account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są objawy, przyczyny i domowe sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci?

Paulina Buleklek. Magdalena Mroczek28.10.2021Aktualizacja: 02.07.2023

Dzieci bardzo często chorują na zapalenie pęcherza. Infekcja ta przebiega u dziecka trochę inaczej niż u osoby dorosłej. Bardzo często objawy nie są łatwe do zdiagnozowania i nie wskazują jednoznacznie na zapalenie pęcherza u dziecka.


zapalenie-pecherza-u-dzieci-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
Spis treści
 1. Jakie są objawy zapalenia pęcherza u dzieci?
 2. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza u dzieci?
 3. Jakie są domowe sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci?
 4. Ile trwa zapalenie pęcherza u dziecka?
 5. Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza u dzieci?

Jakie są objawy zapalenia pęcherza u dzieci?

Im młodsze dziecko, tym trudniej rozpoznać u niego zapalenie pęcherza. Objawami zapalenia pęcherza, które możesz zaobserwować u swojego niemowlęcia, są m.in.:

 • wysoka temperatura,

 • brzydki zapach moczu,

 • mętny mocz,

 • niepokój dziecka,

 • płaczliwość i marudzenie,

 • brak apetytu,

 • wymioty.

U starszych dzieci pojawiają się dodatkowo: ból brzucha, pieczenie i szczypanie w czasie oddawania moczu, ból pleców w dolnej ich części. Dziecko może odczuwać częstszą potrzebę oddawania moczu, ale będzie wydalać jego skąpe ilości. Twoja pociecha z przeziębionym pęcherzem może również moczyć się w nocy, gorączkować, być rozdrażniona. W moczu może pojawić się krew. Im dziecko jest starsze, tym objawy zapalenia pęcherza moczowego stają się bardziej podobne do tych, które występują u osoby dorosłej.

 • Twoje dziecko ma objawy zapalenia pęcherza? Możesz skonsultować je z pediatrą online. Umów teleporadę

Źródło filmu: youtube.com

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza u dzieci?

Zapalenie pęcherza u dzieci może być spowodowane nieprawidłową budową anatomiczną ich układu moczowego. Twoje dziecko może na przykład cierpieć przypadłość, w której mocz będzie cofać się moczowodami do nerek. Chłopcy mogą mieć problem z zapaleniem pęcherza moczowego z powodu zmagania się ze stulejką. Natomiast u dziewczynek zwiększa się ryzyko infekcji bakteryjnej pęcherza ze względu na bliskie sąsiedztwo cewki moczowej z odbytnicą.

Najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza moczowego u dzieci są bakterie Escherichia coli, tzw. pałeczki okrężnicy. Są to bakterie, które naturalnie bytują w jelicie grubym u człowieka. Do zakażenia pęcherza u dziecka dochodzi najczęściej, gdy nie dba się prawidłowo o higienę jego okolic intymnych i bakterie z okolic odbytu przenoszą się do cewki moczowej.

Jakie są domowe sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci?

Podstawową zasadą leczenia zapalenia pęcherza u dzieci jest szybkie działanie. Nie można dopuścić do tego, by infekcja się rozprzestrzeniała i rozwijała. W pierwszej kolejności musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie dziecka. Musi przyjmować dużo płynów, aby rozcieńczyć mocz i przyspieszyć wypłukiwanie bakterii z pęcherza i dróg moczowych.

Jednym z tradycyjnych sposobów na zmniejszenie dolegliwości wynikających z zapalenia pęcherza moczowego u dzieci jest podawanie soku z żurawiny lub suszonej żurawiny. Sprawia ona, że zmniejsza się przyklejanie bakterii do ścian pęcherza moczowego, a co za tym idzie, łatwiej są usuwane z organizmu. Substancje zawarte w żurawinie łączą się z bakteriami i zapobiegają ich zagnieżdżaniu się w ściankach pęcherza. Dodatkowo żurawina stosowana profilaktycznie może zminimalizować ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza przez Twoje dziecko.

By uśmierzyć ból przy oddawaniu moczu i ból brzucha, możesz dziecku zrobić ciepłą nasiadówkę ziołową. Dobrze sprawdzają się również przy zapaleniu pęcherza herbatki ziołowe. Twojemu dziecku ulgę przyniosą herbatki z rumianku, liści brzozy, lipy, pietruszki, a także z malin. Podawanie ziół lepiej jest jednak skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Musisz pamiętać, że nie zawsze domowe sposoby są w stanie wyleczyć przeziębiony pęcherz u dziecka. Jeśli nie widzisz poprawy, to udaj się jak najszybciej do lekarza. Być może potrzebne będzie zastosowanie silniejszych preparatów.

Ile trwa zapalenie pęcherza u dziecka?

Czas trwania leczenia zapalenia pęcherza u dziecka zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest to infekcja. Może potrwać kilka dni, a może nawet wydłużyć się do tygodnia. Najważniejsze jest, by podawać leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Najczęściej jeszcze do kilku dni po ustąpieniu objawów. Ma to charakter profilaktyczny, by zmniejszyć ryzyko nawrotu infekcji.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza u dzieci?

Najważniejsza jest profilaktyka. Musisz koniecznie nauczyć dziecko odpowiednich nawyków i dbać o higienę jego miejsc intymnych, by zminimalizować ryzyko infekcji. Dodatkowo dziecko nie powinno długo trzymać moczu. Ważne jest, by mogło oddać go jak najszybciej od chwili zasygnalizowania potrzeby. Musisz też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu dziecka. Bardzo często brak odpowiedniej ilości wypijanych płynów sprzyja zachorowaniu na zapalenie pęcherza.

Należy również dbać o odpowiednią dietę dziecka, by nie dochodziło do zaparć. Często zalegający stolec i problemy z wypróżnianiem powodują zapalenie pęcherza moczowego u dzieci.

Stosuj profilaktycznie w diecie dziecka sok żurawinowy albo żurawinę suszoną. Możesz podawać mu też suplementy na bazie tego owocu. Wszystko po to, aby nie zapewniać bakteriom dobrych warunków do bytowania w pęcherzu moczowym.

U dziecka, które jeszcze korzysta z pieluszek, musisz koniecznie bardziej dbać o higienę okolic intymnych. Zmieniaj często pieluszki, przemywaj krocze ciepłą wodą i kosmetykami przeznaczonymi do pielęgnacji dziecka.

Źródła
 1. A. Żurowska i in., Zalecenia Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNFD) dotyczące postępowania z dzieckiem z zakażeniem układu moczowego, Ikamed, 2016.
 2. E. Hołderna-Kędzia, B. Kędzia, Możliwości zastosowania żurawiny amerykańskiej w urologii, Przegląd Urologiczny, 2008.
 3. J. Duława, Zakażenia układu moczowego, Nefrologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa, 2009.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.