Co warto wiedzieć o dyskopatii piersiowej? Przyczyny, objawy, leczenie
Dyskopatia piersiowa charakteryzuje się rozległymi objawami. W efekcie schorzenia możesz doznać bólu miejscowego i promieniujących parestezji (mrowienie, drętwienie), trudności w chodzeniu, siedzeniu i pracy. Przyczyny takiego stanu są złożone, a leczenie bywa wymagające. Dowiedz się więcej na temat dyskopatii piersiowej!
Polecane
Czym jest dyskopatia?
Dyskopatia to określenie o szerokim, ogólnym znaczeniu. Odnosi się do stanu, w jakim doszło do uszkodzenia struktur krążka miażdżystego (tzw. dysku) lub jego przemieszczenia się, zwykle w kierunku kanału kręgowego dowolnego odcinka kręgosłupa.
Dyskopatia stanowi rodzaj choroby dysku, a dokładniej oznacza formę jego zwyrodnienia bądź uszkodzenia. Często przybiera postać przepukliny, która prowadzi do ucisku korzeni nerwowych wychodzących z kręgosłupa na obwód i innych struktur znajdujących się w kanale kręgowym, powodując zespół dokuczliwych dolegliwości.
W zależności od wielu czynników, dyskopatia ma przebieg ostry i nagły, przemijający lub przewlekły. Wszystkie postaci wymagają odpowiedniego leczenia i kompleksowej rehabilitacji, a nawet postępowania zachowawczego, gdyż dyskopatia jest schorzeniem nawracającym.
Dyskopatia piersiowa
Dyskopatia piersiowa dotyczy piersiowego odcinka kręgosłupa. Stanowi rzadszą postać dyskopatii w porównaniu do dyskopatii szyjnej i lędźwiowej. Jest to związane głównie z budową anatomiczną tego części ciała, jego mniejszą ruchomością oraz znoszeniem innych obciążeń. Dyski na tym poziomie są mniej eksploatowane, co chroni je przed uszkodzeniami i zmianami zwyrodnieniowymi.
Jakie są przyczyny dyskopatii piersiowej?
Przyczyny problemów z kręgosłupem są bardzo zróżnicowane, a dyskopatia piersiowa powstaje w wyniku patologii krążka międzykręgowego. W wyniku działania niesprzyjających czynników wewnętrznych i zewnętrznych traci swoje właściwości amortyzujące, przesuwa się i uciska włókna nerwowe.
Problemów z dyskiem możesz nabawić się na wiele sposobów. Nierzadko dyskopatia piersiowa bywa wynikiem nagłego urazu kręgosłupa, np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Dyskopatii piersiowej sprzyjają też wady postawy, siedzący tryb życia, nauka i praca w nieergonomicznych warunkach, nieprawidłowe wzorce ruchowe.
Dyskopatia piersiowa bywa też efektem obecności osteofitów (wyrośli kostnych na krawędziach kręgów). Jej powstaniu sprzyja też wiele chorób przewlekłych, np. na tle reumatycznym.
Objawy dyskopatii piersiowej
W przebiegu choroby możesz doświadczyć zespołu rozległych dolegliwości, głównie o naturze neurologicznej. Swoim zasięgiem mogą mierzyć aż do kończyn górnych, grzbietu oraz klatki piersiowej.
Dyskopatia piersiowa bywa przyczyną przede wszystkim bólu. Zwykle jest on miejscowy, zlokalizowany tam, gdzie dysk podrażnia nerwy kręgosłupa. Często rozchodzi się także w dół kręgosłupa, w kierunku ramion oraz wzdłuż żeber, wywołując uczucie kłucia w klatce piersiowej zwłaszcza przy wdechu. Początkowo ból w dyskopatii piersiowej ma charakter okresowy i jest zależny od pozycji ciała. Zwykle znika po przyjęciu odpowiedniej pozycji leżącej czy siedzącej.
Postępująca dyskopatia piersiowa sprzyja zaostrzeniu dotychczasowych dolegliwości oraz pojawieniu się dodatkowych problemów takich jak:
parestezje, czyli mrowienie, uczucie przechodzenia prądu, a nawet zaburzenia czucia w okolicach ciała zaopatrywanych przez podrażniany dyskiem nerw,
ograniczenie ruchomości klatki piersiowej, uczucie sztywności grzbietu,
dyskomfort podczas oddychania.
Późne objawy dyskopatii piersiowej
Objawy neurologiczne dyskopatii piersiowej mają tendencję do nasilania się przy czynnościach wywołujących nagły wzrost ciśnienia w klatce piersiowej, takich jak kichanie i kaszel.
Dolegliwości powstałe w czasie schorzenia często przypominają problemy, jakie mogą powodować zaburzenia pracy niektórych narządów wewnętrznych, zwłaszcza serca. Ze względu na to, że dyskopatia piersiowa bywa przyczyną rozchodzących się bólów w klatce piersiowej i uczucia kłucia po żebrach, np. po lewej stronie, możesz podejrzewać, że to zawał.
Dyskopatia piersiowa sprzyja rozwojowi wad postawy dotyczących kręgosłupa. W wyniku długo utrzymującej się choroby, mogą rozwinąć się różne deformacje sylwetki, np. boczne skrzywienie kręgosłupa czy tzw. szyja smartfonowa.
Dyskopatia nierzadko wywołuje dolegliwości w narządach oddalonych od kręgosłupa, ale których zaopatrzenie nerwowe znajduje się w segmencie piersiowym. Do takich objawów dyskopatii piersiowej należą m.in.:
duszności i inne dolegliwości ze strony płuc, ale też przełyku,
objawy żołądkowe,
zaburzenia pracy jelit.
Zespół wielu dolegliwości i nieograniczające się do jednego obszaru ciała objawy, mogą wymagać wykonania wielu badań obrazowych i laboratoryjnych. Aby usprawnić ścieżkę rozpoznania swoich problemów zdrowotnych, ustalenia ich zasięgu, a nawet rokowania, warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Od 69 zł miesięcznie daje ono dostęp do konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu w ciągu 24 godzin od rezerwacji wizyty i minimum 14 specjalistami z czasem oczekiwania na wizytę przeważnie nie dłuższym niż 3 dni robocze. Polisa Zdrowie Welbi to także lista badań, które można wykonać w ramach miesięcznej składki bez dodatkowych opłat i w krótkim terminie. Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach wybranego pakietu tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Leczenie dyskopatii piersiowej
Rozpoczyna je postępowanie zachowawcze. I choć nie wpływa ono w żaden sposób na przyczyny problemu, to zmniejsza ucisk dysku na nerwy kręgowe, co łagodzi objawy. Leczenie zachowawcze jest ważnym elementem profilaktyki dyskopatii piersiowej, a także sprzyja wydłużeniu okresów remisji jej objawów.
W ostrej fazie dyskopatii piersiowej wskazany jest odpoczynek w dogodnej dla siebie pozycji. Możesz leżeć na wznak z wałkiem pod kolanami, w pozycji kołyski lub siedzieć w fotelu z podpartymi o podnóżek nogami. Ważne, aby osiągnąć ulgę poprzez odciążenie uciśniętych nerwów. Wsparciem w ostrych dolegliwościach bywa farmakoterapia przeciwbólowa i rozluźniająca mięśnie.
Po ustąpieniu krytycznej fazy, rozpocznij ćwiczenia na dyskopatię. Te powinny być dobrane indywidualnie przez fizjoterapeutę. Rehabilitacja często bywa wzbogacona o zabiegi fizykalne. W przypadku braku poprawy w okresie 1–1,5 miesiąca lekarz może zaproponować Ci dokładniejszą diagnostykę i rozważenie leczenia operacyjnego.
- B. Bakre, Bóle i choroby kręgosłupa, Amber, Warszawa 2002;
- A. Bochenek, Anatomia człowieka, PZWL, Warszawa 2010;
- M. Boss, Choroby kręgosłupa, Medipage, Warszawa 2016;
- E. Chojnowska – Depczyńska, Dyskopatia ćwiczenia, Literat, Białystok 2017.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.