suchosc-w-nosie-jak-nawilzyc-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Suchość nosa - kiedy występuje?

Suchość nosa nie jest groźną przypadłością, jednak powoduje duży dyskomfort i może skutecznie utrudnić życie, zwłaszcza że często towarzyszą jej inne objawy, np. świąd, zapchany i krwawiący nos, kichanie. Błona śluzowa w nosie jest niezbędnym, ważnym, ale też niedocenianym, elementem układu oddechowego. Stanowi barierę przed zanieczyszczeniami, alergenami, wirusami, bakteriami i wszelkimi drobnoustrojami. Jeśli nos jest odpowiednio nawilżony, wychwytuje „nieproszonych gości” i nie dopuszcza, aby razem z powietrzem przenieśli się do płuc lub oskrzeli. Zalegający w nosie „pasażerowie na gapę” są usuwani razem z wydzieliną. Jeśli nawilżenie nosa nie jest odpowiednie, wdychasz wszystkie szkodliwe substancje, narażając swój organizm na infekcje. Najczęstszymi przyczynami suchości w nosie są:

 • alergie,

 • infekcje górnych dróg oddechowych,

 • zanieczyszczone powietrze,

 • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,

 • nadużywanie kropli do nosa.
  Suchość nosa towarzyszy alergii na pyłki. Alergeny, które wdychasz wraz z powietrzem, atakują nabłonek rzęskowy, przez co śluzówka nie działa tak, jak powinna, i nie produkuje wydzieliny. W ten sposób alergeny torują sobie drogę do dalszych odcinków układu oddechowego. Podobna sytuacja dzieje się podczas infekcji. Niestety, często próbujemy leczyć się kroplami do nosa. Jeśli jednak nie są odpowiednio stosowane, zamiast poprawić sytuację, tylko ją zaostrzą. Używaj ich więc ostrożnie, aby nie wpaść z deszczu pod rynnę.

Jak się pozbyć suchości w nosie?

Klimatyzacja, częsta zmiana temperatury i wilgotności, zanieczyszczone powietrze, choroby, kurz i alergeny - to najwięksi wrogowie Twojego nosa. Niestety, często sam narażasz go na cierpienie, gdy na przykład włączasz klimatyzację w samochodzie bądź w pracy lub nie dbasz o dobrą jakość powietrza wokół siebie. To wielki błąd, ponieważ suchość w nosie może powodować:

 • świąd,

 • dyskomfort,

 • problemy z oddychaniem,

 • krwawienie z nosa.
  Gdy zauważysz u siebie któryś z tych objawów, to znak, że musisz zadbać o odpowiednie nawilżenie nosa. Po pierwsze zlikwiduj przyczynę suchego nosa. Ogranicz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i otocz się roślinami oczyszczającymi powietrze. Doskonale sprawdzą się w tym celu paprotki. Suchość w nosie może też wynikać z zaburzeń hormonalnych. Cierpią na nią zwłaszcza kobiety w okresie menopauzalnym. Problemy hormonalne powodują spadek estrogenów, odpowiedzialnych m.in. za prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych. Zespół suchego nosa może towarzyszyć również niektórym chorobom, m.in. reumatoidalnemu zapaleniu stawów czy kile. Świadczy także o niedoborze witaminy A i B.

Domowe sposoby na suchość w nosie

Jeśli suchość w nosie jest Twoim problemem, wypróbuj domowe sposoby, aby się jej pozbyć. Jednym z nich są inhalacje. Możesz je zrobić za pomocą nebulizatora lub domowymi sposobami. Inhalacje z soli nawilżą nos, oczyszczą go, udrożnią i przyniosą wyraźną ulgę już po pierwszym zabiegu. Możesz je wykonywać samodzielnie, wykorzystując do tego sól kuchenną, emską bądź fizjologiczną. Zabieg jest w pełni bezpieczny i mogą go bez obaw stosować nawet dzieci i kobiety w ciąży. Suchość nosa doskwiera zwłaszcza w skrajnych temperaturach - w upałach albo na mrozie. Warto wówczas dbać o prawidłowe nawilżenie nie tylko nosa, ale także całego organizmu.Produkty farmaceutyczne to wybawienie dla niedrożnego nosa, jednak zbyt długo stosowane, mogą go podrażniać, wysuszać i prowadzić do obrzęku błony śluzowej. Powoduje to ponowne zapchanie nosa i pętla się zamyka. Podobnie działają niektóre leki przeciwalergiczne i krople do nosa.Jeśli jesteś alergikiem bądź cierpisz z powodu infekcji górnych dróg oddechowych, nie zapomnij o regularnym nawilżaniu nosa. Przede wszystkim pozbądź się kurzu i nie przebywaj w miejscach pełnych dymu papierosowego. Zadbaj także o prawidłowe nawodnienie całego organizmu. Pij co najmniej litr wody. Nos można nawilżać za pomocą kropli z wody morskiej. Pobudza ona błonę śluzową do działania, zwiększa wydzielinę i pozwala pozbyć się zanieczyszczeń. Ten sposób polecany jest zwłaszcza w przypadku niemowląt. Jeśli potrzebujesz szybkiej regeneracji nosa, zastosuj preparaty apteczne na bazie kwasu hialuronowego. Środki te mają formę żelu lub sprayu, dzięki czemu skutecznie wnikają do wnętrza nosa. Jeśli w nosie w wyniku suchości pojawiają się rany i strupy, wybierz produkty z zawartością dekspantenolu.

Źródła
 1. L. White, B. Seeber, B. Grogan Brownell, Leczenie domowymi sposobami, Wiedza, 2014.
 2. F. Green, Naturalna apteczka. Domowe sposoby na codzienne dolegliwości, Buchmann, 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.