account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Andropauza u mężczyzn – czym jest i jak się objawia? Diagnostyka i leczenie problemu

Emilia Kruszewska

lek. Magdalena Drąg-Drogoń

18.09.2023

Aktualizacja: 08.02.2024

Andropauza to naturalny i przejściowy proces, przez który przechodzi każdy mężczyzna. Zaburzenia hormonalne wynikają ze starzenia się organizmu, ale wpływ na ich nasilenie, przebieg i rodzaj objawów mają styl życia, geny, ogólny stan zdrowia mężczyzny. Andropauza powoduje szereg objawów psychicznych i fizycznych. Niektóre z nich wpływają na pogorszenie jakości życia i samopoczucie. Sprawdź, jak rozpoznać andropauzę i jak złagodzić jej objawy.


czym-sie-objawia-andropauza-u-mezczyzn
Adobe Stock

Polecane

jak-dbac-o-uklad-oddechowy-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ oddechowy? Zasady profilaktyki
14.05.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jak-dbac-o-uklad-krwionosny-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ krwionośny? Zasady profilaktyki
14.05.2021
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
Spis treści
 1. Czym jest andropauza u mężczyzn?
 2. Czas i występowanie andropauzy
 3. Andropauza u mężczyzn – objawy fizyczne
 4. Andropauza u mężczyzn – objawy psychiczne
 5. Kto zajmuje się leczeniem andropauzy?
 6. Andropauza – diagnostyka i badania
 7. Jak leczyć andropauzę?
 8. Profilaktyka andropauzy

Czym jest andropauza u mężczyzn?

Męska andropauza jest właściwie pojęciem błędnie stosowanym. Słowo powstało na bazie menopauzy, która polega na wygaśnięciu m.in. funkcji rozrodczych. Natomiast u mężczyzn funkcje te są zachowane, a zmianie ulega poziom hormonów, na który wpływa starzenie się organizmu. Dlatego właściwym terminem jest andropenia. W opracowaniach naukowych można spotkać również inne nazewnictwo, np.: wiropauza, męskie klimakterium, zespół słabości, sarkopenia, męski psychoendokrynologiczny zespół wieku średniego

Andropauza jest naturalnym etapem życia każdego mężczyzny. To zjawisko podobne do kobiecej menopauzy, jednak pozostaje tematem tabu i jest wstydliwe dla większości panów. Niesłusznie. Pojawia się po 55. roku życia, a jego dolegliwości odczuwa nawet około 50% mężczyzn. U podłoża leżą zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Wynikające z andropauzy dolegliwości można zminimalizować, a nawet całkowicie ich uniknąć. Bardzo ważna jest współpraca z lekarzem w tym zakresie. 

Czas i występowanie andropauzy

Andropauza występuje dość często i ma tendencję wzrostową w odniesieniu do wieku mężczyzny. W grupie panów po 50. roku życia diagnozowana jest u 20% pacjentów. Po 60. roku życia pojawia się u około 30% mężczyzn. Po 70. roku życia jej objawy odczuwa nawet 40% pacjentów, a po 80. roku życia – nawet 50% [1].

Długość trwania andropauzy uzależniona jest od wielu czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Ogromne znaczenie ma styl życia mężczyzny, sposób odżywiania, aktywność fizyczna (rodzaj, intensywność i częstotliwość treningów), stosowanie używek. Występowanie andropauzy i jej przebieg uzależnione są również od chorób przewlekłych, szczególnie od nadciśnienia tętniczego, podwyższonego cholesterolu, cukrzycy, chorób serca.

Andropauza u mężczyzn – objawy fizyczne

Charakterystyczne fizyczne objawy andropauzy to zauważalna redukcja masy i siły mięśniowej i zmniejszenie gęstości kości, które są wynikiem utraty części wody wewnątrzustrojowej. Objawem, który dotyka wielu mężczyzn, jest nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicy brzucha. U panów, którzy mają ponadto uwarunkowanie genetyczne do tycia, często występuje też otyłość brzuszna. Zaburzenia hormonalne wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, przestawiając jego rytm dobowy. Skutkiem tego może być bezsenność. W przebiegu andropauzy zauważa się również: problem nadpotliwości, zmiany gęstości owłosienia, skłonności do powstawania zmian skórnych, np. przebarwień, a nawet problem nietrzymania moczu. 

Andropauza u mężczyzn – objawy psychiczne

Eksperci podkreślają, że zaburzenia hormonalne zachodzące w organizmie mężczyzny przyczyniają się do wystąpienia objawów psychicznych. Zmienny stan emocjonalny wpływa na pogorszenie życia pacjenta i jego samopoczucie. Wynika to z oddziaływania androgenów na ośrodkowy układ nerwowy. Wśród objawów psychicznych andropauzy wymienia się m.in.: częsty niepokój i nieuzasadniony lęk, nerwowość, rozdrażnienie, upośledzenie pamięci, przewlekłe zmęczenie. Charakterystycznym objawem fizycznym, który wpływa na pogorszenie stanu emocjonalnego mężczyzny, jest zmniejszenie aktywności seksualnej i spadek libido. Po 50. roku życia bardzo często panowie przestają akceptować swój wygląd zewnętrzny, co wiąże się z zaniżoną samooceną i krytycznym spojrzeniem na własną fizyczność.

Kto zajmuje się leczeniem andropauzy?

Leczeniem andropauzy zajmuje się androlog. To specjalista, do którego warto zwrócić się w przypadku zaburzeń pracy męskiego układu płciowego i objawów ze strony układu hormonalnego. Jeśli objawy andropauzy nasilają inne nieustabilizowane jednostki chorobowe, np. schorzenia serca, tarczycy, konieczna jest konsultacja z innymi specjalistą w celu leczenia choroby pierwotnej. Pacjentom, u których andropauza przebiega z bardzo silnymi objawami psychicznymi, zalecana jest konsultacja z psychologiem.

Andropauza – diagnostyka i badania

Andropauza, chociaż jest naturalnym etapem starzenia organizmu, jeśli ma postać nasiloną, powinna być diagnozowana i leczona. Nieustabilizowane, nadmierne zaburzenia hormonalne zwiększają ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto nasilające się objawy emocjonalne andropauzy mogą nawet prowadzić do rozwoju depresji. Po 40. i 50. roku życia każdy mężczyzna powinien wykonać kontrolne badania hormonalne. Szczególnym wskazaniem jest występowanie nasilających się objawów andropauzy, które obniżają jakość życia.

Diagnostyka andropauzy obejmuje badania hormonalne krwi z oznaczeniem poziomu testosteronu, luteotropiny, globuliny wiążącej hormony płciowe. Wyniki badań należy skonsultować z andrologiem. U niektórych mężczyzn (szczególnie tych, którzy mają problem z nieuzasadnionym tyciem) konieczne może być wykonanie badania hormonów tarczycy. Analizą tych wyników zajmują się androlog lub endokrynolog.

Jak leczyć andropauzę?

Leczenie skutków i objawów andropauzy polega na terapii hormonalnej. Jej celem jest ustabilizowanie układu hormonalnego i przywrócenie prawidłowego poziomu hormonów. Najczęściej stosowane są preparaty zawierające prasteron lub testosteron. Terapia andropauzy przebiega pod kontrolą lekarza.

Profilaktyka andropauzy

Ogromny wpływ na przebieg andropauzy u każdego mężczyzny ma styl życia. Zaburzenia hormonalne znacznie dotkliwiej przebiegają u osób prowadzących siedzący tryb życia, niezdrowo odżywiających się i sięgających po używki. Specjaliści podkreślają ogromne znaczenie aktywności fizycznej w łagodzeniu andropauzy, ale też w zapobieganiu jej skutkom, m.in. chorobom serca. Najlepszym wyborem dla panów po 50. roku życia i starszych jest trening cardio, który pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia, wzmacnia i stabilizuje serce, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, dotlenia organizm, prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu frakcji LDL.

Źródła
 1. K. Walaszek, i in., Andropauza i proces starzenia się a jakość życia mężczyzn po 50. roku życia, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2017, 11(5) s. 209–215.
 2. M. Mędraś, Andropauza i menopauza – dwie strony tego samego problemu, „Przegląd Menopauzalny” 2002, 4, s. 54–58.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie
1 min.
Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?
30.11.2021
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.