarzem warto zastanowić się, czy wracać do domu, czy też można bezpiecznie kontynuować wakacje. Wszystko zależy oczywiście od stanu zdrowia malucha, ale też tego, gdzie spędzacie wakacje. Leczenie chorego dziecka pod namiotem może nie być dobrym pomysłem. Natomiast jeśli spędzasz wakacje w wygodnym pokoju z łazienką, prawdopodobnie leczenie może przebiegać w takiej samej formie jak w warunkach domowych. W razie wątpliwości porozmawiaj z lekarzem podczas e-wizyty.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Telemedycyna
Ad

Polecane

zawroty-glowy-przy-wstawaniu-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Zawroty głowy przy wstawaniu - kto je leczy?
01.12.2021
zaburzenia-rownowagi-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?
01.12.2021
problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021

Zarezerwuj
telekonsultację

  • ponad 400 lekarzy 20 specjalizacji
  • od 65 zł za telekonsultację
  • już w ciągu godziny
Umów się

Najchętniej czytane

kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
ortopeda-co-leczy-z-jakimi-objawami-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda – co leczy? Z jakimi objawami udać się na wizytę?
11.02.2022
kto-leczy-osteoporoze-kto-jest-w-grupie-ryzyka
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z osteoporozą? Czy warto skorzystać z e-wizyty?
02.12.2021
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.