Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 1 min.

Zespół szyi smartfonowej - objawy, diagnostyka i leczenie schorzenia

Emilia Kruszewska

24.01.2022

Aktualizacja: 02.07.2023

Zespół szyi smartfonowej to dysfunkcja polegająca na zaburzeniach zakresu ruchowego szyi i silnym przeciążeniu mięśni. Czy wiesz, że bagatelizowana szyja smartfonowa może być przyczyną dyskopatii? Sprawdź, jak zapobiec rozwojowi schorzenia i jak wygląda leczenie problemu.


szyja-smartfonowa-czym-jest-polecane-cwiczenia
pexels.com

Polecane

zerwany-miesien-jakie-sa-objawy-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Zerwany mięsień - jakie są objawy i jak leczyć?
24.01.2022
bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
skrecenie-nadgarstka-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Skręcenie nadgarstka - jakie są objawy? Jak leczyć?
24.01.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
Spis treści
 1. Czym jest szyja smartfonowa?
 2. Objawy zespołu szyi smartfonowej
 3. Leczenie zespołu szyi smartfonowej
 4. Jak uniknąć zespołu szyi smartfonowej?
 5. Skutki zespołu szyi smartfonowej

Czym jest szyja smartfonowa?

Szyja smartfonowa jest nowym zespołem dolegliwości umiejscowionych w okolicy karku, barków i przestrzeni między łopatkami. Dysfunkcja powstaje na skutek wymuszonej, nienaturalnej pozycji ciała, którą przybieramy podczas korzystania z urządzeń elektronicznych, smartfonów, tabletów, laptopów i komputerów stacjonarnych. Długotrwałe przesiadywanie w wadliwej pozycji prowadzi do przeciążenia partii mięśni i powstania silnego napięcia tylnej taśmy, któremu nierzadko towarzyszy ból. Zespół szyi smartfonowej w jednakowym stopniu dotyka dzieci, osoby młode i starsze. Szczególnie narażone na dysfunkcje są grupy zawodowe pracujące przy komputerze oraz osoby niepraktykujące żadnych aktywności ruchowych.

Objawy zespołu szyi smartfonowej

Zespół szyi smartfonowej objawia się nawracającymi dolegliwościami bólowymi w okolicy karku, obręczy barkowej i łopatek. Pogłębiający się problem z czasem sprzyja przewlekłym bólom głowy i drętwieniu rąk. W badaniu palpacyjnym rehabilitant jest w stanie stwierdzić wyraźne napięcie i skrócenie mięśni szyi. Dodatkowo obręcz barkowa przyjmuje pozycję lekko uniesioną. Nadmierne napięcie powoduje ponadto stałe pochylanie głowy do przodu, a nawet wysuwanie żuchwy. Objawy te jasno wskazują na rozwój zespołu szyi smartfonowej i mogą być podstawą do dalszej diagnostyki i leczenia.

Leczenie zespołu szyi smartfonowej

Leczenie zespołu szyi smartfonowej opiera się na technikach rehabilitacji. W celu rozluźnienia sztywności szyi i przeciążenia obręczy barkowej fizjoterapeuta stosuje terapię manualną i masaż. Rehabilitację uzupełniają odpowiednio dobrane ćwiczenia. Ulgę w nagłych dolegliwościach bólowych szyi mogą przynieść chłodne okłady lub stosowanie maści rozluźniających napięcie mięśni i usprawniających mikrokrążenie naczyniowe.

Jeśli zespół szyi smartfonowej przyczynił się do poważnych patologii w zakresie ruchu odcinka szyjnego kręgosłupa, niezbędne jest przeprowadzenie pełnego zakresu badań obrazowych celem zlokalizowania ewentualnych zwyrodnień lub przeciążeń. W zależności od zaleceń lekarza wykonywane są badania RTG, USG, tomografia komputerowa. Uzupełnieniem diagnostyki jest morfologia krwi z oznaczeniem stanu zapalnego i parametrów wskazujących na zmiany reumatoidalne.

Jak uniknąć zespołu szyi smartfonowej?

Zespół szyi smartfonowej powstaje na skutek przybierania nienaturalnej, wymuszonej postawy ciała, dlatego profilaktyka opiera się przede wszystkim na zachowaniu odpowiedniej higieny kręgosłupa podczas korzystania ze smartfona, komputera lub tabletu. Urządzenie powinno znajdować się na wysokości wzroku. Zaleca się unikanie konieczności długiego pochylania się nad klawiaturą lub ekranem sprzętu. Niezbędne jest robienie regularnych przerw, podczas których idziemy na spacer lub wykonujemy kilka ćwiczeń na kręgosłup szyjny. Efekty przyniesie też ograniczenie użytkowania tego typu urządzeń i spędzanie wolnego czasu w aktywny sposób. Na rozwój zespołu szyi smartfonowej szczególnie narażone są osoby nieuprawiające żadnej aktywności ruchowej. Ich mięśnie, pozostając w ciągłym, nienaturalnym napięciu, są bardziej podatne na urazy i przeciążenia. Dlatego w profilaktyce zdrowia kręgosłupa nie może zabraknąć regularnego ruchu. Osoby początkujące powinny zacząć od intensywnego marszu.

Skutki zespołu szyi smartfonowej

Nadmierne skrócenie mięśni szyi, a następnie utrwalanie powstałej dysfunkcji skutkuje wystąpieniem szeregu dolegliwości, np. bólu głowy, niestabilności odcinka szyjnego kręgosłupa czy zaburzenia pracy nerwów tej partii ciała. Jedną z poważniejszych konsekwencji bagatelizowania zespołu szyi smartfonowej są choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, m.in. dyskopatia szyjna. Dlatego wszelkie objawy wynikające z powstania dysfunkcji powinny być skonsultowane z lekarzem, a następnie poddane leczeniu. Wcześnie podjęta terapia i współpraca z rehabilitantem może efektywnie poprawić funkcjonalność i zakres ruchowy szyi i zapobiec postępującym zmianom zwyrodnieniowym.

Źródła
 1. I.A Kapandji, R. Gnat, Anatomia funkcjonalna stawów, t. 3, Kręgosłup, miednica, głowa, Edra Urban & Partner, 2020.
 2. A. Coote, P. Haslam, T. Gaździk, Ortopedia i reumatologia Crash Course, Edra Urban & Partner, 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.