Lekarz medycyny podróży: z czym można się do niego zwrócić w ramach teleporady?

Redakcja

16.11.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Specjaliści zajmujący się medycyną podróży, łączą wiedzę z zakresu epidemiologii, medycyny ogólnej i chorób zakaźnych, chirurgii a nawet medycyny urazowej. Jeśli wybierasz się do jednego z egzotycznych krajów, warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży i dowiedzieć się, jak przygotować się do wyjazdu. Jakie spakować lekarstwa, czy potrzebne są szczepienia? W czym jeszcze może pomóc ci ten specjalista?


lekarz-medycyny-podrozy-teleporada-przed-wyjazdem

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022

Czym zajmuje się lekarz medycyny podróży?

Lekarz medycyny podróży udziela informacji z zakresu przygotowania się do odbycia egzotycznej wycieczki. Bierze on pod uwagę schorzenia przewlekłe pacjenta, przyjmowane leki, wiek oraz przebyte choroby. Na konsultacji lekarz medycyny tropikalnej:

  • poinformuje cię jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w danym kraju bądź regionie,

  • przedstawi ci listę szczepień obowiązkowych i zalecanych, np. szczepienie przeciwko WZW typu A i/lub B, tężcowi, żółtej febrze,

  • udzieli ci porad, jak się przygotować, jeśli chorujesz na jedną z chorób przewlekłych (np. cukrzyca, choroby układu krążenia, schorzenia reumatyczne)

  • pomoże ci skompletować apteczkę podróżną.

O co zapytać lekarza medycyny podróży przed egzotycznym wyjazdem?

Specjalista medycyny podróży udziela szczegółowych informacji dotyczących profilaktyki zdrowotnej za granicą. Można go zapytać na przykład o to, jakie choroby przenoszone są przez komary. Wśród nich wyróżniana jest: malaria, żółta gorączka zwana również żółtą febrą, japońskie zapalenie mózgu, gorączka Zachodniego Nilu. Wiele osób zastanawia się przed wyjazdem, jak zabezpieczyć się na wypadek zakażenia. To właśnie ten specjalista może ci doradzić.

Przed podróżą do egzotycznego kraju warto zapytać lekarza medycyny podróży także o to, jak postępować w przypadku biegunki i jak jej zapobiegać. Specjalista doradzi ci jakie lekarstwa spakować do podróżnej apteczki, jak dbać o higienę i czego unikać na miejscu.

Szczepienia podróżne – profilaktyka przed wyjazdem

Lekarz medycyny podróży zleca szczepienia obowiązkowe przed wyjazdem do danego kraju – zgodnie z zaleceniami WHO takie działania prewencyjne mają na celu ochronę zdrowia i życia. Warto zgłosić się do lekarza w tej sprawie odpowiednio wcześnie – od 6 do 8 tygodni przed wyjazdem. Wynika to z zaleceń i przepisów, np. szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii trzeba wykonać najpóźniej 4 tygodnie przed zaplanowaną podróżą. Jest to niezbędne w celu otrzymania wszystkich dawek.

Medycyna tropikalna jest dedykowana wszystkim osobom, które chcą udać się do państw o odmiennych warunkach klimatycznych. Aby nie tracić czasu w kolejkach, możesz umówić się na teleporadę w serwisie Welbi z lekarzem medycyny podróży i omówić swoją wycieczkę pod względem profilaktyki zdrowotnej. Podczas teleporady lekarz umówi z Tobą wszelkie wątpliwości, udzieli porady, ale może też wystawić e-receptę lub ezwolnienie online.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Telemedycyna

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.