account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Etapy oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia

Emilia Kruszewskalek. Wiktor Trela21.12.2021Aktualizacja: 17.10.2023

Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia to długotrwały proces. Regeneracja jest wieloetapowa, ale korzyści stają się widoczne już po krótkim czasie. Jakie są etapy oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia? Jak długo trwa regeneracja układu oddechowego?


etapy-oczyszczania-organizmu-po-rzuceniu-palenia
unsplash.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
sluch-absolutny-co-to-jest-jak-sprawdzic
Zdrowie
1 min.
Słuch absolutny - co to jest? Jak sprawdzić?
24.01.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
jak-wzmocnic-serce-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak wzmocnić serce po chemioterapii, przy arytmii, po zawale? Dieta, ćwiczenia, naturalne sposoby
19.05.2021
Spis treści
  1. Objawy odstawienia papierosów
  2. Etapy oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia
  3. Zalety rzucenia palenia
  4. Wspomaganie rzucenia palenia

Objawy odstawienia papierosów

Nikotyna jest substancją uzależniającą, co oznacza, że jeżeli nie będzie dostarczana do organizmu przez dłuższy czas, pojawią się objawy odstawienia. Palaczom, którzy sięgają po papierosa okazjonalnie, jest o wiele łatwiej przejść okres odstawienia niż osobom tkwiącym w nałogu od dawna. Jeśli sięgasz po papierosa od kilku do kilkunastu razy dziennie, możesz dotkliwie odczuwać rezygnację z nikotyny. Wyróżnia się dwa rodzaje symptomów głodu palacza – objawy somatyczne (fizyczne) i psychiczne.

Objawy fizyczne:

  • wzmożony apetyt;

  • nadmierna potliwość;

  • ślinotok;

  • kaszel;

  • ból głowy.

Objawy psychiczne:

  • drażliwość;

  • niepokój;

  • wahania nastroju;

  • skłonność do agresji słownej;

  • trudności z koncentracją;

  • bezsenność.

Czas trwania objawów odstawienia i ich nasilenie zależy od wielu czynników, m.in. od tego, jak długo dana osoba pali oraz od częstotliwości konieczności sięgania po papierosa.

Polecamy

kiedy-udac-sie-do-pulmonologa-jakie-choroby-leczy-ten-specjalista
Telemedycyna

Kiedy udać się do pulmonologa? Jakie choroby leczy ten specjalista?

Pulmonologia kojarzy się z dziedziną medycyny zajmującą się wyłącznie ciężkimi chorobami układu oddechowego. Nic w tym dziwnego – większość infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych nie wymaga wizyty u tego specjalisty – leczy je lekarz rodzinny. Kiedy w takim razie należy udać się do pulmonologa?

Redakcja31.08.2021

Etapy oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia

Rezultaty rezygnacji z palenia papierosów odczuwalne są szybko. Zaledwie w 20 minut od odstawienia nikotyny organizm zaczyna proces regeneracji. Najpierw zmniejsza się stężenie nikotyny i tlenku węgla w płucach. Ponadto unormowaniu ulega ciśnienie krwi. Należy pamiętać jednak, że całkowita regeneracja jest wieloletnim procesem, który wymaga zaangażowania i cierpliwości. Odnowie ulegają nie tylko płuca, lecz także układ krążenia.

  • 12 godzin – to czas, w którym zaczyna się wstępny proces regeneracji organizmu. Dochodzi do wzrostu ilości tlenu we krwi, co przekłada się na unormowanie tętna. Po 24 godzinach dochodzi do stopniowego zmniejszania stężenia dwutlenku węgla we krwi, co odczuwa się jako poprawę jakości oddychania;

  • 3 dni – poprawie ulega odczuwanie smaków i zapachów;

  • 3 miesiące – organizm rozpoczyna oczyszczanie płuc, co odczuwalne jest w poprawie jakości oddychania i zwiększeniu możliwości wzięcia głębokiego oddechu. Dodatkowo zregenerowana błona śluzowa jamy ustnej przyczynia się do zaniku nieprzyjemnego zapachu z ust i ustąpieniu problemu suchości. Regeneracji ulega też naskórek. Skóra staje się jaśniejsza, lepiej nawilżona i odczuwalnie jędrna. Po 3 miesiącach wzrasta wydajność płuc;

  • 1 rok – znacząco spada ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych i zawału serca. Całkowicie zregenerowana skóra byłego palacza jest młodsza, bardziej świetlista i zdrowa. Poprawie ulega jakość pracy oraz wydajności układu krążenia;

  • 5 lat – zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwory spowodowane paleniem papierosów;

  • 10 lat po – płuca ulegają regeneracji, a zalegająca w nich substancja smolista zostaje wydalona. Zmniejsza się o połowę ryzyko zachorowania na nowotwory spowodowane paleniem tytoniu.

Po 15 latach od rzucenia palenia serce i układ krwionośny palacza mogą być w podobnej kondycji jak u osób niepalących. Ostateczna jakość zregenerowanych płuc osoby palącej zależy od poziomu ich zniszczenia w okresie palenia. Po około 15 latach od rzucenia palenia spada również ryzyko wystąpienia chorób gardła i krtani.

Zalety rzucenia palenia

Rzucenie palenia ma wiele pozytywnych konsekwencji. Poprawie ulega stan nie tylko zdrowia, lecz także życia. Jakie są korzyści zdrowotne z rzucenia palenia? Najważniejsze to:

  • zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób przewlekłych;

  • poprawa czucia kubków smakowych;

  • zmniejszenie ryzyka rozwoju nowotworów;

  • wydłużenie długości życia;

  • poprawa kondycji zdrowia włosów, skóry i paznokci;

  • zwiększenie wydolności i pojemności płuc;

  • poprawa płodności i funkcji seksualnych;

  • poprawa wyników sportowych;

  • zmniejszenie apetytu i uregulowanie pracy układu pokarmowego;

  • poprawa jakości snu;

  • zmniejszenie drażliwości.

Nikotyna prowadzi przede wszystkim do uzależnienia psychicznego, wytwarzając fałszywe uczucie przyjemności podczas palenia. Rezygnując z nałogu, odzyskujesz kontrolę nad sferą psychiczną i uwalniasz się od przymusu sięgania po papierosa. Kolejną zaletą odstawienia jest odczuwalne zmniejszenie wydatków.

Wspomaganie rzucenia palenia

Odstawienie papierosów ma wiele pozytywnych konsekwencji, jednak osłabiony przez lata palenia organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia w regeneracji. Zastanawiasz się, jak dbać o układ oddechowy albo jak dbać o układ krwionośny? Przede wszystkim pamiętaj o zdrowym trybie życia. Twoją rutyną powinna się stać regularna aktywność fizyczna. Zadbaj o intensywny ruch minimum 4 razy w tygodniu. Możesz zacząć od szybkiego marszu. Ćwiczenia na świeżym powietrzu dotleniają organizm, przyśpieszają krążenie krwi i skutkują prawidłowym ukrwieniem wszystkich komórek ciała i narządów. Bardzo duże znaczenie w regeneracji organizmu ma również dieta. Zadbaj o pełnowartościowe i lekkostrawne posiłki. Podstawą zdrowego jadłospisu powinny być produkty świeże, surowe i sezonowe. Codziennie wypijaj minimum 2 litry wody. Odczuwalny w początkowym okresie głód nikotynowy oszukuj, sięgając po szklankę wody z cytryną lub świeżo wyciskane soki warzywne. Całkowicie zrezygnuj z produktów przetworzonych. Regularnie wykonuj badania serca, RTG klatki piersiowej, kompleksową morfologię krwi i badania moczu.

Źródła
  1. G. Judith, Nigdy dość. Mózg a uzależnienia, Rebis, 2020.
  2. M. Kossobudzka, Broń się! Jak dbać o swoją odporność, Agora, 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.