account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.

Zespół szyi smartfonowej - objawy, diagnostyka i leczenie schorzenia

Emilia Kruszewska24.01.2022Aktualizacja: 11.04.2024

Zespół szyi smartfonowej to dysfunkcja polegająca na zaburzeniach zakresu ruchowego szyi i silnym przeciążeniu mięśni. Czy wiesz, że bagatelizowana szyja smartfonowa może być przyczyną dyskopatii? Sprawdź, jak zapobiec rozwojowi schorzenia i jak wygląda leczenie problemu.


szyja-smartfonowa-czym-jest-polecane-cwiczenia
pexels.com

Polecane

zespol-ciesni-nadgarstka-leczenie-domowe
Zdrowie
2 min.
Zespół cieśni nadgarstka - leczenie domowe
24.01.2022
bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
wstrzas-mozgu-jakie-sa-objawy-pierwsza-pomoc
Zdrowie
1 min.
Wstrząs mózgu - jakie są objawy? Pierwsza pomoc
31.10.2021
strzelajace-stawy-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Strzelające stawy - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest szyja smartfonowa?
  2. Objawy zespołu szyi smartfonowej
  3. Leczenie zespołu szyi smartfonowej
  4. Jak uniknąć zespołu szyi smartfonowej?
  5. Skutki zespołu szyi smartfonowej

Czym jest szyja smartfonowa?

Szyja smartfonowa jest nowym zespołem dolegliwości umiejscowionych w okolicy karku, barków i przestrzeni między łopatkami. Dysfunkcja powstaje na skutek wymuszonej, nienaturalnej pozycji ciała, którą przybieramy podczas korzystania z urządzeń elektronicznych, smartfonów, tabletów, laptopów i komputerów stacjonarnych. Długotrwałe przesiadywanie w wadliwej pozycji prowadzi do przeciążenia partii mięśni i powstania silnego napięcia tylnej taśmy, któremu nierzadko towarzyszy ból. Zespół szyi smartfonowej w jednakowym stopniu dotyka dzieci, osoby młode i starsze. Szczególnie narażone na dysfunkcje są grupy zawodowe pracujące przy komputerze oraz osoby niepraktykujące żadnych aktywności ruchowych.

Objawy zespołu szyi smartfonowej

Zespół szyi smartfonowej objawia się nawracającymi dolegliwościami bólowymi w okolicy karku, obręczy barkowej i łopatek. Pogłębiający się problem z czasem sprzyja przewlekłym bólom głowy i drętwieniu rąk. W badaniu palpacyjnym rehabilitant jest w stanie stwierdzić wyraźne napięcie i skrócenie mięśni szyi. Dodatkowo obręcz barkowa przyjmuje pozycję lekko uniesioną. Nadmierne napięcie powoduje ponadto stałe pochylanie głowy do przodu, a nawet wysuwanie żuchwy. Objawy te jasno wskazują na rozwój zespołu szyi smartfonowej i mogą być podstawą do dalszej diagnostyki i leczenia.

Leczenie zespołu szyi smartfonowej

Leczenie zespołu szyi smartfonowej opiera się na technikach rehabilitacji. W celu rozluźnienia sztywności szyi i przeciążenia obręczy barkowej fizjoterapeuta stosuje terapię manualną i masaż. Rehabilitację uzupełniają odpowiednio dobrane ćwiczenia. Ulgę w nagłych dolegliwościach bólowych szyi mogą przynieść chłodne okłady lub stosowanie maści rozluźniających napięcie mięśni i usprawniających mikrokrążenie naczyniowe.

Jeśli zespół szyi smartfonowej przyczynił się do poważnych patologii w zakresie ruchu odcinka szyjnego kręgosłupa, niezbędne jest przeprowadzenie pełnego zakresu badań obrazowych celem zlokalizowania ewentualnych zwyrodnień lub przeciążeń. W zależności od zaleceń lekarza wykonywane są badania RTG, USG, tomografia komputerowa. Uzupełnieniem diagnostyki jest morfologia krwi z oznaczeniem stanu zapalnego i parametrów wskazujących na zmiany reumatoidalne.

Jak uniknąć zespołu szyi smartfonowej?

Zespół szyi smartfonowej powstaje na skutek przybierania nienaturalnej, wymuszonej postawy ciała, dlatego profilaktyka opiera się przede wszystkim na zachowaniu odpowiedniej higieny kręgosłupa podczas korzystania ze smartfona, komputera lub tabletu. Urządzenie powinno znajdować się na wysokości wzroku. Zaleca się unikanie konieczności długiego pochylania się nad klawiaturą lub ekranem sprzętu. Niezbędne jest robienie regularnych przerw, podczas których idziemy na spacer lub wykonujemy kilka ćwiczeń na kręgosłup szyjny. Efekty przyniesie też ograniczenie użytkowania tego typu urządzeń i spędzanie wolnego czasu w aktywny sposób. Na rozwój zespołu szyi smartfonowej szczególnie narażone są osoby nieuprawiające żadnej aktywności ruchowej. Ich mięśnie, pozostając w ciągłym, nienaturalnym napięciu, są bardziej podatne na urazy i przeciążenia. Dlatego w profilaktyce zdrowia kręgosłupa nie może zabraknąć regularnego ruchu. Osoby początkujące powinny zacząć od intensywnego marszu.

Skutki zespołu szyi smartfonowej

Nadmierne skrócenie mięśni szyi, a następnie utrwalanie powstałej dysfunkcji skutkuje wystąpieniem szeregu dolegliwości, np. bólu głowy, niestabilności odcinka szyjnego kręgosłupa czy zaburzenia pracy nerwów tej partii ciała. Jedną z poważniejszych konsekwencji bagatelizowania zespołu szyi smartfonowej są choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, m.in. dyskopatia szyjna. Dlatego wszelkie objawy wynikające z powstania dysfunkcji powinny być skonsultowane z lekarzem, a następnie poddane leczeniu. Wcześnie podjęta terapia i współpraca z rehabilitantem może efektywnie poprawić funkcjonalność i zakres ruchowy szyi i zapobiec postępującym zmianom zwyrodnieniowym.

Jeśli obawiasz się wystąpienia szyi smartfonowej albo chcesz uzyskać pomoc w leczeniu już rozwiniętego schorzenia, sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewni Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów (w tym ortopedy) oraz do wielu badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD). Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę – dowiesz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Źródła
  1. I.A Kapandji, R. Gnat, Anatomia funkcjonalna stawów, t. 3, Kręgosłup, miednica, głowa, Edra Urban & Partner, 2020.
  2. A. Coote, P. Haslam, T. Gaździk, Ortopedia i reumatologia Crash Course, Edra Urban & Partner, 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.