Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są objawy, przyczyny i domowe sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci?

Paulina Bulek

lek. Magdalena Mroczek

28.10.2021

Aktualizacja: 28.10.2021

Dzieci bardzo często chorują na zapalenie pęcherza. Infekcja ta przebiega u dziecka trochę inaczej niż u osoby dorosłej. Bardzo często objawy nie są łatwe do zdiagnozowania i nie wskazują jednoznacznie na zapalenie pęcherza u dziecka.


zapalenie-pecherza-u-dzieci-domowe-sposoby
pexels.com

Jakie są objawy zapalenia pęcherza u dzieci?

Im młodsze dziecko, tym trudniej rozpoznać u niego zapalenie pęcherza. Objawami zapalenia pęcherza, które możesz zaobserwować u swojego niemowlęcia, są m.in.:

  • wysoka temperatura,

  • brzydki zapach moczu,

  • mętny mocz,

  • niepokój dziecka,

  • płaczliwość i marudzenie,

  • brak apetytu,

  • wymioty.

U starszych dzieci pojawiają się dodatkowo: ból brzucha, pieczenie i szczypanie w czasie oddawania moczu, ból pleców w dolnej ich części. Dziecko może odczuwać częstszą potrzebę oddawania moczu, ale będzie wydalać jego skąpe ilości. Twoja pociecha z przeziębionym pęcherzem może również moczyć się w nocy, gorączkować, być rozdrażniona. W moczu może pojawić się krew.

Im dziecko jest starsze, tym objawy zapalenia pęcherza moczowego stają się bardziej podobne do tych, które występują u osoby dorosłej.

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza u dzieci?

Zapalenie pęcherza u dzieci może być spowodowane nieprawidłową budową anatomiczną ich układu moczowego. Twoje dziecko może na przykład cierpieć przypadłość, w której mocz będzie cofać się moczowodami do nerek. Chłopcy mogą mieć problem z zapaleniem pęcherza moczowego z powodu zmagania się ze stulejką. Natomiast u dziewczynek zwiększa się ryzyko infekcji bakteryjnej pęcherza ze względu na bliskie sąsiedztwo cewki moczowej z odbytnicą.

Najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza moczowego u dzieci są bakterie Escherichia coli, tzw. pałeczki okrężnicy. Są to bakterie, które naturalnie bytują w jelicie grubym u człowieka. Do zakażenia pęcherza u dziecka dochodzi najczęściej, gdy nie dba się prawidłowo o higienę jego okolic intymnych i bakterie z okolic odbytu przenoszą się do cewki moczowej.

Jakie są domowe sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci?

Podstawową zasadą leczenia zapalenia pęcherza u dzieci jest szybkie działanie. Nie można dopuścić do tego, by infekcja się rozprzestrzeniała i rozwijała. W pierwszej kolejności musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie dziecka. Musi przyjmować dużo płynów, aby rozcieńczyć mocz i przyspieszyć wypłukiwanie bakterii z pęcherza i dróg moczowych.

Jednym z tradycyjnych sposobów na zmniejszenie dolegliwości wynikających z zapalenia pęcherza moczowego u dzieci jest podawanie soku z żurawiny lub suszonej żurawiny. Sprawia ona, że zmniejsza się przyklejanie bakterii do ścian pęcherza moczowego, a co za tym idzie, łatwiej są usuwane z organizmu. Substancje zawarte w żurawinie łączą się z bakteriami i zapobiegają ich zagnieżdżaniu się w ściankach pęcherza. Dodatkowo żurawina stosowana profilaktycznie może zminimalizować ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza przez Twoje dziecko.

By uśmierzyć ból przy oddawaniu moczu i ból brzucha, możesz dziecku zrobić ciepłą nasiadówkę ziołową. Dobrze sprawdzają się również przy zapaleniu pęcherza herbatki ziołowe. Twojemu dziecku ulgę przyniosą herbatki z rumianku, liści brzozy, lipy, pietruszki, a także z malin. Podawanie ziół lepiej jest jednak skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Musisz pamiętać, że nie zawsze domowe sposoby są w stanie wyleczyć przeziębiony pęcherz u dziecka. Jeśli nie widzisz poprawy, to udaj się jak najszybciej do lekarza. Być może potrzebne będzie zastosowanie silniejszych preparatów.

Ile trwa zapalenie pęcherza u dziecka?

Czas trwania leczenia zapalenia pęcherza u dziecka zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest to infekcja. Może potrwać kilka dni, a może nawet wydłużyć się do tygodnia. Najważniejsze jest, by podawać leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Najczęściej jeszcze do kilku dni po ustąpieniu objawów. Ma to charakter profilaktyczny, by zmniejszyć ryzyko nawrotu infekcji.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza u dzieci?

Najważniejsza jest profilaktyka. Musisz koniecznie nauczyć dziecko odpowiednich nawyków i dbać o higienę jego miejsc intymnych, by zminimalizować ryzyko infekcji. Dodatkowo dziecko nie powinno długo trzymać moczu. Ważne jest, by mogło oddać go jak najszybciej od chwili zasygnalizowania potrzeby. Musisz też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu dziecka. Bardzo często brak odpowiedniej ilości wypijanych płynów sprzyja zachorowaniu na zapalenie pęcherza.

Należy również dbać o odpowiednią dietę dziecka, by nie dochodziło do zaparć. Często zalegający stolec i problemy z wypróżnianiem powodują zapalenie pęcherza moczowego u dzieci.

Stosuj profilaktycznie w diecie dziecka sok żurawinowy albo żurawinę suszoną. Możesz podawać mu też suplementy na bazie tego owocu. Wszystko po to, aby nie zapewniać bakteriom dobrych warunków do bytowania w pęcherzu moczowym.

U dziecka, które jeszcze korzysta z pieluszek, musisz koniecznie bardziej dbać o higienę okolic intymnych. Zmieniaj często pieluszki, przemywaj krocze ciepłą wodą i kosmetykami przeznaczonymi do pielęgnacji dziecka.

Źródła
  1. A. Żurowska i in., Zalecenia Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNFD) dotyczące postępowania z dzieckiem z zakażeniem układu moczowego, Ikamed, 2016.

  2. E. Hołderna-Kędzia, B. Kędzia, Możliwości zastosowania żurawiny amerykańskiej w urologii, Przegląd Urologiczny, 2008.

  3. J. Duława, Zakażenia układu moczowego, Nefrologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa, 2009.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Polecane

zespol-dravet-ciezka-padaczka-miokloniczna-niemowlat
Zdrowie
2 min.
Zespół Dravet ciężka padaczka miokloniczna niemowląt
27.07.2021
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
wyrostek-robaczkowy-jakie-sa-objawy-zapalenia
Zdrowie
1 min.
Wyrostek robaczkowy – objawy zapalenia, nietypowe dolegliwości, przebieg choroby
14.05.2021
zapalenie-gardla-jakie-sa-rodzaje-jak-je-leczyc
Zdrowie
2 min.
Zapalenie gardła – przyczyny, objawy i leczenie
14.05.2021

Najchętniej czytane

jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie
1 min.
Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?
30.11.2021
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Zdrowie
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
gdzie-sie-zbadac-aby-wykryc-cukrzyce-kto-ja-leczy
Zdrowie
1 min.
Gdzie się zbadać, aby wykryć cukrzycę? Kto ją leczy?
24.11.2021
bol-brzucha-a-helicobacter-pylori-jakie-objawy-moga-wskazywac-na-zakazenie
Zdrowie
1 min.
Ból brzucha a Helicobacter Pylori: jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie?
30.11.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.