account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.

Przyczyny i sposoby leczenia trądziku na dekolcie

Paulina Kłos-Wojtczak24.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Trądzik lokalizuje się nie tylko na twarzy. Bardzo często pojawia się również na ramionach, plecach i dekolcie. Przyczyn nieestetycznych zmian może być wiele, a sposób ich leczenia uzależniony jest od kilku czynników, w tym od ewentualnych alergii, diety i stylu życia.


tradzik-na-dekolcie-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
unsplash.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Przyczyny powstawania trądziku na dekolcie
  2. Trądzik na dekolcie - aspekt psychologiczny
  3. Najlepsze sposoby na trądzik na dekolcie
  4. Domowa maseczka na trądzik na dekolcie

Przyczyny powstawania trądziku na dekolcie

Trądzik jest powszechnie występującą, przewlekłą chorobą skórną, u której podłoża leży nadmierne produkowanie łoju przez gruczoły łojowe. Jeszcze kilka dekad temu schorzenie to przypisywano wyłącznie okresowi nastoletniemu. Obecnie trądzik u dorosłych jest równie częsty i pojawia się na ogół u kobiet po 30. roku życia. Zmiany skórne w postaci zaskórników zamkniętych i otwartych, a także podskórnych grudek pojawiają się nie tylko na twarzy. Trądzik na dekolcie to prawdziwa zmora, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, gdy chętniej odkrywamy ciało i nosimy przewiewną odzież.

Jakie mogą być przyczyny powstawania trądziku na dekolcie? Nie sposób wymienić wszystkich uwarunkowań tej dermatozy, jednakże najczęściej są nimi:

  • aspekty genetyczne,

  • problemy hormonalne, w tym nadmierna produkcja testosteronu,

  • zapalenie mieszków włosowych,

  • nieprawidłowa pielęgnacja ciała, w tym stosowanie kosmetyków o „agresywnym” składzie, z dużą ilością konserwantów, sztucznych barwników i aromatów, a także substancji zapychających pory skóry,

  • przewlekły stres,

  • niewłaściwa dieta (uboga w warzywa, owoce i błonnik),

  • infekcje bakteryjne lub drożdżakowe.

W większości przypadków drobne zmiany skórne pojawiające się na dekolcie z czasem znikają. Problem zaczyna się wtedy, gdy zaskórniki są wypełnione ropną treścią, swędzą, a skóra wokół nich robi się czerwona i wrażliwa na podrażnienia. Wówczas bardzo ważne staje się, aby nie wyciskać pryszczy. Grozi to przede wszystkim rozniesieniem ich treści na jeszcze niedotknięte trądzikiem części ciała. Ponadto uraz mechaniczny, spowodowany próbą pozbycia się nieczystości, zwiększa ryzyko powstawania blizny po trądziku. A pozbycie się blizn jest procesem długotrwałym i wymagającym cierpliwości, a także systematycznej pielęgnacji. Niestety, bardzo często próby pozbycia się większych blizn kończą się niepowodzeniem.

Trądzik na dekolcie - aspekt psychologiczny

Trądzik jest jedną z przyczyn problemów natury psychicznej. Dotyczy to przede wszystkim młodych osób, które wkraczają w dorosły wiek, a kontakty z rówieśnikami są bardzo ważnym aspektem ich życia. Nieestetyczny trądzik zaskórnikowy bez względu na przyczynę występowania znacznie obniża pewność siebie i może prowadzić do izolacji społecznej. Wielu pacjentów gabinetów dermatologicznych obok leczenia farmakologicznego decyduje się również na psychoterapię, która ma na celu pozbycie się kompleksów i nabranie pewności siebie.

Najlepsze sposoby na trądzik na dekolcie

Istnieje wiele metod na skuteczne pozbycie się trądziku z dekoltu. Oto najpopularniejsze z nich:

  • zmień dietę na lekkostrawną i nie zapominaj o nawadnianiu - pikantne przyprawy, zbyt tłuste dania typu fast food i słodycze negatywnie wpływają na kondycję naskórka. W codziennym menu nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców, a także około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej,

  • ogranicz stres - sytuacje stresowe, pełne nerwów i napięcia to bomba z opóźnionym zapłonem. Przewlekły stres nie tylko pogarsza kondycję skóry, ale również upośledza trawienie i ośrodkowy układ nerwowy,

  • częściej zmieniaj ręczniki i bieliznę pościelową - brudne tworzywa, nawet te naturalne i certyfikowane, to źródło chorobotwórczych bakterii, roztoczy i drobnoustrojów, które mogą podrażniać skórę i zaostrzać objawy trądziku,

  • sięgnij po domowe rozwiązania - aloes na trądzik to doskonały sposób na delikatne złagodzenie zmian. Wystarczy przeciąć liść aloesu wzdłuż, wycisnąć galaretowatą zawartość i posmarować nią czystą skórę (najlepiej po kąpieli),

  • ogranicz spożywanie alkoholu i palenie papierosów,

  • zmień środki myjące na bardziej naturalne i hipoalergiczne. Naturalne kostki do mycia ciała, np. mydła z Aleppo, nie tylko nawilżają skórę, ale dodatkowo usuwają martwy naskórek i delikatnie ją nawilżają,

  • stosuj peeling enzymatyczny - ten z drobinkami mógłby spowodować zaostrzenie się objawów trądziku,

  • skorzystaj z zabiegów z kwasami - pamiętaj jednak, aby zabiegi wykonywać wyłącznie w zaufanych gabinetach kosmetycznych u profesjonalnych kosmetyczek. Specjalista pomoże dobrać rodzaj kwasu i ustali liczbę zabiegów, po których zmiany skórne i drobne blizny staną się mniej widoczne.

Pamiętaj, że jeśli zmiany skórne są rozległe lub utrzymują się wiele miesięcy, konieczna może okazać się wizyta u dermatologa i podjęcie leczenia farmakologicznego. Lekarz najczęściej decyduje się na przepisanie antybiotyków doustnych lub w postaci maści. Jeśli u źródła problemów leżą zmiany hormonalne, konieczne może okazać się ustabilizowanie poziomu hormonów.

Domowa maseczka na trądzik na dekolcie

W domowych warunkach można z łatwością i stosunkowo szybko wykonać skuteczną maseczkę na trądzik. Wystarczy wymieszać ze sobą ¼ kostki drożdży, łyżkę ciepłego mleka oraz kilka kropel soku z cytryny. Całość nakładamy na oczyszczoną skórę ze zmianami trądzikowymi, odczekujemy około 10 minut, po czym dokładnie zmywamy.

Taka maseczka stosowana systematycznie około 1-2 razy w tygodniu działa w sposób łagodzący i antybakteryjny.

Niepokoją Cię zmiany trądzikowe na skórze dekoltu i twarzy, które powinny zostać skonsultowane z dermatologiem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało dłużej niż 3 dni robocze.

Ceny pakietów zaczynają się już od 69 zł miesięcznie. Sprawdź, co wchodzi w ich zakres! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13-18.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.