Wyciskanie pryszczy - zakazany nałóg czy dobra metoda leczenia?
Kiedy na twarzy, ramionach czy dekolcie pojawi się nieestetyczna zmiana skórna, w pierwszym odruchu chcemy ją usunąć. Nie zawsze jest to dobry pomysł, ponieważ jeśli wykonujemy to nieprawidłowo, zwiększa się ryzyko zaostrzenia zmian trądzikowych, a nawet powstania blizn. Sprawdź, kiedy można wykonywać to bezpiecznie.
Jak powstaje trądzik?
Trądzik jest przewlekłą chorobą skórną, na którą cierpią nie tylko nastolatki, ale także osoby po 30. roku życia. Powstaje w wyniku nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe, co doprowadza do zablokowania porów skóry. W normalnych warunkach ta tłusta substancja pozwala na utrzymanie prawidłowego stopnia nawilżenia naskórka i chroni przed jego uszkodzeniami. Jej nadprodukcja z kolei to idealne warunki do rozwoju bakterii.
Zmiany dermatologiczne mogą mieć postać ropnych krost, których wyciskanie może spowodować rozprzestrzenienie się treści po całej twarzy. Równie często pojawiają się pryszcze zakończone czarnym punktem, które można usunąć z powierzchni skóry stosunkowo łatwo. Najbardziej bolesne i trudne w leczeniu są pryszcze podskórne, mogące przybierać postać guzków i torbieli.
Najczęstszymi przyczynami powstawania zmian trądzikowych są:
zaburzenia hormonalne,
błędy pielęgnacyjne,
spożywanie nadmiaru cukrów lub produktów mlecznych,
przewlekłe stosowanie niektórych leków,
długotrwały stres.
Wyciskanie pryszczy - warto czy nie?
Dermatolodzy i kosmetolodzy podkreślają, że samodzielne wyciskanie pryszczy to nałóg, który może przynieść więcej szkód niż pożytku. Może doprowadzić do zaostrzenia się trądziku, szczególnie gdy czynność wykonuje się w mało higienicznych warunkach. Co więcej, przy dużych uszkodzeniach naskórka zwiększa się ryzyko powstawania blizn, których leczenie może okazać się długotrwałe, a często i nieskuteczne.
Kiedy i jak nie wyciskać pryszczy? Jeśli trądzik na dekolcie, twarzy, ramionach czy innej części ciała ma charakter ropny, lepiej unikać wyciskania,tym bardziej że często dochodzi wówczas do uszkodzenia naskórka i pojawienia się drobnych krwawiących ranek. Usunąć można jedynie pryszcz, którego czubek widoczny jest wyraźnie nad powierzchnią skóry.
Jak wycisnąć pryszcza samodzielnie? Pierwszym krokiem powinno być dokładne umycie rąk lub ich dezynfekcja. Następnie miejsce, w którym znajduje się pryszcz, warto przemyć za pomocą oczyszczającego toniku lub płynu micelarnego. Najlepiej jeśli wyciskania dokonuje się po ciepłej kąpieli, która odpowiednio rozszerzy pory skóry i dzięki temu ułatwi wyjście zanieszczyszczenia. Zanim przystąpisz do wyciskania, upewnij się, że Twoje paznokcie się krótkie (zmniejszy to ryzyko uszkodzenia naskórka) i owiń je czystą chusteczką. Gdy już jesteś przygotowany do tego, jak prawidłowo wycisnąć pryszcza, usuwaj zawartość zmiany skórnej za pomocą opuszków palców do momentu pojawienia się półprzezroczystego płynu lub krwi. Po zakończeniu wyciskania przemyj i oczyść skórę, używając w tym celu płynu o działaniu antybakteryjnym.
Czy i jak wycisnąć dużego pryszcza na głowie? Ropiejące zmiany na głowie z pewnością nie nadają się do wyciskania. W większości przypadków są konsekwencją zapalenia mieszków włosowych, a mechaniczne naruszenie ich struktury może doprowadzić do szybkiego rozprzestrzenienia się zmian.
Domowe sposoby na pozbycie się pryszczy
Znacznie lepsza niż wyciskanie jest delikatna pielęgnacja. Domowe sposoby na pryszcze to przede wszystkim ręcznie robione maseczki i pasty. Na duże zmiany skórne, np. ropne, idealnie sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej. Do proszku można dodać kroplę wody i taką miksturę nałożyć na kilka godzin na pryszcz. Po kilku dniach obserwuje się widocznie złagodzenie zmiany, a z czasem jej zniknięcie. Innym znanym sposobem jest przemycie zmiany sokiem z cytryny. Pozwoli to na redukcję przebarwienia.
Przepis na domową maseczkę na trądzik
Składniki:
1 łyżeczka octu jabłkowego (najlepiej domowej roboty),
1 łyżeczka miodu,
5 łyżeczek drobnego cukru (nie stosować przy dużych zmianach ropnych),
2 łyżeczki mocno zaparzonej zielonej herbaty.
Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie składniki w niewielkiej miseczce za pomocą czystej szpatułki.
Zastosowanie: Uzyskaną miksturę należy nałożyć na oczyszczoną skórę, po czym wykonać delikatny masaż. Drobinki cukru usuną martwy naskórek. Po tej czynności całość pozostawiamy na skórze na ok. 10 minut i zmywamy ciepłą wodą. W kolejnym kroku na twarz warto nałożyć lekki krem nawilżający.
Zabiegi w gabinecie kosmetycznym
Aby zapobiec powstawaniu zmian trądzikowych, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka. Takich zabiegów jak peeling kawitacyjny lepiej nie wykonywać w domu, a profesjonalnym salonie kosmetycznym. To jeden z najchętniej wybieranych sposobów łagodnego, lecz skutecznego oczyszczania skóry twarzy. Pozwala on usunąć martwy naskórek za pomocą ultradźwięków. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny, dlatego można go wykonywać często, przed nałożeniem serum i maseczki. Co ważne, efekty po zastosowaniu peelingu kawitacyjnego widoczne są od razu. Skóra jest nie tylko czysta, ale także rozpromieniona, jędrna i napięta. Dodatkowym plusem regularnego stosowania peelingu kawitacyjnego jest pozbycie się drobnych zmarszczek.
Dużą popularnością cieszą się zabiegi z użyciem kwasów. W ofercie salonów kosmetycznych jest ich bardzo wiele i dlatego wybór produktu należy pozostawić profesjonalnemu kosmetologowi. Oceni on stan naszej skóry i dobierze kwas dopasowany do jej potrzeb.
- K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13-18.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.