account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak domowymi sposobami pozbyć się suchości w nosie?

Agata Muchowska24.01.2022Aktualizacja: 24.01.2022

Klimatyzacja, zanieczyszczenia powietrza i problemy hormonalne to tylko niektóre przyczyny suchości w nosie. Aby jej zapobiec, stosuj domowe sposoby na nawilżenie nosa.


suchosc-w-nosie-jak-nawilzyc-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Suchość nosa - kiedy występuje?
  2. Jak się pozbyć suchości w nosie?
  3. Domowe sposoby na suchość w nosie

Suchość nosa - kiedy występuje?

Suchość nosa nie jest groźną przypadłością, jednak powoduje duży dyskomfort i może skutecznie utrudnić życie, zwłaszcza że często towarzyszą jej inne objawy, np. świąd, zapchany i krwawiący nos, kichanie. Błona śluzowa w nosie jest niezbędnym, ważnym, ale też niedocenianym, elementem układu oddechowego. Stanowi barierę przed zanieczyszczeniami, alergenami, wirusami, bakteriami i wszelkimi drobnoustrojami. Jeśli nos jest odpowiednio nawilżony, wychwytuje „nieproszonych gości” i nie dopuszcza, aby razem z powietrzem przenieśli się do płuc lub oskrzeli. Zalegający w nosie „pasażerowie na gapę” są usuwani razem z wydzieliną. Jeśli nawilżenie nosa nie jest odpowiednie, wdychasz wszystkie szkodliwe substancje, narażając swój organizm na infekcje. Najczęstszymi przyczynami suchości w nosie są:

  • alergie,

  • infekcje górnych dróg oddechowych,

  • zanieczyszczone powietrze,

  • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,

  • nadużywanie kropli do nosa.
    Suchość nosa towarzyszy alergii na pyłki. Alergeny, które wdychasz wraz z powietrzem, atakują nabłonek rzęskowy, przez co śluzówka nie działa tak, jak powinna, i nie produkuje wydzieliny. W ten sposób alergeny torują sobie drogę do dalszych odcinków układu oddechowego. Podobna sytuacja dzieje się podczas infekcji. Niestety, często próbujemy leczyć się kroplami do nosa. Jeśli jednak nie są odpowiednio stosowane, zamiast poprawić sytuację, tylko ją zaostrzą. Używaj ich więc ostrożnie, aby nie wpaść z deszczu pod rynnę.

Jak się pozbyć suchości w nosie?

Klimatyzacja, częsta zmiana temperatury i wilgotności, zanieczyszczone powietrze, choroby, kurz i alergeny - to najwięksi wrogowie Twojego nosa. Niestety, często sam narażasz go na cierpienie, gdy na przykład włączasz klimatyzację w samochodzie bądź w pracy lub nie dbasz o dobrą jakość powietrza wokół siebie. To wielki błąd, ponieważ suchość w nosie może powodować:

  • świąd,

  • dyskomfort,

  • problemy z oddychaniem,

  • krwawienie z nosa.
    Gdy zauważysz u siebie któryś z tych objawów, to znak, że musisz zadbać o odpowiednie nawilżenie nosa. Po pierwsze zlikwiduj przyczynę suchego nosa. Ogranicz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i otocz się roślinami oczyszczającymi powietrze. Doskonale sprawdzą się w tym celu paprotki. Suchość w nosie może też wynikać z zaburzeń hormonalnych. Cierpią na nią zwłaszcza kobiety w okresie menopauzalnym. Problemy hormonalne powodują spadek estrogenów, odpowiedzialnych m.in. za prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych. Zespół suchego nosa może towarzyszyć również niektórym chorobom, m.in. reumatoidalnemu zapaleniu stawów czy kile. Świadczy także o niedoborze witaminy A i B.

Domowe sposoby na suchość w nosie

Jeśli suchość w nosie jest Twoim problemem, wypróbuj domowe sposoby, aby się jej pozbyć. Jednym z nich są inhalacje. Możesz je zrobić za pomocą nebulizatora lub domowymi sposobami. Inhalacje z soli nawilżą nos, oczyszczą go, udrożnią i przyniosą wyraźną ulgę już po pierwszym zabiegu. Możesz je wykonywać samodzielnie, wykorzystując do tego sól kuchenną, emską bądź fizjologiczną. Zabieg jest w pełni bezpieczny i mogą go bez obaw stosować nawet dzieci i kobiety w ciąży. Suchość nosa doskwiera zwłaszcza w skrajnych temperaturach - w upałach albo na mrozie. Warto wówczas dbać o prawidłowe nawilżenie nie tylko nosa, ale także całego organizmu.Produkty farmaceutyczne to wybawienie dla niedrożnego nosa, jednak zbyt długo stosowane, mogą go podrażniać, wysuszać i prowadzić do obrzęku błony śluzowej. Powoduje to ponowne zapchanie nosa i pętla się zamyka. Podobnie działają niektóre leki przeciwalergiczne i krople do nosa.Jeśli jesteś alergikiem bądź cierpisz z powodu infekcji górnych dróg oddechowych, nie zapomnij o regularnym nawilżaniu nosa. Przede wszystkim pozbądź się kurzu i nie przebywaj w miejscach pełnych dymu papierosowego. Zadbaj także o prawidłowe nawodnienie całego organizmu. Pij co najmniej litr wody. Nos można nawilżać za pomocą kropli z wody morskiej. Pobudza ona błonę śluzową do działania, zwiększa wydzielinę i pozwala pozbyć się zanieczyszczeń. Ten sposób polecany jest zwłaszcza w przypadku niemowląt. Jeśli potrzebujesz szybkiej regeneracji nosa, zastosuj preparaty apteczne na bazie kwasu hialuronowego. Środki te mają formę żelu lub sprayu, dzięki czemu skutecznie wnikają do wnętrza nosa. Jeśli w nosie w wyniku suchości pojawiają się rany i strupy, wybierz produkty z zawartością dekspantenolu.

Źródła
  1. L. White, B. Seeber, B. Grogan Brownell, Leczenie domowymi sposobami, Wiedza, 2014.
  2. F. Green, Naturalna apteczka. Domowe sposoby na codzienne dolegliwości, Buchmann, 2014.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
niedobor-bialych-krwinek-co-jesc-co-wlaczyc-do-diety
Odżywianie
2 min.
Niedobór białych krwinek - co jeść? Co włączyć do diety?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.