account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak rozpoznać objawy grypy u dzieci?

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Wiktor Trela05.02.2024Aktualizacja: 16.02.2024

Grypa niejedno ma imię. Wirusy wykazują dużą zmienność genetyczną, przez co trudno przewidzieć ich zdolności do zakażania i dynamikę przebiegu choroby. Objawy grypy u dzieci są podobne w przypadku wielu wariantów dolegliwości. Mogą mieć różne nasilenie, jednak zawsze pojawiają się nagle i są zdecydowanie bardziej dokuczliwe niż w przypadku przeziębienia. Nie bagatelizuj symptomów grypy u dziecka, ponieważ jej powikłania mogą poważnie wpłynąć na funkcjonowanie organów i układów.


jakie-sa-objawy-grypy-u-dzieci-na-co-zwrocic-uwage
Pixabay.com

Polecane

goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Spis treści
  1. Jak rozpoznać objawy grypy u dzieci?
  2. Przeziębienie czy grypa – jak je rozróżnić?
  3. Jakie są objawy grypy żołądkowej u dzieci?
  4. Jakie są objawy ptasiej grypy u dzieci?
  5. Jakie są objawy świńskiej grypy u dzieci?

Jak rozpoznać objawy grypy u dzieci?

Grypę wywołują wirusy RNA z rodziny Orthomyxoviridae. Szczyt zachorowań przypada od października do kwietnia. Wedle danych każdego roku choruje aż 20–30% dzieci.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy więc obecność dziecka już chorego, aby wraz z oddechem czy podczas kichania patogeny przeniosły się do zdrowego organizmu. Po 5–7 dniach (choć zdarza się, że dopiero po 2 tygodniach) zaczynają się pojawiać:

  • wysoka gorączka (może dochodzić do 40 st. Celsjusza, choć zdarzają się przypadki grypy bez gorączki),

  • bóle głowy,

  • dreszcze,

  • suchy kaszel,

  • bóle mięśniowo-stawowe,

  • pogorszenie samopoczucia (apatia),

  • spadek lub całkowity brak apetytu.

Dzieci poniżej 5. roku życia znajdują się w tzw. grupie ryzyka. To znaczy, że w ich przypadku przebieg choroby bywa ciężki. Zdarza się, że dochodzi do wtórnych nadkażeń bakteryjnych oraz niewydolności narządów, a nawet całych układów (np. nerwowego). Dlatego nie bagatelizuj objawów grypy u dziecka i zawsze skonsultuj je z lekarzem rodzinnym, internistą lub pediatrą.

Rozważ szczepienie przeciwko grypie. Antygeny mogą zostać podane już maluchom, które skończyły 6 miesięcy. Ustal ze specjalistą odpowiedni termin szczepienia – wszak lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Przeziębienie czy grypa – jak je rozróżnić?

Zarówno grypę, jak i przeziębienie wywołują wirusy. Nie można ich jednak ze sobą utożsamiać, choć rozróżnienie obu chorób w początkowym stadium wcale nie jest łatwe. 

Objawy grypy u dziecka szybko ewoluują. Początkowe delikatne dreszcze i ćmienie głowy szybko przeobraża się w wysoką gorączkę i silne bóle głowy. Charakterystyczne dla tej choroby są też bóle mięśniowo-stawowe. Przy grypie raczej nie pojawia się katar, za to dokucza suchy kaszel. Dziecko staje się bardzo apatyczne – stroni od zabaw i jakichkolwiek aktywności fizycznych.

Podczas przeziębienia maluchowi częściej towarzyszy stan podgorączkowy niż gorączka, dlatego też bóle głowy raczej się nie zdarzają. Jeśli się pojawią, zwykle są konsekwencją kataru, który utrudnia prawidłowe oddychanie przez nos. Nie występują tu bóle mięśniowo-stawowe, a samopoczucie rzadko jest u dziecka na tyle złe, by przestało się bawić.

Jakie są objawy grypy żołądkowej u dzieci?

Grypa żołądkowa, zwana też jelitówką, nie jest zatruciem pokarmowym. Wywołują ją wirusy. Za przykre dolegliwości odpowiadają: rotawirusy, norowirusy, adenowirusy, sapowirusy i astrowirusy.

Zwykle choroba trwa 3–6 dni i ma tendencję do samoograniczania. Mimo to za aż 30–50% hospitalizacji dzieci odpowiadają rotawirusy. Objawami grypy żołądkowej, spowodowanej przez te patogeny, są:

  • wymioty,

  • wysoka gorączka,

  • wzdęcia,

  • wodniste stolce,

  • rozwój stanów zapalnych okolic pieluszkowych (w następstwie podrażnień przez biegunkę),

  • drażliwość dziecka,

  • spadek masy ciała,

  • niechęć do przyjmowania pokarmów.

Jakie są objawy ptasiej grypy u dzieci?

Świat zadrżał, gdy 9 maja 1997 r. w Hongkongu wirus ptasiej grypy pokonał barierę gatunkową. Przestał być zagrożeniem wyłącznie dla zwierząt i zaczął atakować ludzi. Pierwszą ofiarą było trzyletnie dziecko.

Granicę Polski wirus przekroczył w 2006 r. Prowadzone badana wykazały, że nosicielami patogenów są przede wszystkim dzikie, migrujące ptaki (np. łabędzie). Wirus przenosi się na ptactwo domowe i dalej może pokonać barierę gatunkową i zakażać ludzi. Do przeniesienia patogenu dochodzi przede wszystkim po kontakcie z odchodami lub wydzielinami ptactwa.

Objawy ptasiej grypy u dzieci stanowią mieszankę symptomów charakterystycznych dla grypy żołądkowej i zwykłej grypy. Dlatego jest to tak niebezpieczna choroba. Zakażenie wirusem może wywołać:

  • wysoką gorączkę,

  • ból głowy,

  • suchy kaszel,

  • bóle mięśniowo-stawowe,

  • pogorszenie samopoczucia,

  • nudności i wymioty,

  • ból brzucha,

  • zaburzenia oddychania. 

Jakie są objawy świńskiej grypy u dzieci?

Wirus tzw. świńskiej grypy składa się z kilku genomów choroby: ludzkiej, świńskiej i ptasiej. Wywołuje ją wirus A/H1N1v. Dopisek „v” odnosi się do wariantu wirusa A/H1N1, gdyż samo oznaczenie A/H1N1 sugeruje grupę wirusów, a nie jej konkretny typ odpowiedzialny za tzw. świńską grypę.

Objawami, które zwykle towarzyszą tej postaci infekcji, są:

  • wysoka gorączka,

  • ból głowy,

  • osłabienie,

  • kaszel,

  • katar i zatkany nos,

  • silne bóle mięśniowo-stawowe,

  • nudności i wymioty,

  • biegunka,

  • utraty przytomności.

Mimo że grypa jest stosunkowo dobrze poznaną chorobą, to niestety nie ma metod, które skutecznie przed nią ochronią. Gdy więc zaobserwujesz u dziecka objawy mogące świadczyć o grypie, skonsultuj się z lekarzem pediatrą, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę i zaleci odpowiednią dla malucha farmakoterapię.

W szczycie zachorowań czas oczekiwania na wizytę u specjalisty może wynosić niemal tydzień! To dodatkowy stres zarówno dla Ciebie, jak i dla cierpiącego dziecka. Wybierz pakiet prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Dzięki prywatnej opiece medycznej już od 69 zł będziesz mieć możliwość:

  • konsultacji i e-konsultacji z lekarzem rodzinnym, internistą i pediatrą z czasem oczekiwania nie dłuższym niż 1 dzień,

  • e-konsultacji lub konsultacji stacjonarnych (w zależności od wybranego pakietu) z lekarzami minimum 14 specjalizacji (a w pakiecie OCHRONA GOLD nawet z 39 specjalistami!)

  • wykonania badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. RTG klatki piersiowej,

  • zaszczepienia się przeciwko grypie sezonowej.

Dowiedz się też, jakie inne korzyści przyniesie Ci zakup wybranego pakietu Polisy Zdrowie Welbi – wypełnij formularz kontaktowy i porozmawiaj z konsultantem.

Źródła
  1. M. Pakulska, A. Jackowska-Tracz i in., Norowirusy w żywności – najczęstszy niebakteryjny czynnik zakażeń pokarmowych u ludzi, „Życie Weterynaryjne” 2014, nr 89(8), s. 694–695.
  2. E. Ołdak, A. Sulik i in., Ostre biegunki wirusowe u dzieci, „Wiadomości Lekarskie” 2006, nr 59, s. 7–8.
  3. W. Pociecha, A. Bałanda i in., Powikłania choroby rotawirusowej u dzieci – obserwacje własne, opisy przypadków, „Forum Zakażeń” 2013, nr 4(1), s. 21–27.
  4. T. Jackowska, E. Zawłocka i in., Czy grypa to łagodna infekcja? Opis przypadku. Profilaktyka grypy u dzieci w sezonie 2017–2018, „Postępy Nauk Medycznych” 2017, nr 30(09), s. 488–492.
  5. A. Nowicka-Zuchowska, A. Zuchowski, Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci, „Lek w Polsce” 2019, vol. 29, nr 11/12, s. 342–343.
  6. L. Brydak, Grypa zagrożeniem dla dzieci, „Przegląd Pediatryczny” 2009, vol. 39, nr 2, s. 81–91.
  7. R. Wrzesień, E. Budzińska-Wrzesień i in., Ptasia grypa – zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz sytuacja epidemiologiczna w Polsce w grudniu 2007 roku, „Proceedings of ECOpole” 2010, vol. 4, nr 2, s. 523–527.
  8. M. Dąsal (red.), Wirus A/H1N1, czyli jak walczyć ze świńską grypą, „Acta Urobori – w kręgu epidemii II”, s. 65–74.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bilans-szesciolatka-kiedy-nalezy-go-wykonac
Zdrowie
1 min.
Bilans sześciolatka – kiedy jest przeprowadzany i co obejmuje?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.