Skuteczne sposoby na rzucenie palenia
Łatwo zacząć palić. Kiedy jednak wpadniemy w szpony nałogu, odstawienie papierosów okazuje się ogromnym wyzwaniem. Mimo wszystko warto podjąć ten trud w każdym momencie, niezależnie od tego, czy palaczem jest się od roku czy od 20 lat. Poznaj kilka rad, które pomogą Ci w walce z uzależnieniem od nikotyny.
Polecane
Na czym polega uzależnienie od papierosów?
Aby skutecznie rzucić palenie, warto zrozumieć, w jaki sposób powstaje nałóg. Jak podaje międzynarodowa klasyfikacja chorób ICD-10, zespół uzależnienia obejmuje różnego rodzaju objawy, które rozwijają się po wielokrotnym użyciu danej substancji. Zazwyczaj występują: silna potrzeba używania konkretnego środka, problemy z kontrolowaniem tego używania oraz jego kontynuowanie pomimo przykrych następstw. Organizm stopniowo zwiększa tolerancję (pojawia się potrzeba przyjmowania coraz większej ilości substancji), a w przypadku odstawienia – występuje tzw. zespół abstynencyjny.
W przypadku papierosów systematyczne wprowadzanie zawartych w nich substancji chemicznych do organizmu powoduje zmiany w metabolizmie komórek. Osoba paląca odczuwa podczas tej czynności przyjemne odprężenie. To skłania do sięgnięcia po kolejnego papierosa. Na skutek zwiększenia tolerancji potrzeba taka pojawia się coraz częściej. Jej niezaspokojenie zaczyna wiązać się z odczuwaniem głodu nikotynowego. To właśnie uzależnienie od nikotyny.
Jak rzucić palenie?
Mimo że zwykle zdajemy sobie sprawę, jak szkodliwe dla zdrowia jest palenie papierosów (wpływa choćby na rozwój chorób płuc czy wzrost ryzyka udaru), porzucenie nałogu nie jest prostym zadaniem. Każdy, kto choć raz spróbował, dobrze wie, jak może się buntować przyzwyczajony do palenia organizm. Jak rzucić palenie, gdy już po krótkim czasie bez papierosa zaczynamy odczuwać rozdrażnienie, niepokój, trudności w koncentracji, spadek nastroju? Sytuację pogarszają nierzadko objawy somatyczne, takie jak: bóle głowy, drżenie rąk, zmiana ciśnienia krwi, dolegliwości żołądkowe.
Nie istnieje jedna uniwersalna i prosta metoda, jak skutecznie rzucić palenie. Przebieg procesu wychodzenia z nałogu oraz efektywność konkretnych sposobów zależą od kilku czynników. Wydaje się, że najważniejszym z nich jest motywacja. Innymi słowy – sukces zależy od tego, jak bardzo chcesz i jak mocno jesteś zdeterminowany, by rozstać się z nałogiem.
Domowe sposoby na rzucenie palenia
Jeśli nie chcemy sięgać po fachową pomoc, możemy spróbować poradzić sobie z uzależnieniem samodzielnie. Możliwe jest rzucenie palenia bez wspomagaczy w postaci np. tabletek z nikotyną, a także bez wsparcia specjalisty. Należy się jednak liczyć z trudnościami i z chwilami zwątpienia.
Zanim wyznaczymy sobie dzień wypalenia ostatniego papierosa, zastanówmy się, co pomoże nam odwracać uwagę od chęci zapalenia. Po odstawieniu nikotyny dość regularnie będzie pojawiać się bardzo silna potrzeba sięgnięcia po używkę. Na szczęście nie jest to uczucie stałe, trwa kilka minut. Czas ten można przetrwać, stosując odwracanie uwagi. Może to być wykonanie kilku ćwiczeń fizycznych, wypicie szklanki wody, skorzystanie z zabawki sensorycznej (tzw. fidgetu). Wiele osób zamiast po papierosa sięga po coś do jedzenia. Jak jednak w takiej sytuacji rzucić palenie i nie przytyć? Przekąski, którymi zastępujemy palenie, muszą być małe i niskokaloryczne; sprawdzą się np. pokrojone w wąskie słupki marchewki, seler naciowy lub kalarepa. Jeżeli głównym problemem jest fizyczny brak papierosa w dłoni lub w ustach, można spróbować zastąpić go słomką do napojów, wykałaczką czy patyczkiem do szaszłyków (starajmy się jednak nie gryźć tych przedmiotów, ma to bowiem szkodliwy wpływ na szkliwo zębów).
Co jeszcze może pomóc? Zarówno w przypadku fizycznych objawów odstawienia, jak i psychicznej potrzeby zapalenia pomogą zdrowe nawyki, np. nawadnianie się, ruch na świeżym powietrzu, medytacja. Pomocna może okazać się lektura znanej książki „Prosta metoda na to, jak skutecznie rzucić palenie”, której autorem jest Allen Carr. Zawsze bezcenne jest wsparcie kogoś bliskiego, a także… własne. Warto podchodzić do samego siebie pozytywnie, z wyrozumiałością, dając sobie prawo do słabszych dni.
Wsparcie farmakologiczne i psychologiczne
Wielu palaczy zastanawia się, jak łatwo i szybko rzucić palenie („Jak rzucić palenie w pięć dni?” to częste zapytanie w wyszukiwarkach internetowych). Trzeba jednak mieć świadomość, że proces ten rzadko jest prosty i krótkotrwały. Czasami nie wystarczą domowe sposoby i wsparcie rodziny. Warto wówczas sięgnąć po dostępne bez recepty preparaty, takie jak gumy do żucia, tabletki lub plastry z nikotyną. Sposób ten nie jest obojętny dla organizmu, dobrze więc przed rozpoczęciem stosowania go skonsultować się ze swoim lekarzem.
Jeśli masz za sobą już wiele nieudanych podejść do rzucenia palenia lub u podłoża Twojego uzależnienia leżą poważniejsze problemy psychologiczne, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. W ekstremalnych przypadkach wskazana może być psychoterapia uzależnień.
Rzucanie palenia – czego się spodziewać?
Przygotuj się na niespodzianki, którymi może Cię zaskoczyć pozbawiony nikotyny organizm. Najpierw pojawią się objawy głodu nikotynowego, stopniowo jednak będą łagodnieć, aż całkowicie ustąpią, a Twoje ciało zacznie się regenerować.
Pierwszy etap oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia rozpoczyna się już po kilkunastu godzinach od wypalenia ostatniego papierosa – zawartość dwutlenku węgla we krwi spada, a tlenu – wzrasta. Kolejne dni i miesiące to m.in.: poprawa w funkcjonowaniu zmysłów, oczyszczanie płuc, regeneracja skóry i lepsze działanie układu krążenia. Po kilku latach wyraźnie maleje ryzyko poważnych chorób związanych z paleniem, takich jak nowotwór płuc, języka lub krtani czy astma oskrzelowa.
Jeśli potrzebujesz fachowej porady dotyczącej wychodzenia z nałogu nikotynowego, chcesz omówić ze specjalistą, jak rzucić palenie w ciąży, lub masz inne pytania dotyczące uzależnienia, skonsultuj się z lekarzem.
Na Webi możesz zamówić ofert prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. W ramach wybranego pakietu możesz zyskać dostęp do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistów (wizyty stacjonarne u specjalistów tylko w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD). Na konsultację z lekarzem rodzinnym będziesz czekać nie dłużej niż 1 dzień, a ze specjalistą dostępnym w ramach wybranego pakietu – w ciągu 3 dni roboczych. Już od 119 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do wizyt w gabinecie laryngologa, kardiologa i 27 innych specjalistów, a także do ponad 200 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. RTG klatki piersiowej i EKG.
Zamów ofertę – na stronie https://www.welbi.pl/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne/ kliknij „Chcę obliczyć składkę”, wypełnij formularz i umów się na rozmowę z doradcą TU Zdrowie, dostawcy usług w ramach Polisy Zdrowie Welbi. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.
- World Health Organization, Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, rewizja dziesiąta, t. I, 2008.
- W.R. Miller, A.A. Forcehimes, A. Zweben, Terapia uzależnień. Podręcznik dla profesjonalistów, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2014.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.