Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Infekcje dolnych dróg oddechowych – jak je rozpoznać? Kiedy udać się do lekarza?

Redakcja

02.11.2021

Aktualizacja: 27.09.2022

Dolne drogi oddechowe to fragment układu oddechowego znajdujący się między krtanią a płucami. Jednak żeby układ oddechowy działał sprawnie, musi być zdrowy, a niestety bardzo często jest narażony na różnego typu infekcje – wirusowe lub bakteryjne. Niektóre infekcje mogą mieć gwałtowny przebieg i wymagać szybkiej porady lekarskiej. Sprawdź, kiedy udać się do lekarza.


infekcje-dolnych-drog-oddechowych-jak-je-rozpoznać-kiedy-udac-sie-do-lekarza
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
  1. Budowa dolnych dróg oddechowych
  2. Jak rozpoznać infekcje dolnych dróg oddechowych
  3. 1.Ostre zapalenie oskrzeli (bronchitis)
  4. 2. Grypa
  5. 3. Zapalenie płuc
  6. Diagnostyka i leczenie infekcji dolnych dróg oddechowych
  7. Kiedy udać się do lekarza?

Budowa dolnych dróg oddechowych

W skład dolnych dróg oddechowych wchodzi dolna część krtani, tchawica, oskrzela i oskrzeliki. Tchawica rozdziela się na dwa oskrzela główne, których rozgałęzienia tworzą drzewo oskrzelowe. Oskrzela rozgałęziają się na oskrzela płatowe, wchodzące do płuc, a najmniejszym elementem drzewa oskrzelowego są oskrzeliki, które doprowadzają powietrze bezpośrednio do pęcherzyków płucnych.

Dolne drogi oddechowe odpowiadają też za nawilżenie i ocieplenie powietrza, a także jego oczyszczenie przed dostarczeniem go do pęcherzyków płucnych. W tchawicy znajduje się nabłonek migawkowy, który dzięki ruchowi rzęsek usuwa zanieczyszczenia. Wnętrze oskrzeli wyścielona jest błoną śluzową z ochronną warstwą śluzu.

Ciekawostka: kaszel to odruch obronny organizmu, który w naturalny sposób pozwala pozbywać się ciał obcych, zanieczyszczeń, pyłów i nadmiaru śluzu z dróg oddechowych. Wywoływany jest przez podrażnienie receptorów kaszlowych.

Jak rozpoznać infekcje dolnych dróg oddechowych

1.Ostre zapalenie oskrzeli (bronchitis)

Dominującym objawem zapalenia oskrzeli jest kaszel, trwający nie dłużej niż 3 tygodnie. Z kolei ostre zapalenie oskrzelików (bronchiolitis) to choroba dziecięca (u dzieci poniżej 2 roku życia), poprzedzona infekcją wirusową górnych dróg oddechowych.

Ostre zapalenie oskrzeli u dorosłych objawia się przede wszystkim suchym kaszlem, który w przebiegu choroby staje się wilgotny (z odkrztuszaniem wydzieliny) i bólem odczuwanym w tchawicy lub w klatce piersiowej. Z kolei u dzieci kaszel może prowadzić do wymiotów. Bez względu na wiek, kaszel może być na tyle silny, że prowadzi do zaburzeń snu.

Polecamy

lekarz-internista-co-leczy-kiedy-udac-sie-do-tego-specjalisty
Telemedycyna

Lekarz internista - z jakimi dolegliwościami zgłosić się do tego specjalisty?

Lekarz internista to specjalista medycyny wewnętrznej. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń wszystkich układów w ludzkim organizmie. Czym różni się od lekarza rodzinnego? Co dokładnie leczy?

Redakcja08.12.2021

2. Grypa

Do zakażenia grypą dochodzi na drodze kropelkowej lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z wydzieliną z dróg oddechowych osoby chorej. Przebieg grypy jest gwałtowny – szczyt nasilenia objawów przypada na 2-3 dobę. Charakterystycznym objawem grypy jest wysoka gorączka. Grypowe zapalenie płuc może mieć ciężki przebieg, szczególnie u dzieci, osób starszych oraz chorujących na choroby układu krążenia.

Grypę zaliczamy do chorób sezonowych. Okres zwiększonej zachorowalności na grypę trwa w Polsce od stycznia do kwietnia. Jeśli odczuwasz osłabienie, bóle mięśniowe, dokucza Ci silny ból głowy i ból w okolicy klatki piersiowej, a tym symptomom towarzyszy wysoka gorączka, skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że chory na grypę powinien być poddany izolacjidzięki e-wizycie otrzymasz e-zwolnienie bez wychodzenia z domu.

3. Zapalenie płuc

Zapalenie płuc to stan zapalny, który wyraża się naciekiem z komórek zapalnych w miąższu płucnym oraz wysiękiem w przestrzeni między pęcherzykowej. To właśnie te procesy zapalne utrudniają wymianę gazową i prowadzą do problemów z oddychaniem (duszności, przyspieszenia częstości oddechów). Zapalenie płuc może mieć ostry przebieg. Towarzyszy mu również wysoka gorączka, ogólne osłabienie, ból w klatce piersiowej i kaszel.

Diagnostyka i leczenie infekcji dolnych dróg oddechowych

Ostre zapalenie oskrzeli wywołane przez wirusy w większości wypadków nie wymaga podawania leków. Chorzy powinni pozostać w izolacji, odpoczywać i pić duże ilości płynów. Zapalenie oskrzelików wywołane u małych dzieci przez wirus oddechowy (RSV) może wymagać terapii wspomagającej, którą należy skonsultować z lekarzem. W ciężkich przypadkach podaje się leki przeciwwirusowe.

Grypę również zazwyczaj leczy się w domu, a chorzy powinni dużo odpoczywać i pić duże ilości płynów. Jeśli lekarz stwierdzi, że chory jest w grupie ryzyka narażonej na powikłania, może przepisać leki przeciwwirusowe.

W przypadku zapalenia płuc, przed rozpoczęciem leczenia, lekarz może skierować chorego na zdjęcie RTG klatki piersiowej. Potwierdzenie diagnozy jest podstawą rozpoczęcia antybiotykoterapii. U chorych leczonych szpitalnie, lekarz może zlecić wykonanie badania bakteriologicznego, aby szybciej przepisać odpowiedni antybiotyk.

Kiedy udać się do lekarza?

Przede wszystkim, infekcje dolnych dróg oddechowych wymagają odpoczynku i izolacji chorych. Jeśli odczuwasz objawy wskazujące na infekcję dolnych dróg oddechowych, warto poprosić lekarza o L4. Najwygodniej odbyć taką wizytę online – lekarz, jeśli uzna to za konieczne, wystawi ci e-zwolnienie.

W przypadku infekcji wirusowych stosuje się leczenie objawowe, ale przy infekcji bakteryjnej konieczne jest podanie antybiotyku, szczególnie jeśli infekcji towarzyszy gorączka i ropna wydzielina z dróg oddechowych. W razie potrzeby lekarz wystawi e-receptę i ustali plan leczenia. Pamiętaj, że nie wolno bagatelizować infekcji dolnych dróg oddechowych – może to prowadzić do przejścia w formę przewlekłą lub powikłań.

Źródła
K. Szmygin-Milanowska, J. Milanowski, Zakażenia dolnych dróg oddechowych, Borgis - Medycyna Rodzinna 1/2002, s. 35-41

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.