niedobor-estrogenow-jakie-sa-objawy-co-warto-wiedziec
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Dlaczego estrogeny mają tak duże znaczenie?

Jeszcze w okresie dojrzewania estrogeny odgrywają bardzo ważną rolę. Odpowiadają bowiem za kształtowanie się 2- i 3-rzędowych cech płciowych. Mowa przede wszystkim o sromie, łechtaczce, pochwie, macicy i jajowodach, ale również np. o wysokiej barwie głosu. Dodatkowo w tym czasie kształtuje się również sylwetka i rozkład tłuszczu zależnie od płci.

Jednak estrogeny nie są ważne jedynie w okresie dojrzewania. Towarzyszą kobietom podczas całego życia. Pomagają w regulacji stanu emocjonalnego oraz odpowiadają za poziom libido (popędu seksualnego). Dodatkowo estrogeny mają ogromne znaczenia dla procesu tworzenia się kości. Między innymi przez to problemy hormonalne mogą doprowadzić do groźnych chorób, takich jak osteoporoza.

Estrogeny mają również wpływ na przemiany węglowodanowe organizmu i przepuszczalność błon komórkowych. Szczególnie z uwagi na tę drugą funkcję wahania poziomu estrogenów mogą odbić się na stanie naszej skóry.

Polecamy

jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie
1 min.

Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?

Wizyta u ginekologa kojarzy się przede wszystkim z cytologią, USG, badaniem piersi albo prowadzeniem ciąży. Jednak w kompetencjach lekarza tej specjalizacji leży także leczenie niektórych zaburzeń hormonalnych. Dziedziną medycyny, zajmującą się badaniem hormonów jest przede wszystkim endokrynologia, ale narządy płciowe, którymi zajmuje się ginekologia, również odgrywają istotną rolę w produkcji hormonów. Zastanawiasz się nad tym, jakie badania hormonalne może zlecić ci ginekolog w czasie wizyty? Przeczytaj artykuł.

Redakcja30.11.2021

W jaki sposób organizm produkuje estrogeny?

Estrogeny powstają głównie w kobiecych jajnikach, jednak mogą być również w małej ilości produkowane w tkance tłuszczowej. Dodatkowo u kobiet ciężarnych możliwa jest również ich produkcja w łożysku.

U mężczyzn estrogeny także są wytwarzane, jednak ich ilość jest znacznie mniejsza niż u kobiet. Produkowane są w jądrach oraz korze nadnerczy.

Niedobór estrogenów - objawy

Niedobór estrogenów najczęściej dotyczy kobiet między 40. a 60. rokiem życia. Właśnie wtedy hormonalna aktywność jajników zaczyna się drastycznie zmniejszać, co przekłada się również na poziom hormonów. Pomimo tego, że jest to proces w pełni naturalny, może się on odbijać na zdrowiu całego organizmu.

Główne objawy wejścia w okres menopauzy to: intensywne pocenie się (w tym także w nocy), uderzenia gorąca, nagły, intensywny wzrost wagi (pomimo braku zmian nawyków żywieniowych), kołatanie serca, niestabilność emocjonalna, rozdrażnienie, zaburzenia snu (szczególnie bezsenność), chroniczne uczucie zmęczenia, spadek libido, wypadanie włosów, suchość pochwy, dyspareunia, zmiany skórne oraz wzrost cholesterolu LDL, czyli tzw. złego cholesterolu.

Niedobór estrogenów - skutki

Zmniejszony poziom estrogenów niesie za sobą szereg różnych skutków. Różnią się one w zależności od tego, w jakim wieku jest kobieta, której dotyczy problem. W przypadku młodej osoby dojść może do zmian wynikających z nieprawidłowego dojrzewania, takich jak nieprawidłowa budowa sylwetki (bardziej męskie kształty) czy zmiana barwy głosu (na niższą). U starszych kobiet szczególnie wzrasta ryzyko osteoporozy, chorób serca, udaru i cukrzycy.

Nadmiar estrogenów

Nadmiar estrogenów może wynikać z wielu zupełnie odmiennych stanów. Mowa między innymi o przyjmowaniu leków z hormonami lub różnych groźnych chorobach, np. nowotwór jajnika.

Najczęstszym objawem nadmiaru estrogenów są zaburzenia miesiączkowania. Jeśli dotyczy Cię ten problem, zajrzyj koniecznie do artykułu o braku okresu i jego przyczynach. Innym typowym symptomem jest nadmierny przyrost masy ciała oraz powiększenie się piersi. Występują także nudności, wymioty oraz złe samopoczucie.

W przypadku nadmiaru estrogenów mogą częściej zdarzać się zakrzepy i zatory, zaburzenia pracy wątroby oraz migreny. Pacjentki bardziej narażone są także na powstanie kamicy dróg żółciowych oraz wynikającej z niej żółtaczki.

Niedobór estrogenów - jak leczyć?

Najczęstszym powodem, przez który kobiety z niedoborem estrogenów zgłaszają się do ginekologa, są oczywiście zaburzenia miesiączkowania. Zdarza się także, że powodem wizyty jest niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnych stosunków z partnerem. Innym powodem może być pojawienie się nietypowego owłosienia.

Jeżeli podejrzewasz u siebie niedobór estrogenów, skonsultuj się ze specjalistą. W pierwszej kolejności powinien być to ginekolog. Podczas wizyty przeprowadzi on szczegółowy wywiad na temat Twoich symptomów. Dodatkowo zwykle wykonywane jest także standardowe badanie oraz coraz częściej USG narządów rodnych.

W dalszym etapie diagnostyki lekarz zleca zwykle oznaczenie poziomu estrogenów oraz innych żeńskich hormonów płciowych. Wyniki badań krwi omówione z lekarzem dostarczają już niezbędnych odpowiedzi na pytanie, czy objawy mają związek z hormonami.

Źródła
  1. S. Nilsson, S .Mäkelä, E. Treuter, M. Tujague, J. Thomsen, G. Andersson, E. Enmark, K. Pettersson, M. Warner, J. Gustafsson, Mechanisms of Estrogen Action, 2001.
  2. K. Pettersson and J. Gustafsson Role of Estrogen Receptor Beta in Estrogen Action, 2001.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.