bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
pexels

Dlaczego przed okresem bolą piersi?

Jeśli odczuwasz w piersiach przed okresem ból, tkliwość, mrowienie czy masz wrażenie, że Twoje piersi są powiększone, to nie masz się czego obawiać. To jest zupełnie normalna reakcja Twojego organizmu na zmiany hormonalne, które zachodzą w Twoim ciele w trakcie cyklu miesiączkowego. Od połowy cyklu gwałtownie zaczyna spadać poziom estrogenu w Twoim organizmie, a wzrasta poziom progesteronu. Dlatego może dochodzić do zatrzymywania wody w organizmie w tkance gruczołowej, jaką są piersi.

Ból piersi przed okresem można określić jako tępy i kłujący. Najczęściej nasila się, gdy zakłada się bądź zdejmuje stanik. Bardzo często źle dobrany stanik nie przynosi ulgi, a wręcz potęguje ból i poczucie dyskomfortu piersi. Ból nie jest taki sam w każdym cyklu. Wszystko zależy od tego, jakie jest stężenie hormonów w Twoim organizmie podczas danego cyklu.

Bolesność piersi mija najczęściej w momencie, gdy rozpoczyna się miesiączka. Czasami może się zdarzyć tak, że nie będziesz w ogóle odczuwać bólu piersi przed okresem. Innym razem może być też tak, że ich ból będzie sprawiał Ci duży dyskomfort i spowoduje Twoje ogólne rozdrażnienie. W jeszcze innym przypadku będziesz odczuwać niewielki ból, ale niezbyt uciążliwy – wszystko w zależności od poziomu hormonów płciowych.

Jak łagodzić ból piersi przed okresem?

Istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci zmniejszyć ból piersi, który pojawia się przed okresem. Przede wszystkim musisz zadbać o swoją dietę przed miesiączką. Postaraj się unikać nadmiernej ilości soli w swoich posiłkach. Zrezygnuj ze słonych przekąsek i fast foodów. Sól sprzyja zatrzymywaniu się wody w organizmie i przez to zwiększają się obrzęki, w tym obrzęk piersi. Ogranicz też spożycie alkoholu, mocnej kawy i herbaty oraz słodkich napojów. Zamiast tego postaraj się wypijać więcej wody mineralnej

Do swojej diety wprowadź składniki pokarmowe, które będą obfitować w witaminy i przyczynią się do zmniejszenia nadwrażliwości Twoich piersi:

  • marchew, szpinak, dynię, które są bogate w witaminę A,

  • orzechy, migdały, słonecznik, które są bogate w witaminę E,

  • rośliny strączkowe, które obfitują w witaminę B.

Spróbuj pić też więcej ziół moczopędnych np. herbatkę z pokrzywy lub zieloną herbatę. Pomogą one pozbyć się nadmiaru wody z Twojego organizmu i tym samym zmniejszy się obrzęk piersi.

Jeżeli ból piersi przed okresem bardzo Ci doskwiera, to możesz zrobić sobie na piersi okłady z liści kapusty. Wystarczy, że najpierw schłodzisz liście kapusty w lodówce, a następnie delikatnie je stłuczesz np. tłuczkiem do mięsa i przyłożysz do bolących piersi w formie okładu.

Gdy piersi bardzo Cię bolą, dobierz do aktywności fizycznej odpowiedni stanik, który zmniejszy dolegliwości bólowe i będzie dobrze podtrzymywał piersi. Jeśli jednak wstrząsy wywołane aktywnością fizyczną sprawiają Ci wielki dyskomfort, to zrezygnuj w tym czasie z aktywności fizycznej.

Jeżeli ból piersi jest bardzo silny w każdym cyklu miesiączkowym, udaj się na konsultację do ginekologa. Pomoże Ci dobrać odpowiednie leki np. środki antykoncepcyjne, które pomogą ustabilizować gospodarkę hormonalną Twojego organizmu.

Jaki jest związek bólu piersi przed okresem z ciążą?

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest ból piersi. Dlatego nie zawsze ból piersi możemy kojarzyć z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Chociaż ból, jaki towarzyszy PMS-owi i wczesnej ciąży, jest bardzo podobny. Jeśli doszło do zapłodnienia, to Twoje piersi mogą stać się bardzo tkliwe, szczególnie w okolicy sutków, a także mrowić. Ulegną powiększeniu pomiędzy 3. a 8. tygodniem ciąży. Jedynym skutecznym sposobem na to, by w 100% potwierdzić ewentualną ciążę, jest wykonanie testu z krwi beta-hCG.

Na początku ciąży ból piersi nie jest wywołany spadkiem estrogenów. Jego przyczyna jest nieco inna. Twoje piersi będą boleć, gdyż zaczynają się w nich wytwarzać kanaliki mlekowe. Twój organizm przygotowuje się po prostu do karmienia dziecka i produkcji mleka. Innymi objawami wczesnej ciąży będą: uczucie ciągnięcia piersi, szczególnie gdy zdejmiesz stanik; pociemnienie brodawek sutkowych, pojawienie się siateczki z żył na piersiach.

Jakie są objawy PMS?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego nazywany jest PMS - Premenstrual Syndrome. Pojawia się najczęściej w fazie poowulacyjnej. Jego natężenie i symptomy są zależne indywidualnie od kobiety i danego cyklu miesiączkowego, a może być ich około 300.

Do najczęściej występujących objawów PMS możemy zaliczyć: rozdrażnienie, opuchlizny wywołane zatrzymaniem wody w organizmie, smutek i płaczliwość, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha, większe zmęczenie i senność, bóle krzyża, bolesne i tkliwe piersi, pogorszenie koncentracji, większy apetyt.

Źródła
  1. K. Pałucka i in., Zespół napięcia przedmiesiączkowego – mit czy rzeczywistość = Premenstrual syndrome – myth or reality, „Journal of Education, Health and Sport”, 2016.

  2. B. Grzechocińska, Bóle piersi związane i niezwiązane z cyklem miesiączkowym, „Ginekologia po Dyplomie”, nr 6, 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

niepelny-wzwod-co-moze-byc-przyczyna-jak-leczyc
Seks
1 min.
Niepełny wzwód - co może być przyczyną? Jak leczyć?
24.01.2022
problemy-z-utrzymaniem-erekcji-jakie-sa-przyczyny
Seks
2 min.
Problemy z utrzymaniem erekcji - jakie są przyczyny?
24.01.2022
miesnie-kegla-u-mezczyzn-jak-je-cwiczyc-dlaczego-warto
Seks
1 min.
Mięśnie Kegla u mężczyzn - jak je ćwiczyć? Dlaczego warto?
24.01.2022
choroba-wdowia-zespol-kehrera-jakie-sa-objawy
Seks
2 min.
Choroba wdowia (Zespół Kehrera) - jakie są objawy?
27.07.2021
Popularne w kategorii Seks

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.