Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Domowe sposoby na katar

Agata Muchowska30.10.2021Aktualizacja: 25.06.2023

Katar może być objawem infekcji, występuje też często u alergików po zetknięciu z alergenem, czyli tym, co uczula. Nadmiar wydzieliny utrudnia oddychanie i powoduje dyskomfort. Jest wiele domowych sposobów na walkę z katarem – sprawdź jakie!


jak-szybko-pozbyc-sie-kataru-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest katar?
  2. Domowe sposoby na katar
  3. Zalety domowych sposobów na katar

Czym jest katar?

Katar, fachowo nazywany przez lekarzy nieżytem nosa, sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie jej objawem. Pojawia się jako reakcja organizmu na infekcję, wirusy oraz alergeny, a także na nagłą zmianę temperatury. Może mieć również podłoże bakteryjne lub grzybicze. Jest nieodłącznym elementem przeziębienia, zapalenia zatok i alergii na pyłki. Katarowi często towarzyszą takie objawy, jak:

  • kichanie,

  • świąd nosa i gardła,

  • zatkany nos,

  • obniżony nastrój,

  • ból głowy.

Wydzielina, która pojawia się podczas kataru, to reakcja obronna organizmu na wirusy i inne drobnoustroje. Śluz wyłapuje szkodliwe substancje i pozwala je usunąć. Intensywność i forma kataru zależy od jego przyczyny. Inaczej będzie wyglądała wydzielina w przypadku chorych zatok, a inaczej, gdy masz do czynienia z alergią.

Jedną z najczęstszych przyczyn kataru jest alergia na pyłki. Katar na tle alergicznym jest nazywany katarem siennym. Towarzyszą mu zazwyczaj kichanie, łzawienie i świąd nosa i gardła. Czasami może powodować też utratę węchu i smaku oraz bóle twarzy. Jednym z najbardziej uciążliwych objawów jest uczucie zapchanego nosa, co skutecznie zaburza prawidłowe oddychanie.

Polecamy

infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Telemedycyna

Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?

Infekcje górnych dróg oddechowych są jednymi z najczęstszych powodów wizyt u lekarza rodzinnego. Objawiają się kaszlem, katarem, bólem gardła, uczuciem ogólnego rozbicia, a czasami także gorączką. Częściej ich przyczyną są wirusy, a rzadziej bakterie, ale w obydwu przypadkach infekcje mogą wymagać konsultacji lekarskiej. Niewłaściwie leczone prowadzą do powikłań groźnych dla zdrowia. Jak je rozróżnić i kiedy udać się do lekarza?

Redakcja18.11.2021

Domowe sposoby na katar

Mówi się, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni. To nieprawda. Nieleczony katar może się przedłużać i prowadzić do powikłań, np. zapalenia:

  • spojówek,

  • gardła,

  • ucha środkowego,

  • zatok,

  • oskrzeli,

  • płuc.

Może być też objawem bardzo poważnych chorób, w tym nowotworów. Rodzaj wydzieliny i objawy towarzyszące sugerują, z jaką dolegliwością masz problem. Przy katarze siennym wydzielina jest wodnista i przezroczysta. Jeśli katar jest spowodowany chorobą zatok, towarzyszy mu gęsty, żółty lub zielony śluz. Taki sam jest w przypadku przeziębienia. Przeziębienie często jest mylone z grypą. Niesłusznie. Podczas grypy temperatura ciała jest mocno podwyższona, a katar może wcale nie wystąpić.

jak-szybko-pozbyc-sie-kataru-domowymi-sposobami-infografika-welbi

Niezależnie od przyczyny kataru należy go leczyć. Można to zrobić domowymi sposobami, które są równie skuteczne co farmakologiczne. Jednym z najbardziej popularnych jest płukanie nosa wodą morską lub roztworem chlorku sodu. Sól jest znana z właściwości wyciągających wodę, dzięki czemu zmniejsza obrzęk i redukuje wysięk z nosa. Zmniejszenie obrzęku w efekcie powoduje odetkanie się nosa i łatwiejsze oddychanie. Innym sposobem, powszechnie praktykowanym przez nasze babcie i prababcie, jest inhalacja. Do jej przygotowania wystarczą miska, gorąca woda i miętowy bądź eukaliptusowy olejek eteryczny. Aby przeprowadzić inhalację, należy pochylić się nad miską z wodą i olejkami i przykryć szczelnie głowę ręcznikiem. Olejki eteryczne doskonale sprawdzają się do walki z katarem u małego dziecka. Aby prawidłowo działały, trzeba nasmarować nimi pierś dziecka lub skropić koszulkę. Parujący olejek dostanie się do nosa, złagodzi katar i udrożni drogi oddechowe.

Źródło filmu: youtube.com

Zalety domowych sposobów na katar

Domowe sposoby na katar są tanie i przede wszystkim bezpieczne. Nie niosą za sobą ryzyka uczulenia, nie podrażniają i nie powodują skutków ubocznych. Są też ogólnodostępne. Do ich wykonania wystarczą tylko woda, sól morska lub fizjologiczna, olejki eteryczne bądź zioła. Jeśli nie masz olejków eterycznych, doskonale sprawdzi się kilka saszetek herbaty rumiankowej albo miętowej.

Z domowych sposobów na katar bez obaw mogą korzystać kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy oraz osoby przewlekle chore. Jeżeli często doskwiera ci katar, możesz stosować irygację zatok. Ten sposób doskonale oczyszcza nos i wypłukuje go z zalegających wirusów, bakterii, alergenów i innych drobnoustrojów. Taki zabieg trwa maksymalnie kilka minut, a ulga po nim jest widoczna. Aby go zrobić, przygotuj roztwór wody z solą morską lub fizjologiczną (w aptece są dostępne gotowe saszetki), nachyl się nad umywalką i jedną dziurką od nosa wciągaj wodę. Powinieneś czuć, jak drugą wypływa. Aby zabieg przyniósł efekt, należy go powtarzać codziennie.

Jeśli dokucza ci zapchany nos do tego stopnia, że nie możesz oddychać, spróbuj go odetkać, wąchając produkty o intensywnym zapachu. Doskonale sprawdzi się starty korzeń chrzanu. Zawiera on substancję, która pozwoli rozrzedzić wydzielinę i pozbyć się śluzu. Podobny efekt da dorzucenie do potrawy ostrych papryczek. Zawarta w nich kapsaicyna pobudza produkcję wydzieliny, a tym samym odtyka nos.

Jak widzisz, domowych sposobów na katar jest wiele. Pamiętaj jednak, że gdy trwa on długo i jest nietypowy, skonsultuj się z lekarzem.

Źródła
  1. Z. Przybylak, 100 naturalnych sposobów na przeziębienie, kaszel i gorączkę, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników 2019.
  2. F. Green, Naturalna apteczka. Domowe sposoby na codzienne dolegliwości, wyd. Wilga 2021.
  3. L. White, Leczenie domowymi sposobami, wyd. Wiedza Powszechna 2014.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.