account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?

lek. Magdalena MroczekLek. Magdalena Mroczek17.09.2021Aktualizacja: 25.11.2022

Imbir ma nie tylko wyjątkowe właściwości smakowe, ale również zdrowotne. Kobiety w ciąży często używają go jako środka przeciwwymiotnego. Czy można jeść i pić imbir w ciąży? Oto co powinnaś wiedzieć.


imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
unsplash.com

Polecane

mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
Spis treści
 1. Imbir w ciąży
 2. Imbir w ciąży – czy można go spożywać?
 3. Imbir w ciąży – jakie są przeciwwskazania?
 4. W jakiej formie spożywać imbir w ciąży?
 5. Właściwości imbiru w pigułce – obejrzyj infografikę

Imbir w ciąży

Korzeń imbiru od czasów starożytnych stosowany był na różne schorzenia, w tym jako lek na nudności. Imbir jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zapobieganie nudnościom w ciąży stosowanych w krajach zachodnich. Według statystyk aż 80% kobiet w ciąży doświadcza porannych mdłości, a około 10% stosuje imbir. Mechanizm działania imbiru na wymiotowanie i nudności w ciąży nie został w pełni poznany. Jego składnikom aktywnym przypisuje się zdolność do wpływania na receptory serotoninowe i muskarynowe w przewodzie pokarmowym. Imbir może mieć również działanie przeciwwymiotne poprzez bezpośredni wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (mózg). Czy imbir dla kobiet w ciąży jest bezpieczny?

Imbir w ciąży – czy można go spożywać?

Ogólnie imbir uważany jest za bezpieczny. Dopuszcza się stosowanie go przez kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią. Warto jest jednak przestrzegać kilku zasad, aby nie narażać zdrowia matki i dziecka. Jak stosować imbir w ciąży? Nie jest wskazany w pierwszym trymestrze ciąży. W tym bardzo ważnym dla kształtowania się narządów dziecka okresie może mieć on szkodliwe działanie, szczególnie jeśli spożywany jest w nadmiarze. Inaczej jest w trzecim trymestrze ciąży. Jego dodatkową zaletą, zwłaszcza w tym czasie, jest działanie przeciwobrzękowe. Nie powinno się jednak przekraczać dawki 1 grama, która jest bezpieczna dla matki i dziecka. Spożywany w większej ilości może powodować efekty uboczne. Pamiętaj, że w niektórych sytuacjach imbir nie jest wskazany.

Imbir w ciąży – jakie są przeciwwskazania?

Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do przyjmowania imbiru na mdłości w ciąży, ale niektórym kobietom odradza się jego spożywanie. W celu oszacowania indywidualnego ryzyka najlepiej skonsultuj się z lekarzem.Oto sytuacje, kiedy woda z imbirem na mdłości w ciąży może nie być wskazana:

 • nasilone ryzyko krwawienia – imbir ma działanie rozrzedzające krew i spowalnia jej krzepnięcie. Z tego powodu nie powinien być spożywany w czasie bezpośrednio poprzedzającym poród oraz przez kobiety, które doświadczyły krwawień z pochwy lub poroniły. Niektóre leki przeciwbólowe również spowalniają krzepnięcie krwi. Imbir może potęgować ich działanie;

 • ryzyko poronienia – w zbyt dużej dawce imbir nasila skurcze macicy i może prowadzić do poronienia;

 • arytmie serca – w rzadkich przypadkach imbir może powodować zaburzenia rytmu serca;

 • choroby żołądkowo-jelitowe – imbir czasami przyczynia się do nasilenia objawów zgagi, zespołu jelita drażliwego i nadmiernie stymuluje produkcję żółci;

 • cukrzyca – imbir obniża stężenie glukozy we krwi, co może prowadzić do hipoglikemii (niedocukrzenia). Jest to niebezpieczne zwłaszcza dla kobiet w ciąży cierpiących na cukrzycę i przyjmujących insulinę;

 • podwyższone i zbyt niskie ciśnienie krwi – może spowodować nudności i wywoływać uczucie omdlenia. Od przyjmowania imbiru powinny powstrzymać się kobiety w ciąży przyjmujące leki na nadciśnienie.

Przeciwwskazaniem do wykorzystywania imbiru w ciąży jest również stan przedrzucawkowy i alergia na tę przyprawę.

W jakiej formie spożywać imbir w ciąży?

Imbir w ciąży najczęściej przyjmuje się na mdłości i na przeziębienia. Czy można pić napar na bazie tego korzenia? To jest najprostszy przepis na imbir na mdłości w ciąży. Plaster świeżego imbiru wystarczy zalać wrzącą wodą, dodać trochę soku z cytryny. Przyjazną dla kobiet w ciąży formą są cukierki z imbirem. Zawierają one jedynie niewielkie jego ilości. Łatwo jest wyliczyć jego spożytą dawkę. Imbir na przeziębienie, grypę i zapalenie gardła w ciąży najczęściej dodawany jest do herbaty lub wypijany w formie naparu. Zazwyczaj jest to imbir świeży, w związku z tym pamiętaj, aby obrać go z brązowej skórki i nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Czy można jeść imbir w ciąży? Tak, jest to dopuszczalne. Wiedz jednak, że świeży imbir ma znacznie więcej gingeroli (składników aktywnych). W czasie procesu suszenia dochodzi do ich redukcji, dlatego proszek z imbiru ma mniej składników aktywnych. Pamiętaj, aby zwłaszcza w przypadku świeżego imbiru nie przekraczać dziennej dawki 1 grama.

Czy imbir jest bezpieczny w ciąży? Zasadniczo w pierwszym trymestrze ciąży odradza się spożywanie imbiru. W trzecim trymestrze przyjmowanie go na mdłości jest dopuszczalne.

Właściwości imbiru w pigułce – obejrzyj infografikę
Właściwości i stosowanie imbiru - infografika

Źródła
 1. R. Shawahna, A. Taha., Which potential harms and benefits of using ginger in the management of nausea and vomiting of pregnancy should be addressed? a consensual study among pregnant women and gynecologists, „BMC complementary and alternative medicine” 2017, nr 17, s. 204.
 2. W. Cisowski i in. Kłącze imbiru – zastosowanie lecznicze oraz składniki czynne, „Postępy Fitoterapii” 2004, nr 2, s. 71–76.
Author lek. Magdalena Mroczek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
sok-z-czerwonej-porzeczki-jak-go-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z czerwonej porzeczki, by zachować cenne właściwości owocu?
27.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.