account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.

Choroby kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie

lek. Agnieszka Żędzian30.05.2023Aktualizacja: 01.06.2023

Choroby kręgosłupa mogą być przyczyną ostrych lub przewlekłych dolegliwości bólowych, które prowadzą do pogorszenia jakości życia i uniemożliwiają pracę zawodową. Ból kręgosłupa wymaga właściwej diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji, a czasem także leczenia chirurgicznego. Dowiedz się, jakie schorzenia mogą być przyczyną bólu kręgosłupa.


choroby-kregoslupa-rodzaje-przyczyny-leczenie
Pixabay.com

Polecane

jakie-sa-domowe-sposoby-na-bol-kciuka
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na ból kciuka – proste ćwiczenia i zabiegi uśmierzające
14.05.2021
bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
przeciazenie-nadgarstka-na-czym-polega-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Przeciążenie nadgarstka - na czym polega leczenie domowe?
24.01.2022
cwiczenia-na-dyskopatie-szyjna-jakie-sa-wskazane
Zdrowie
1 min.
Ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa szyjnego – zasady, przykładowy zestaw, praktyczne wskazówki
03.06.2022
Spis treści
  1. Choroby kręgosłupa – jakie są ich przyczyny?
  2. Co zalicza się do chorób kręgosłupa?
  3. Objawy chorób kręgosłupa
  4. Diagnostyka chorób kręgosłupa – jakie badania wykonać?
  5. Leczenie chorób kręgosłupa – na czym polega?

Choroby kręgosłupa – jakie są ich przyczyny?

Bóle kręgosłupa, szczególnie w części szyjnej i lędźwiowej, są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Szacuje się, iż przewlekły ból dolnego odcinka kręgosłupa dotyczy nawet 23% osób dorosłych. W 2014 r. w Polsce ból dolnej części pleców zgłaszało 28,4% kobiet i 21,2% mężczyzn w wieku ≥15 lat, a 21% kobiet i 13% mężczyzn doświadczyło bólu w okolicy szyi [1]. Ból pleców jest istotnym problemem, który nie tylko wpływa negatywnie na jakość życia, ale jest również częstą przyczyną konieczności skorzystania ze zwolnienia lekarskiego.

Co zalicza się do chorób kręgosłupa?

Przyczyny bólu kręgosłupa można podzielić na 5 głównych kategorii:

  • mechaniczne – spowodowane urazem kręgosłupa, krążków międzykręgowych (tzw. dysków) lub tkanek miękkich; choroba nie zawsze ma charakter ostry, np. w przypadku tzw. kręgozmyku (spondylolistezy) dochodzi do „ślizgania się” kręgu wraz ze strukturami go otaczającymi; do innych przyczyn mechanicznych bólu kręgosłupa zalicza się również skoliozę, ciążę czy wypadnięcie dysku;

  • zwyrodnieniowe – powodują wystąpienie zmian zwyrodnieniowych w obrębie kości, stawów i tkanek miękkich, prowadząc do ich uszkodzenia. Do tej kategorii należą m.in. często występująca choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba zwyrodnieniowa krążków międzykręgowych, jak również złamania kompresyjne u osób z osteoporozą;

  • zapalne – najczęściej zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK);

  • rzadkie przyczyny chorób kręgosłupa – nowotwory (np. zmiany przerzutowe z raka piersi) oraz infekcje (w tym zakażenia kręgosłupa, krążków międzykręgowych i ropnie nadtwardówkowe).

Jeśli odczuwasz ostry i przewlekły ból kręgosłupa, skonsultuj się z lekarzem, szczególnie w przypadku wystąpienia tzw. objawów alarmowych („czerwonych flag”) – osłabienia, nietrzymania moczu, zmniejszenia masy ciała czy bólu wybudzającego chorego w nocy – mogą one bowiem świadczyć m.in. o procesie nowotworowym w obrębie kręgosłupa.

Objawy chorób kręgosłupa

Co to jest zespół bólowy w chorobie kręgosłupa? Najczęstszym objawem chorób kręgosłupa jest ból, spowodowany uciskiem nerwów przez uszkodzenie lub zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Towarzyszy on najczęściej chorobom kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Na podstawie umiejscowienia dolegliwości oraz promieniowania bólu lekarz może w przybliżeniu określić poziom kręgosłupa, w którym mogą być obecne zmiany chorobowe. Istotne w wywiadzie jest również nasilenie dolegliwości, czas ich występowania oraz nasilenie lub zmniejszenie dolegliwości w zależności od wykonywanych ruchów. Inne objawy, które mogą wystąpić w przebiegu chorób kręgosłupa, powodujących ucisk korzeni nerwowych, to: drętwienie kończyn, ból w klatce piersiowej, bóle głowy, zawroty głowy, a nawet zaparcia. Choroby kręgosłupa bywają też przyczyną ucisku w gardle.

Warto wspomnieć również o często występujących w przebiegu chorób kręgosłupa objawach rwy kulszowej, spowodowanej uciskiem nerwu kulszowego. Kiedy można podejrzewać rwę kulszową? Symptomy to najczęściej silny ból w okolicy części lędźwiowej kręgosłupa, promieniujący do pośladka, tylnej części uda, podudzia i stopy. Dolegliwości nasilają się podczas pochylania się oraz podnoszeniu wyprostowanej kończyny dolnej do góry w pozycji leżącej na plecach. Do innych korzeniowych zespołów bólowych należy m.in. rwa barkowa i rwa udowa.

Diagnostyka chorób kręgosłupa – jakie badania wykonać?

Jeśli pojawiły się u Ciebie dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarz przeprowadzi badanie przedmiotowe, w trakcie którego zbada m.in. bolesność uciskową kręgosłupa, ruchomość w stawach, siłę mięśniową i odruchy neurologiczne.

Konieczne może być wykonanie badań obrazowych i laboratoryjnych. Zwykle pierwszym badaniem obrazowym jest RTG kręgosłupa, najczęściej w dwóch projekcjach – przednio-tylnej i bocznej. Rezonans magnetyczny jest pomocny do oceny tkanek miękkich, tkanki nerwowej oraz przy podejrzeniu rozrostu nowotworowego. Nie jest on jednak badaniem, które może zlecić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, dlatego może on zadecydować o konieczności pogłębienia diagnostyki w poradni neurologicznej. Badania laboratoryjne, które warto rozważyć, to m.in. morfologia krwi obwodowej, OB, stężenie CRP, dehydrogenazy mleczanowej i kwasu moczowego.

Polecamy

ortopeda-co-leczy-z-jakimi-objawami-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna

Ortopeda – co leczy? Z jakimi objawami udać się na wizytę?

Ortopeda to lekarz o szerokiej specjalizacji, który zajmuje się leczeniem problemów z układem ruchu (kości, stawów, kręgosłupa, mięśni i więzadeł), leczeniem urazów, złamań kości, chorób stawów, a także wadami postawy. Jedynym elementem układu szkieletowego, którym nie zajmuje się ortopeda jest czaszka. Pierwszą wizytę u ortopedy zazwyczaj można odbyć w formie e-wizyty.

Redakcja11.02.2022

Leczenie chorób kręgosłupa – na czym polega?

Leczenie chorób kręgosłupa zależy od jego przyczyny i może obejmować leczenie farmakologiczne (m.in. leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające mięśnie), fizykoterapię (m.in. ćwiczenia na dyskopatię szyjną) i wsparcie psychologiczne. Leczenie operacyjne jest stosowane u osób, u których przewlekłe dolegliwości bólowe utrudniają codzienne życie, a postępowanie zachowawcze nie przynosi zadowalających efektów.

Źródła
  1. Raciborski F., Gasik R., Kłak A., Disorders of the spine. A major health and social problem, “Reumatologia”, 2016, dostęp online: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5090028/. 
  2. Casiano V. i in., Back Pain, “StatPearls”, 2023, dostęp online: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538173/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.