account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Ból piersi przed okresem

Paulina Bulek24.01.2022Aktualizacja: 03.06.2023

Wiele kobiet skarży się na ból piersi przed okresem. Najczęściej pacjentki narzekają na ból obu piersi, które są obrzmiałe i tkliwe. Wszystko za sprawą zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie podczas cyklu miesiączkowego. Ból piersi można nieco zniwelować za pomocą domowych sposobów, np. chłodnych okładów.


bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
pexels.com

Polecane

poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
Spis treści
 1. Dlaczego przed okresem bolą piersi?
 2. Jak łagodzić ból piersi przed okresem?
 3. Jaki jest związek bólu piersi przed okresem z ciążą?
 4. Jakie są objawy PMS?
 5. Jak diagnozuje się PMS?
 6. Jak dbać o piersi?
 7. Jak często badać piersi?

Dlaczego przed okresem bolą piersi?

Po pierwsze, jeśli odczuwasz w piersiach przed okresem ból, tkliwość, mrowienie czy masz wrażenie, że Twoje piersi są powiększone, to wiem, co czujesz. Po drugie i najważniejsze, nie masz się czego obawiać, to jest zupełnie normalna reakcja Twojego organizmu na zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele w trakcie cyklu miesiączkowego. Od połowy cyklu gwałtownie zaczyna spadać poziom estrogenu w kobiecym organizmie, a wzrasta poziom progesteronu oraz prolaktyny. Dlatego może dochodzić do zatrzymywania wody w organizmie, a co za tym idzie, w tkance gruczołowej, jaką są piersi, powstaje obrzęk i tkliwość.

Ból piersi przed okresem można określić jako tępy lub kłujący. Jeśli zauważyłaś, że najczęściej nasila się, gdy zakładasz bądź zdejmujesz stanik, zastanów się, czy dobrałaś go prawidłowo. Bardzo często źle dobrany biustonosz nie przynosi ulgi, a wręcz potęguje ból kręgosłupa i dyskomfort piersi. Pamiętaj też, że ból nie jest taki sam w każdym cyklu. Wszystko zależy od tego, jakie jest stężenie hormonów w Twoim organizmie podczas danego cyklu.

Bolesność piersi mija najczęściej w momencie, gdy rozpoczyna się miesiączka. Czasami może się zdarzyć tak, że nie będziesz w ogóle odczuwać bólu piersi przed okresem. Innym razem ból będzie sprawiał Ci duży dyskomfort i spowoduje ogólne rozdrażnienie. W jeszcze innym przypadku będziesz odczuwać niewielki ból, ale niezbyt uciążliwy – wszystko w zależności od poziomu hormonów płciowych.

Jak łagodzić ból piersi przed okresem?

Istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci zmniejszyć ból piersi przed miesiączką. Przede wszystkim musisz zadbać o swoją dietę. Postaraj się unikać nadmiernej ilości soli. Zrezygnuj ze słonych przekąsek i fast foodów. Sól sprzyja zatrzymywaniu się wody w organizmie i przez to zwiększają się obrzęki, w tym obrzęk piersi. Ogranicz też spożycie alkoholu, mocnej kawy i herbaty oraz słodkich napojów. Zamiast tego postaraj się wypijać więcej wody mineralnej, co najmniej 2 litry na dobę.

Do swojej diety wprowadź składniki pokarmowe, które będą obfitować w witaminy i przyczynią się do zmniejszenia nadwrażliwości Twoich piersi. Należą do nich:

 • marchew, szpinak, dynia, które są bogate w witaminę A,

 • orzechy, migdały, słonecznik, które są bogate w witaminę E,

 • rośliny strączkowe, które obfitują w witaminę B.

Spróbuj pić więcej ziół moczopędnych, np. herbatkę z pokrzywy lub zieloną herbatę. Pomogą one pozbyć się nadmiaru wody z organizmu i tym samym zmniejszy się obrzęk piersi.

Jeżeli ból piersi przed okresem bardzo Ci doskwiera, to możesz zrobić sobie okłady z liści kapusty. Wystarczy, że najpierw schłodzisz liście kapusty w lodówce, a następnie delikatnie je stłuczesz, np. tłuczkiem do mięsa, i przyłożysz do bolących piersi.

Gdy piersi bardzo Cię bolą, dobierz do aktywności fizycznej odpowiedni stanik, który zmniejszy dolegliwości bólowe i będzie dobrze podtrzymywał biust. Jeśli jednak wstrząsy wywołane aktywnością fizyczną sprawiają Ci wielki dyskomfort, to zrezygnuj w tym czasie z aktywności fizycznej.

Jeżeli ból piersi jest bardzo silny w każdym cyklu miesiączkowym, udaj się na konsultację do ginekologa. Pomoże Ci dobrać odpowiednie leki, np. środki antykoncepcyjne, które ustabilizują gospodarkę hormonalną Twojego organizmu. Kiedy ból jest bardzo uciążliwy, można zastosować preparat Mastodynon. Jest to lek z wyciągów ziołowych, wydawany w aptece bez recepty, przeznaczony dla kobiet cierpiących na mastalgię (ból piersi).

Jaki jest związek bólu piersi przed okresem z ciążą?

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest ból piersi. Dlatego nie zawsze powinnaś kojarzyć go z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Chociaż ból, jaki towarzyszy PMS-owi i wczesnej ciąży, jest bardzo podobny. Jeśli doszło do zapłodnienia, to Twoje piersi mogą stać się bardzo tkliwe, szczególnie w okolicy sutków, a także mrowić. Ulegną powiększeniu pomiędzy 3. a 8. tygodniem ciąży. Jedynym skutecznym sposobem na to, by w 100% potwierdzić ewentualną ciążę, jest wykonanie testu z krwi beta-hCG.

Na początku ciąży ból piersi nie jest wywołany spadkiem estrogenów. Jego przyczyna jest nieco inna. Piersi będą boleć, gdyż zaczynają się w nich wytwarzać kanaliki mlekowe. Twój organizm przygotowuje się po prostu do karmienia dziecka i produkcji mleka. Innymi objawami wczesnej ciąży są: uczucie ciągnięcia piersi, szczególnie gdy zdejmiesz stanik, pociemnienie brodawek sutkowych, pojawienie się siateczki z żył na piersiach.

Jakie są objawy PMS?

A może przed okresem męczy Cię zespół napięcia przedmiesiączkowego, który nazywany jest PMS (premenstrual syndrome)? Pojawia się najczęściej w fazie poowulacyjnej. Jego natężenie i symptomy są zależne indywidualnie od kobiety i danego cyklu miesiączkowego, a może być ich około 300. Dokładna etiologia zespołu napięcia przedmiesiączkowego nie jest znana. Wiadomo, że duże znaczenie ma cykliczna aktywność jajników oraz wpływ hormonów przez nie produkowanych na wydzielanie neurotransmiterów, takich jak serotonina i GABA. PMS występuje tylko w czasie prawidłowej aktywności jajników, czyli nie skarżą się na niego ciężarne, kobiety po menopauzie i w czasie dojrzewania płciowego. Czynnikami ryzyka występowania PMS są m.in. otyłość, niska aktywność fizyczna. Kobiety przyjmujące dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną rzadziej odczuwają objawy PMS

Do najczęściej występujących objawów PMS możemy zaliczyć:

 • rozdrażnienie,

 • opuchlizny wywołane zatrzymaniem wody w organizmie,

 • smutek i płaczliwość,

 • zaparcia,

 • wzdęcia,

 • bóle brzucha,

 • większe zmęczenie i senność,

 • bóle kręgosłupa lędźwiowego,

 • bolesne i tkliwe piersi,

 • pogorszenie koncentracji,

 • zwiększenie lub obniżenie apetytu.

Jak diagnozuje się PMS?

Jeśli podejrzewasz u siebie PMS, prowadź dzienniczek zawierający opis i natężenie objawów występujących w ciągu co najmniej 2 cykli miesiączkowych. Najczęściej stosuje się dzienniczek nazywany Daily Record of Severity of Problems (DRSP), w którym ocenia się w skali 0–5 (5 – największe natężenie objawów) dokuczliwe symptomy.

Jak dbać o piersi?

Jeśli ból jest silny lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak: zaczerwienienie, obrzęk, wyciek z brodawki sutkowej, zaciągnięcia skóry, wyczuwalny guz czy zniekształcenie piersi, zgłoś się do lekarza, by rozpocząć dokładną diagnostykę. W pierwszej fazie cyklu, czyli w ciągu pierwszych 14 dni od rozpoczęcia krwawienia, możesz wykonać badanie ultrasonograficzne piersi, najlepiej umów się na wizytę do doświadczonego w ocenie piersi radiologa. Coraz częściej to młode kobiety chorują na raka piersi i niepokój wzbudza fakt, że niewiele kobiet przeprowadza regularne badanie piersi celem oceny powstania nowych zmian. Kobiety korzystające z programu profilaktyki raka piersi i wykonujące badanie mammograficzne często zupełnie nie przeprowadzają samobadania piersi. Z powodu zaniedbań profilaktycznych na całym świecie umiera wiele kobiet.

Jak często badać piersi?

Kobiety niezależnie od wieku powinny same badać piersi co miesiąc. Jeśli jesteś w wieku 20–40 lat, poddawaj się badaniu piersi przez lekarza co rok lub co dwa lata, a jeżeli masz minimum 40 lat – co roku. Specjaliści zalecają też wykonywanie mammografii co 1–2 lata kobietom w wieku 40–49 lat, a po 50 r.ż. co rok. Kobiety, które szczególnie są narażone na raka piersi, powinny badać się częściej. W takich przypadkach warto również skonsultować się z genetykiem klinicznym.

Samobadanie piersi rób zaraz na początku cyklu, czyli w trakcie krwawienia lub po jego zakończeniu, gdy piersi nie są tkliwe ani obrzęknięte. Badaj się nago przed lustrem. Jeśli zauważysz coś, co wzbudzi Twój niepokój, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem.

Źródła
 1. K. Pałucka i in., Zespół napięcia przedmiesiączkowego – mit czy rzeczywistość = Premenstrual syndrome – myth or reality, „Journal of Education, Health and Sport”, 2016.
 2. B. Grzechocińska, Bóle piersi związane i niezwiązane z cyklem miesiączkowym, „Ginekologia po Dyplomie”, nr 6, 2018.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
seksualnosc-mezczyzn-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
2 min.
Seksualność mężczyzn - co warto o niej wiedzieć?
05.10.2021
Popularne w kategorii Seks
progesteron-u-mezczyzn-jak-go-podniesc-lub-obnizyc
Seks
1 min.
Progesteron u mężczyzn - jak go podnieść lub obniżyć?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.