Jaką kawę bezkofeinową warto wybrać?

Agata Muchowska

30.07.2021

Aktualizacja: 02.09.2021

Zapach i smak kawy o poranku potrafią pobudzić i wprowadzić w dobry nastrój na cały dzień. Ze względu na zawartą w niej kofeinę nie każdy może ją spożywać. Z myślą o takich osobach powstała kawa bezkofeinowa.


kawa-bezkofeinowa-ziarnista-rozpuszalna-jaka-najlepsza
pexels.com

Jak powstaje kawa bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa, tak samo jak kawa standardowa, pochodzi z prażonych ziaren kawowca. W zależności od miejsca dojrzewania ziaren różni się ona smakiem i aromatem. Odróżnia je też zawartość kofeiny. Kawa bezkofeinowa nie zawiera bowiem tej substancji bądź ma jej na tyle mało, że jest ona obojętna dla organizmu. Kofeina to środek uzależniający. Spożywana w zbyt dużych ilościach, może mieć negatywny wpływ na zdrowie. W nadmiarze powoduje takie objawy, jak: suchość w ustach, kołatanie serca, wahania ciśnienia, problemy żołądkowe, bezsenność oraz kłopoty z koncentracją. Aby pozbyć się z kawy kofeiny, stosuje się dekofeinizację.Obecnie wykorzystuje się cztery metody redukcji kofeiny:

 • za pomocą rozpuszczalników organicznych, np. chlorku metylenu i octanu etylu,

 • z wykorzystaniem procesów wodnych,

 • poprzez użycie nadkrytycznego dwutlenku węgla,

 • poprzez modyfikację genetyczną.
  Niezależnie od sposobu dekofeinizacji nie zmienia ona smaku ani zapachu naparu, ponieważ odbywa się przed paleniem ziaren. Jakość kawy zależy nie od procesu, któremu zostanie poddana, a od rodzaju ziaren kawowca. Im są lepsze, tym kawa będzie smaczniejsza. Dzięki pozbyciu się kofeiny możesz pić kawę na czczo bez obawy o ból brzucha czy zgagę. Po taki napój mogą sięgać też kobiety w ciąży oraz dzieci, a także amatorzy kawy uczuleni na kofeinę.

Kto może pić kawę bezkofeinową?

Dzięki niskiej zawartości kofeiny kawę bezkofeinową mogą pić niemal wszyscy. Jest ona polecana kobietom w ciąży, które chcą zadbać o zdrowie malucha, ale nie potrafią zrezygnować ze smaku tego aromatycznego i pobudzającego napoju. Polecana jest także seniorom, nie powoduje bowiem dolegliwości typowych dla produktów z zawartością kofeiny. Mogą ją pić także dzieci. Kontrowersje budzi co prawda zastosowanie chlorku metylenu w procesie dekofeinizacji, jednak zdaniem ekspertów nie ma dowodów, że w tak niewielkich ilościach szkodzi on zdrowiu. Wręcz przeciwnie. Kawa bezkofeinowa zawiera wiele dobroczynnych właściwości.

Kawa bezkofeinowa i jej wpływ na zdrowie

Kawa bezkofeinowa, mimo że nie pobudzi Cię tak jak standardowa kawa, ma wiele innych wartości. Zawiera przeciwutleniacze, które wspierają naturalną regenerację komórek oraz likwidują wolne rodniki. Dzięki temu ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory i choroby cywilizacyjne się zmniejsza. Taka kawa jest źródłem substancji odżywczych, w tym potasu, magnezu i witamin z grupy B, które zadbają o sprawną pracę mózgu i pobudzą Twoje szare komórki do pracy. Kawa bezkofeinowa pozwoli zapobiec cukrzycy typu 2 i korzystnie wpłynie na pracę wątroby. Istnieją dowody, że ma też pozytywny wpływ na walkę z chorobami wieku starczego, m.in. z alzheimerem i parkinsonem.

Którą kawę bezkofeinową warto wybrać?

Kawa bezkofeinowa przyjmuje różne formy. Możesz ją kupić w zależności od preferencji:

 • mieloną,

 • ziarnistą,

 • rozpuszczalną,

 • w kapsułkach.
  Wszystko zależy od tego, jaki sposób parzenia kawy wolisz. Jeśli lubisz mieć ciepły i aromatyczny napar szybko, wybierz kawę rozpuszczalną. Wystarczy zalać ją wrzątkiem i gotowe. Jeśli posiadasz odpowiedni ekspres – kapsułki będą dla Ciebie idealne. Kawa bezkofeinowa to coraz bardziej popularny produkt. Możemy ją spotkać na półkach w większości sklepów. Jeśli natomiast w Twoim mieście jest problem z jej dostępnością, to bez problemu możesz ją kupić online. Jej cena zależy od gramatury, marki, pochodzenia oraz jakości wykorzystanych do produkcji ziaren. Cenowo jest zbliżona do standardowej kawy z zawartością kofeiny. Kawę bezkofeinową znajdziesz też już niemal w każdej kawiarni. Możesz ją pić tak, jak lubisz – czarną, z cukrem lub odrobiną śmietanki. Jeśli jednak dbasz o sylwetkę, wybierz raczej wersję sauté.

Kawa bezkofeinowa na diecie

Jeśli nie możesz pić bądź nie lubisz kawy kofeinowej, wybierz kawę zbożową lub bezkofeinową. Warto włączyć ją do swojej diety, pozytywnie wpłynie bowiem na Twoje zdrowie, nastrój i sylwetkę. Zawarte w niej enzymy pobudzają jelita i wątrobę do działania, podkręcą metabolizm i spowodują szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Kawa bezkofeinowa pozwoli Ci utrzymać umysł w dobrej formie i zachować energię. Sprawdzi się, jeśli dbasz o zdrowy tryb życia lub gdy z powodu ciąży nie możesz pić klasycznej kawy. Polecana jest także osobom cierpiącym na choroby układu krążenia oraz z nadciśnieniem. Bez obaw można ją pić o każdej porze dnia, nawet w nocy.

Źródła
 1. M. Wiśniewska-Łowigus, P. Drobik, Zagrożenia związane ze spożywaniem kofeiny w ciąży, „Pielęgniarstwo Polskie” 2013, nr 1(47), s. 28–33.

 2. A. Kobyłka, M. Gortat, Badanie spożycia napojów zawierających kofeinę oraz ich wpływu na samopoczucie wśród dorosłych Polaków, Żywienie jako podstawa zdrowego stylu życia, Wydawnictwo Naukowe SMN, Lublin 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Odżywianie
Ad

Najchętniej czytane

igly-sosny-jakie-maja-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Igły sosny - jakie mają właściwości i zastosowanie?
30.07.2021
czystek-na-co-pomaga-jakie-ma-wlasciwosci-i-dzialanie
Odżywianie
2 min.
Czystek - na co pomaga? Jakie ma właściwości i działanie?
27.07.2021
awocado-jakie-ma-witaminy-i-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
2 min.
Ile kalorii i jakie wartości odżywcze ma awokado?
27.07.2021
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Odżywianie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.