Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaPorady 1 min.

Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy

Redakcja

27.08.2021

Aktualizacja: 13.12.2022

Małe dzieci chorują znacznie częściej niż osoby dorosłe. Mają jeszcze nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, a duże grupy rówieśników sprzyjają rozprzestrzenianiu się infekcji. Najwięcej problemów zdrowotnych u dzieci pojawia się w okresie jesienno-zimowym, ale wirusy są aktywne przez cały rok. Dlatego, jeśli myślisz, że w wakacje Twoje dzieci będą w 100% zdrowe, to może spotkać Cię niemiła niespodzianka. Biegunka, wymioty, gorączka czy ból gardła – takie „atrakcje” mogą pojawić się także w czasie wymarzonego urlopu. W takiej sytuacji jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem – w czasie wyjazdu najprostszym sposobem jest konsultacja telefoniczna. Telemedycyna umożliwia obecnie dostęp do lekarza z każdego miejsca, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.


chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
pexels.com

Polecane

skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
zawroty-glowy-przy-wstawaniu-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Zawroty głowy przy wstawaniu - kto je leczy?
01.12.2021
zaburzenia-odzywiania-do-kogo-udac-sie-po-pomoc
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia odżywiania – do kogo udać się po pomoc? Jak wygląda leczenie?
01.12.2021
Spis treści
 1. Konsultacja lekarska dla dziecka w czasie wakacji
 2. Recepta dla dziecka podczas wyjazdu
 3. Czy z chorym dzieckiem wracać do domu?

Konsultacja lekarska dla dziecka w czasie wakacji

Dzieci, szczególnie te młodsze, bardzo często łapią różnego typu infekcje – zarówno dróg oddechowych, jak i przewodu pokarmowego. Katar, kaszel, bóle brzuszka, wymioty i biegunka to sytuacje, które niejednokrotnie stresowały każdego rodzica. Choroby mogą u dzieci rozwijać się bardzo szybko, dlatego istotna jest szybka konsultacja z lekarzem. Jeśli sprawa nie wymaga pilnej wizyty w szpitalu, to najprostszym sposobem na uzyskanie porady lekarskiej jest wizyta u lekarza online. Możesz z niej skorzystać w każdym miejscu, bez względu na to, czy wakacje spędzasz w leśnej chatce z dala od cywilizacji, w popularnym kurorcie, czy też za granicą.

Podczas konsultacji telefonicznej przygotuj się na takie pytania jak:

 • jakie dokładnie objawy obserwujesz,

 • kiedy wystąpiły pierwsze symptomy choroby,

 • jakie jest ogólne samopoczucie dziecka,

 • czy dziecko gorączkuje,

 • czy dziecko przyjmuje jakieś leki na stałe.

Na podstawie wywiadu i opisanych przez Ciebie objawów, lekarz zdecyduje, czy wystarczające będzie podanie leków, czy też trzeba wykonać dodatkowe badania lub udać się do placówki medycznej. Stan zdrowia u dzieci może zmieniać się bardzo szybko, dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów u swojego maluszka – nawet jeśli oznaczałoby to konieczność skrócenia wakacji.

Recepta dla dziecka podczas wyjazdu

Podczas e-wizyty lekarz może wypisać e-receptę dla Twojego dziecka. Otrzymasz kod recepty, a w celu jej realizacji w aptece będziesz potrzebować numer pesel małego pacjenta. Jeśli szybko wykupisz leki i wdrożysz leczenie, jest szansa na uratowanie Twoich wakacji.

Źródło filmu: youtube.com

Czy z chorym dzieckiem wracać do domu?

Jeśli dziecko zachoruje podczas wyjazdu, to wspólnie z lekarzem warto zastanowić się, czy wracać do domu, czy też można bezpiecznie kontynuować wakacje. Taką decyzję można skonsultować podczas wizyty u pediatry online.
Wszystko zależy oczywiście od stanu zdrowia malucha, ale też tego, gdzie spędzacie wakacje. Leczenie chorego dziecka pod namiotem może nie być dobrym pomysłem. Natomiast jeśli spędzasz wakacje w wygodnym pokoju z łazienką, prawdopodobnie leczenie może przebiegać w takiej samej formie jak w warunkach domowych. W razie wątpliwości porozmawiaj z lekarzem podczas e-wizyty.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna
1 min.
Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?
19.10.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
endokrynolog-online-jak-przebiega-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Endokrynolog: jak przebiega konsultacja online i jak się do niej przygotować?
02.11.2021
gastrolog-jak-moze-pomoc-ci-poczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Gastrolog: jak może pomóc ci podczas teleporady?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.