Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів
Zweryfikowane przez eksperta

Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości

Karolina Bińkowska

lek. Agnieszka Widera

19.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Aloes nazywany był przez starożytnych Egipcjan „rośliną nieśmiertelności”. Nie stało się to bez przyczyny. Roślina ta ma wiele godnych uwagi prozdrowotnych właściwości. Jednym z ciekawych sposobów na wykorzystanie jej składników jest przygotowanie nalewki z aloesu.


Większość z nas wie o pozytywnym działaniu aloesu na skórę i włosy. Stosuje się go w żelach do mycia twarzy, przygotowuje różnego rodzaju maseczki regenerujące. Jego działanie łagodzące wykorzystujemy często w przypadku poparzeń. Jednak przygotowywanie nalewki jest mało popularne. Pozwala to na wykorzystanie tych składników, które zaczynają działać dopiero wewnątrz organizmu – podanie na skórę nie pozwala na skorzystanie z ich dobrodziejstw.

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
pixabay.com

Nalewka z aloesu na spirytusie

Aloes używany do tej nalewki musi mieć mniej niż 5 lat, a więcej niż 2 lata. W tym wieku roślina ma najwięcej składników odżywczych i uzyskasz z niej to, co najlepsze. Przynajmniej trzy dni przed przygotowaniem nalewki nie podlewaj rośliny. Odetnij liście razem z łodygami i dokładnie je umyj. Następnie pokrój i zmiel. Do szklanki miąższu z aloesu dodaj 1,5 szklanki miodu. Następnie do tej mieszaniny dolej 2 szklanki spirytusu i dokładnie wymieszaj. Odstaw w chłodne i ciemne miejsce na 7 dni. W tym czasie dwa razy dziennie mieszaj nalewkę. Po tygodniu przeciśnij mieszankę przez ściereczkę. Gotową nalewkę trzymaj w lodówce. Jak długo nalewka aloesowa nadaje się do spożycia? W suchym i chłodnym miejscu może być trzymana 3 lata. Jeśli użyjesz do przechowywania ciemnego szkła, które uchroni nalewkę przed działaniem światła, zachowa świeżość nawet dłużej.

Źródła
  1. E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), Postępy Fitoterapii 2/2015, <a href="http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/08/pf_2015_117-124.pdf">http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/08/pf_2015_117-124.pdf</a>, [dostęp: 19.03.2021].

  2. F. Habeeb, E. Shakir, F. Bradbury, Screening methods used to determine the anti-microbial properties of Aloe vera inner gel, „Methods”, 2007.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

jak-rozpoznac-aloes-leczniczy-jak-wyglada
Odżywianie
1 min.
Jak rozpoznać aloes leczniczy? Jak wygląda?
30.07.2021
syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
syrop-z-kwiatow-lipy-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić syrop z kwiatów lipy? Przepis i właściwości
17.09.2021
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.