imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
unsplash.com

Imbir w ciąży

Korzeń imbiru od czasów starożytnych stosowany był na różne schorzenia, w tym jako lek na nudności. Imbir jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zapobieganie nudnościom w ciąży stosowanych w krajach zachodnich. Według statystyk aż 80% kobiet w ciąży doświadcza porannych mdłości, a około 10% stosuje imbir. Mechanizm działania imbiru na wymiotowanie i nudności w ciąży nie został w pełni poznany. Jego składnikom aktywnym przypisuje się zdolność do wpływania na receptory serotoninowe i muskarynowe w przewodzie pokarmowym. Imbir może mieć również działanie przeciwwymiotne poprzez bezpośredni wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (mózg). Czy imbir dla kobiet w ciąży jest bezpieczny?

Imbir w ciąży – czy można go spożywać?

Ogólnie imbir uważany jest za bezpieczny. Dopuszcza się stosowanie go przez kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią. Warto jest jednak przestrzegać kilku zasad, aby nie narażać zdrowia matki i dziecka. Jak stosować imbir w ciąży? Nie jest wskazany w pierwszym trymestrze ciąży. W tym bardzo ważnym dla kształtowania się narządów dziecka okresie może mieć on szkodliwe działanie, szczególnie jeśli spożywany jest w nadmiarze. Inaczej jest w trzecim trymestrze ciąży. Jego dodatkową zaletą, zwłaszcza w tym czasie, jest działanie przeciwobrzękowe. Nie powinno się jednak przekraczać dawki 1 grama, która jest bezpieczna dla matki i dziecka. Spożywany w większej ilości może powodować efekty uboczne. Pamiętaj, że w niektórych sytuacjach imbir nie jest wskazany.

Imbir w ciąży – jakie są przeciwwskazania?

Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do przyjmowania imbiru na mdłości w ciąży, ale niektórym kobietom odradza się jego spożywanie. W celu oszacowania indywidualnego ryzyka najlepiej skonsultuj się z lekarzem.Oto sytuacje, kiedy woda z imbirem na mdłości w ciąży może nie być wskazana:

 • nasilone ryzyko krwawienia – imbir ma działanie rozrzedzające krew i spowalnia jej krzepnięcie. Z tego powodu nie powinien być spożywany w czasie bezpośrednio poprzedzającym poród oraz przez kobiety, które doświadczyły krwawień z pochwy lub poroniły. Niektóre leki przeciwbólowe również spowalniają krzepnięcie krwi. Imbir może potęgować ich działanie;

 • ryzyko poronienia – w zbyt dużej dawce imbir nasila skurcze macicy i może prowadzić do poronienia;

 • arytmie serca – w rzadkich przypadkach imbir może powodować zaburzenia rytmu serca;

 • choroby żołądkowo-jelitowe – imbir czasami przyczynia się do nasilenia objawów zgagi, zespołu jelita drażliwego i nadmiernie stymuluje produkcję żółci;

 • cukrzyca – imbir obniża stężenie glukozy we krwi, co może prowadzić do hipoglikemii (niedocukrzenia). Jest to niebezpieczne zwłaszcza dla kobiet w ciąży cierpiących na cukrzycę i przyjmujących insulinę;

 • podwyższone i zbyt niskie ciśnienie krwi – może spowodować nudności i wywoływać uczucie omdlenia. Od przyjmowania imbiru powinny powstrzymać się kobiety w ciąży przyjmujące leki na nadciśnienie.

Przeciwwskazaniem do wykorzystywania imbiru w ciąży jest również stan przedrzucawkowy i alergia na tę przyprawę.

W jakiej formie spożywać imbir w ciąży?

Imbir w ciąży najczęściej przyjmuje się na mdłości i na przeziębienia. Czy można pić napar na bazie tego korzenia? To jest najprostszy przepis na imbir na mdłości w ciąży. Plaster świeżego imbiru wystarczy zalać wrzącą wodą, dodać trochę soku z cytryny. Przyjazną dla kobiet w ciąży formą są cukierki z imbirem. Zawierają one jedynie niewielkie jego ilości. Łatwo jest wyliczyć jego spożytą dawkę. Imbir na przeziębienie, grypę i zapalenie gardła w ciąży najczęściej dodawany jest do herbaty lub wypijany w formie naparu. Zazwyczaj jest to imbir świeży, w związku z tym pamiętaj, aby obrać go z brązowej skórki i nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Czy można jeść imbir w ciąży? Tak, jest to dopuszczalne. Wiedz jednak, że świeży imbir ma znacznie więcej gingeroli (składników aktywnych). W czasie procesu suszenia dochodzi do ich redukcji, dlatego proszek z imbiru ma mniej składników aktywnych. Pamiętaj, aby zwłaszcza w przypadku świeżego imbiru nie przekraczać dziennej dawki 1 grama.Czy imbir jest bezpieczny w ciąży? Zasadniczo w pierwszym trymestrze ciąży odradza się spożywanie imbiru. W trzecim trymestrze przyjmowanie go na mdłości jest dopuszczalne.

  Źródła
  1. R. Shawahna, A. Taha., Which potential harms and benefits of using ginger in the management of nausea and vomiting of pregnancy should be addressed? a consensual study among pregnant women and gynecologists, „BMC complementary and alternative medicine” 2017, nr 17, s. 204.

  2. W. Cisowski i in. Kłącze imbiru – zastosowanie lecznicze oraz składniki czynne, „Postępy Fitoterapii” 2004, nr 2, s. 71–76.

  Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

  Telekonsultacja z lekarzem
  już w ciągu godziny!
  Umów się
  Uzyskaj odpowiedź
  dzięki konsultacji
  online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
  Umów się
  Popularne w kategorii Zdrowie

  © 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.